avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate Prodan

Activitate Prodan

da, inteleg acest aspect, dar vreau sa fie o decizie a asociatiei de proprietari fundamentata nu ca vrea un propietar sa si renoveze apartamentul si vrea sa schimbe tevile. O sa vad cum reactionreaza si ceilalti proprietari afectati
Multumesc pentru raspuns, dar cum pot afla ca aceste lucrari sunt necesare sau este moftul unui proprietar care a cumparat un apartament si doreste sa refaca instalatia ca sa nu mai fie "deranjat" ulterior. Se renoveaza doar un singur rand de tevi (cele care tranziteaza baia) si doar pe o singura coloana nu pentru tot blocul.
Coloana caldura
Buna ziua, locuiesc in bloc cu apartamente si am fost anuntati ca doar un singur tronson coloana de apa calda va fi inlocuit.Pot sa refuz daca pe portiunea care tranziteaza apartamentul meu nu sunt probleme? Contribui la plata reparatie din bloc, dar nu doresc sa se faca lucrari in apartamentul meu
Multumesc.
Bună ziua, am constatat ca un teren care în trecut figura va extravilan, în prezent, este trecut ca intravilan. Deoarece vreau sa vând acest teren unde ar trebui sa ma adresez pentru actualizarea documentelor cu noua destinatie(contract și documentație cadastrala, carte funciara) Se percep taxe?
Multumesc
evacuare cf. art 10333CPC
Buna ziua,
In propriul apartament locuieste o persoana care nu are niciun fel de drept de a locui acolo (nici macar contract de inchiriere). Am urmat caile legale si am ajuns in etapa cu executare silita.
Am depus la executorul judecatoresc documentatia solicitata pe 22 feb 2018 s a obtinut de la Judecatorie Inchierea de executarea silita in data de 09,03,2018 si am fost anuntata ca persoana care locuieste ilegal poate sa mai ramana pana pe 03,05,2018 fara a motiva executorul judecatoresc motivul. Este normal acest termen?
V amultumesc
Răspuns la discuția carte de identitate provizorie
Buna dimineata,am urmatoarea problema:
Fratele meu împreuna cu concubina lui au locuit, ea incă locuieste in garsoniera care este in proprietatea mea, fara sa le cer chirie . Concubinei lui i am facut carte provizorie de identitate la adresa unde se gaseste garsoniera. Dupa expirarea primului an de valabilitate al CI Provizorie am aflat ca aceasta si a prelungit valabilitatea fara sa fie necesara prezenta mea la Serviciul de evidenta al populatiei ( fara sa aiba vreun acord de al meu). Este posibil asa ceva?
Daca dupa expirarea CI provizorie ( care sper sa fie in continuare provizorie intrucat nu am putut obtine informatii cu privire la tipul de CI emis fara un acord al meu), aceasta poate sa mai ramana in garsoniera? Mentionez ca fratele meu a decedat intre timp.
Ce as putea sa fac ca aceasta pesoana sa elibereze spatiul ? I am pus in vedere inca de la moartea fratelui (adica de 8 luni) sa isi gaseasca alt spatiu de locuit.

Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt cetatean al Republicii Moldova si as dori sa stiu cum as putea sa-mi recuperez TVA ul platit in Romania.
1)As putea ca persoana fizica?
daca nu :
2)Cum se procedeaza ca persoana juridica?
Multumesc
Răspuns la discuția DIVORT
dar, copii nu au niciun drept la casa?
Discuție DIVORT
Buna ziua,
Ma numesc Ioana si as vrea sa stiu la ce ma astept in cazul unui divort.
Sunt casatorita de 6 ani si am doi copii, unul de 4 ani celalalt de 1 an.Locuim in casa apartinand 1/2 sotului, 1/2 mamei acestuia.In urma vanzarii unei case de la tara (din partea mea)+ un credit bancar am achizitionat un teren.
Deasemenea am achizitionat 2 masini.
Exista mai multe carduri descoperite luate pe numele sotului, dar ratele le suport din veniturile obtinute de mine.
Salariul meu a fost intotdeauna de 2,3 ori decat al sotului, exceptie perioada de crestere al primului copil.
In cazul unui divort ce drepturi as avea asupra bunurilor mentionate.Daca fac dovada ,prin fisa fiscala, ca veniturile din partea mea au fost mai mari , ma avantajeaza acest lucru?
Mentionez ca in acesti ani am investit in locuinta renovand-o si amenajand-o.
Va multumesc
Buna ziua,
As dori sa va intreb de conditiile care trebuiesc indeplinite pentru a obtine o locuinta sociala.
Daca locuiesc cu soacra, sotul si cei doi copii intr-un apartament cu trei camere (proprietari sotul si soacra )de 48 de m2 si detin un teren de 500 m2, ce sanse am sa obtin o locuinta sociala daca urmeaza un divort?
Terenul l-am obtinut dupa vanzarea casei de la tara.
va multumesc