avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 733 soluții astăzi
Forum Activitate cristinahajdu

Activitate cristinahajdu

Buna ziua,
As aprecia o parere/sfat daca se poate!!
Sunt asociat 50% si administrator la o srl impreuna cu un prieten care detine cealalta jumatate si este la fel si administrator.
Societatea are datorii la stat,o amenda si bani in casierie care practic nu mai sunt in casierie(s a platit la un credit,etc)
Am incercat de mai multe ori sa vb cu asociatul meu dar nu a rasp la tel,eu nefiind in tara.
Astazi am primit pe adresa parintilor mei o comunicare cum ca sunt data in judecata pe motiv ca asociatul vrea sa se retraga fin societate,motiveaza ca de la infiintarea societatii a fost inlaturat de la participarea in activitatea firmei...desiiii exista facturi si chitante semnate de el.
Mai scrie ca eu am condus toata activitatea,ca nu am organizat aga si ca fost total pasiva in ceea ce il priveste.
Mentionez ca sediul formei este chiar la domiciliul asociatului meu!!
Intrebarea mea este ce trebuie eu sa fac acum??
Trebuie sa ma apar la fiecare din punctele expuse de asociatul meu,cum sa dovedesc ca stia tot ce se intampla in firma?
Va multumesc!!!
va multumesc pt mesaj
Buna ziua...
Daca stie cineva sa imi zica daca am nevoie de procura pentru a intra in Romania cu fiica mea minora....doar sa intru....de intors ne intoarcem impreuna cu sotul.
Calatorim dinspre Austria spre Romania si ar trebui sa ajung cu cateva zile inaintea sotului meu care nu isi poate lua concediu mai repede.
Va multumesc
Buna ziua,
Sotul mea are o srl cu datorii la stat de 500 milioane de lei vechi(impozit pe profit 150 mil lei vechi iar restul tva).
Intentionam sa stabilim o intalnire cu cineva de la finante pt a vedea daca nu putem plati lunar o suma(momentan nu suntem in tara).
Credeti ca este posibil sa platim esalonat,ati auzit cumva in practica de asa ceva?
Va multumesc
Multumesc frumos...am gasit intre timp si cererea si tot ce ma mai interesa.
O zi buna
Buna ziua,
Ma aflu momentan in Austria iar printre mai multe documente mi s-a solicitat si o adeverinta tradusa si legalizata din care sa reiasa veniturile mele si ale sotului pe anul 2010!
Ce institutie elibereaza aceste adeverinte?Sotul meu a lucrat 3 luni in 2010(la o srl) pe teritoriul Romaniei iar eu am beneficiat pe durata intregului an 2010 de indemnizatie de crestere al copilului.
Va multumesc anticipa!!!
Sa inteleg ca poate divorta si in Romania?Trebuie doar sa-si faca dovada domiciliului in Ro?Cat dureaza in mediu un divort de acest tip?Sotul va fi citat in Austria?
Va multumesc
Pt doamna din speta de mai jos....care e procedura pt demararea divortului???

''Buna ziua. Incerc sa spun pe scurt povestea mea. Acum aproximativ cinci luni, m-am casatorit cu un austriac. Ne-am casatorit din iubire, la inceput a fost foarte frumos, ne intelegeam foarte bine. La scurt timp insa au inceput problemele. Era totul bine atata timp cand eu eram de-acord cu el la absolut tot ceea ce spunea, in momentul cand nu ii dadeam dreptate, discutia degenera in cearta. Printre valize pregatite, plansete si injosiri eu am ales mereu sa mai dau o sansa relatiei noastre si sa raman cu el in Austria. Greseala a fost ca eu nu am lucrat in acest timp,pregatindu-ma pentru facultate si avand grija de casa. La ultima cearta s-a terminat totul... El mi-a spus atunci ca nu ma mai iubeste si nu mai vrea sa traiasca cu mine. Nu se mai putea salva nimic,asa ca am hotarat sa plec, doar ca despartireaa fost una foarte dureroasa. Desi eu am hotarat sa plec, el si-a adus parintii ca sa fie sigur ca eu parasesc apartamentul.Cu alte cuvinte am fost data afara desi stiu ca aveam anumite drepturi, am plecat. Numai sa nu mai fiu in preajma lui. Acum sunt in Romania si nu stiu care sunt procedurile pe care trebuie sa le urmez in vederea finalizarii unui divort. In primul rand eu am resedinta in Austria pe pasaport. Cum trebuie procedat ca sa schimb resedinta pe Romania? Va trebui sa anulez si Meldezettelul? Pot sa fac lucrul acesta prin telefon sau email? Iar apoi? Va multumesc tuturor celor care aveti amabilitatea si rabdarea sa imi dati un sfat.''
Răspuns la discuția cedare srl cu datorii
Multumesc pentru raspuns...
Daca este gasit vinovat.....la ce pedeapsa se poate astepta?Vorbim de inchisoare?Mentionez ca nu ar putea acoperii ce este de plata,nu lucreaza si nu are nici un fel de bun pe numele lui!!!
Răspuns la discuția cedare srl cu datorii
denisas a scris:

Sunt 2 variante:
-fie cesiunea nu a fost inregistrata la ORC;
-fie la momentul la care s-a facut cesiunea tatal tau nu a fost revocat din functia de administrator.

Inainte de toate mergi la ORC si vezi care este situatia (solicita un certificat constatator). Se poate atrage raspunderea administratorului daca acesta a falimentat societatea in mod intentionat, in ceea ce priveste asociatii, acestia raspund in limita participari la capitalul social.

Daca tatal tau nu mai este asociat nu are nicio obligatie fata de societate, motiv pentru care nu trebuie sa plateasca taxele ocazionate cu schimbarea sediului social.

Va recomand sa contactati un avocat.

Am reusit sa studiez oarecum actele.....cesiune e inregistrata la ORC si este si revocat mandatul lui ca administrator.
Il ajuta cu ceva faptul ca a predat casieria cu 3 miliarde de lei vechi.....in timp ce datoriile erau undeva la 1 miliard de lei vechi.
va multumesc