avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1446 soluții astăzi
Forum Activitate mihail ch.

Activitate mihail ch.

Buna ziua, Daca am schimbat doar adresa de domiciliu in aceeasi localitate, doar strada difera, ce acte trebuie sa schimb in afara cartii de identitate? Multumesc!
Am depus D 205 pentru anul 2013 in data de 06.02.2014, dar din greseala am omis sa selectez anul 2013. Deci D 205 a fost inregistrata ca pentru anul 2014. In data de 24.03.2014, dupa primirea unei Notificari de la ANAF , am depus aceeasi D205 dar am schimbat anul cu 2013 , iar pentru anul 2014 am depus o rectificativa cu 0 lei. Oare am procedat corect? Mai sunt pasibile de amenda??!!!! Cei de la finante din localitatea unde locuiesc nu stiu ce sa imi spuna............
Discuție taxa auto
Buna ziua, Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
Am cumparat o masina care a fost inmatriculata in tara prima data, in anul 2006.
La data de 12 ianuarie 2012 am reanmatriculat-o pe numele sotiei ( prin contract de vanzare cumparare). Daca vreau sa o vand altei persoane mai trebuie platita taxa auto sau nu? Multumesc.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
O persoana este angajata cu contract de munca pe o perioada de 9 luni de catre o firma de recrutare din Anglia pentru o societate din Danemarca iar activitatea o desfasoara in Olanda. Din ce a inteles persoana angajata, in acest 9 luni nu i se retine nici o contributie (CASS, CAS, somaj, impozit) . Ce trebuie sa faca? sa plateasca in tara aceste contributii sau nu? Daca da, cum e mai corect, sa se incheie contracte cu casa de pesii si de sanatate sau sa-si gasesca o firma care sa-i achite aceste contributii? Din cate stiu impozit nu se plateste in tara daca o persoana lucra in strainatate mai mult de 183 de zile.
Răspuns la discuția concediu medical
Dar daca este pensionar pentru limita de varsta, mai poate beneficia de inca 93 de zile de CM ? De la policlinica de la noi a zis ca nu mai are dreptul.
Buna ziua. Am o intrebare si va rog sa ma ajutati. O persoana pensionata pt. limita de varsta este angajata la o firma cu contract de munca.
A beneficiat de 90 zile de concediu medical.
Intrebarea mea este : Daca dupa cele 90 de zile, i se vor da zilele de colcediu legal pentru anul trecut, mai poate beneficia de alte zile de concediu medical??? Multumesc.
Răspuns la discuția 24 ianuarie
Multumesc mult.:)
Discuție 24 ianuarie
Este ziua de 24 ianuarie zi nelucratoare sau nu?!! s-a publicat in MO ??!!
Buna ziua. Am o intrebare. Ce trebuie scris in carnetul de munca la inchiderea lui pentru a-l preda titularului? Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme: Am fost acceptat sa lucrez cu contract de munca la o firma in Olanda in functia de inginer de calitate, si cei de la serviciul de resurse umane mi-au spus ca daca doresc imi pot cauta o firma, societate, unde sa platesc impozitul, contributiile.......... Pt. ca nu mi-au dat mai multe amanunte, va rog sa ma ajutati sa inteleg despre ce contributii este vorba, si cum e mai avantajos sa platesc aceste taxe in tara sau acolo unde lucrez, poate imi recomandati ceva in sensul acesta. Va multumesc.