avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate Tica55

Activitate Tica55

Buna ziua
Sunt la fel PFA (persoana fizica autorizata) si sunt platitor de TAXA FORFETARA si va rog sa imi spuneti daca la trecerea mea ca" Intreprindere individuala" se modifica ceva in statutul meu , mai exact daca raman sau nu platitor de taxa forfetara , deoarece eu nu doresc sa trec la alt sistem pentru a evita sa fac greseli sau sa platesc amenzi pentru o virgula sau alte lucruri care ne complica viata. Mai bine stiu caci platesc in acest sistem mai multi bani staului ca taxe dar stiu caci nu dau sanse altora sa imi arate cu degetul caci am gresit si sa fiu bun de plata pentru alte nimicuri. Doresc sa fiu cat mai legal posibil si consider caci asa si voit, si ne intentionat, raman cat se poate de curat. Am auzit pe multi vorbind de contabilitate in partita simpla. Nu doresc deloc acest lucru desi stiu sal fac dar stiu la fel de bine cate bube se pot gasi la ori si ce. Deci ca Intreprindere Individuala referitor la platile catre finante ce se schimba sau raman aceleasi ,caci am inteles caci restul sunt identice inafara de faptul caci pot sa am angajati .Va multumesc
Sunt barbat si sotia mea actualmente este angajata la o firma privata dar a intrat in concediu de maternitate. La mine la servici am avut salariul mai mare si deci la sistemul de majorare a alocatie pentru copii ,cum sa majorat pot incasa mai mare alocatia. Aici sau facut reduceri si de aceia doresc sa intru eu in acest concediu de maternitate pentru a ne putea acoperii platile. Se poate? Sau ce conditi trebuie sa se indeplineasca. Va multumesc
Exact in aceiasi situatie sunt si eu si poate si multe alte firme sau mici SRL- uri din Romania. Sa va spun de o alta anomalie . Am patit incercand sa fiu pe cat posibil de corect (spun eu) la codurile CAEN. Cand sau schimbat codurile CAEN am avut ghinionul sa imi deschid un punct de lucru si atunci automat a trebuit sa imi refaca statutul. Pe linga caci m-au pus sa platesc pentru 10 obiecte de activitate 9 milioane lei mi-a taiat toate celelalte domeni de activitate pe care le-am avut care erau o sumedenie pe motiv caci voi avea de platit 30.000.000 de lei .Va imaginati caci nu am putut face asa ceva fiind o societate micuta. Nu dupa mai mult de doua luni aflu caci nu se mai plateste acea taxa si uite asa am ramas cu banii dati si cu ochi in soare caci mia taiat tote domeniile de activitate pe care legal le platisem odata si acum nu le mai am. Concluzia este caci nu este bine sa ne grabim sa parem corecti in acesta LOCATIE deoarece pe linga caci sunt apsurde unele legi dar se mai si abuzeaza de ele si au fost date intentionat cu portite pentru a se putea manevra foarte multe in cadrul lorintr-un scop sau altul. Multa stima pentru doamna atvocat care a dat in instanta acesta lege si ar fi foarte bine sa ceara sa se revizuiaca aceste aberatii de a plati defapt ceea ce nu beneficiezi sau nu consumi. Cu respect .
Răspuns la discuția Coduri CAEN impuse la plata
Revin din nou la subiectul ridicat deoarece eu in 2008 ianuarie am platit Camerei de Comert 9.000.000. lei pentru schimbarea codurilor CAEN si ca sa-mi schimb toate codurile avute in statut mi sa cerut 30.000.000 lei in numele unei ASAZISE LEGI, lucru care nu am putut sa-l fac atunci deoarece era foarte mult pentru mine , si din acest motiv am renuntat la ele (mentionez caci am fost obligat sa-mi schib codurile atunci deoarece imi deschideam un punct de lucru si nu caci ar fi fost optiunea mea). Urmare din luna martie nu stiu cum , inexplicabil, codurile CAEN se schimba gratuit, dar eu am ramas cu bani dati si cu toate codurile pierdute. CUM pot sa imi recuperez codurile si banii care cred caci mi s-au perceput in mod eronat sau cum se justifica acesta interpretare a legii. Va multumesc anticipat.
Buna ziua.La inceputul anului 2008 cand mi-am deschis un punct de lucru nu l-am putut deschide fara sa imi schimb codurile CAEN la camera de comert Cluj. Acolo mi sa cerut sa platesc 9.000.000 lei vechi pentru acest lucru si sa imi introduc doar 10 coduri la aceasta suma. Am cerut sa mi se treaca toate codurile care le aveam inainte pe statut si mi s-a spus caci pentru acest lucru trebuie sa platesc 30.000.000 lei. In final am renuntat deoarece cred caci era enorm pentru mine si am ramas din enormitatea de coduri care le-am avut cu 10 coduri si plata a 9.000.000 lei vechi. Dupa o luna si-au schimbat legea si trecerea noilor coduri sa facut gratuit. De fapt nu sunt convins caci si prima a fost sau nu lege. Am sesizat acest lucru la camera si mi sa raspuns caci asa a fost atunci si nu au ce sa-mi faca, desi eu am cerut ca baremi sa imi inapoieze celelalte coduri care de fapt erau ale mele. Ce ma sfatuiti si cam ce drepturi am. Va multumesc
Buna ziua.La inceputul anului 2008 cand mi-am deschis un punct de lucru nu l-am putut deschide fara sa imi schimb codurile CAEN la camera de comert Cluj. Acolo mi sa cerut sa platesc 9.000.000 lei vechi pentru acest lucru si sa imi introduc doar 10 coduri la aceasta suma. Am cerut sa mi se treaca toate codurile care le aveam inainte pe statut si mi s-a spus caci pentru acest lucru trebuie sa platesc 30.000.000 lei. In final am renuntat deoarece cred caci era enorm pentru mine si am ramas din enormitatea de coduri care le-am avut cu 10 coduri si plata a 9.000.000 lei vechi. Dupa o luna si-au schimbat legea si trecerea noilor coduri sa facut gratuit. De fapt nu sunt convins caci si prima a fost sau nu lege. Am sesizat acest lucru la camera si mi sa raspuns caci asa a fost atunci si nu au ce sa-mi faca, desi eu am cerut ca baremi sa imi inapoieze celelalte coduri care de fapt erau ale mele. Ce ma sfatuiti si cam ce drepturi am. Va multumesc
Discuție Taxa Radio TV
Buna ziua. Am o societate care nu are acum activitate si este cu sediul la mine acasa unde platesc ca persoana fizica taxa radio-tv. Acesta taxa vine pe contorul de curent electric si totusi desi pe acesta adresa platesc taxa, mi-a venit somatie sa platesc aceiasi taxa si pe firma, desi se afla la aceiasi adresa. Nu am punct de lucru ne avand si activitate. Ce ar trebui sa fac? Va multumesc anticipat.