avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate Valy956

Activitate Valy956

Buna seara ,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns !
Inainte de intrarea in concediu crestere copil am lucrat la o firma medicala iar pe ultimele 4 luni de zile nu m-a platit ca nu doreste administratorul!(3 luni medical+ 1 de munca)
Am castigat in instanta drepturile salariale si am fost sunata de administratorul firmei dupa ce am castigat in Instanta relatand faptul ca nu o sa imi plateasca nimic!
Mentionez ca am facut sesizare la ITM si CNAS care l-au sanctionat cu amenzi!
Urmeaza sa vorbesc cu executorul si vroiam sa stiu daca este si fapta penala sau cum vedeti dumneavoastra situatia de mai sus!
Intreb intrucat au trecut aproape 2 ani de la neplata , firma nu este in insolventa si nu stiu daca ma mai aleg cu ceva!
Va multumesc enorm pentru eventualele raspunsuri!
Buna seara ,
Daca angajatorul meu are sa imi plateasca mai multe salarii iar instanta incuviinteaza ca firma sa imi plateasca salariile, respectiv 3 luni de medical .
Actiunea se poate indrepta si catre administratorul firmei care este si patronul firmei intrucat din cate am inteles firma are multe popriri pe cont.
Multumesc anticipat!
Buna seara ,
Am si eu o speta mai deocheata !

Am avut cu BCR un nr. 3 contracte de credit din care acestea au fost date aceluiasi executor judecatoresc .
BeJ nu a facut un dosar din aceste 3 contracte si a preferat sa faca 3 dosare separate in Instanta pentru a putea lua mai multi bani de pe debitor si pentru care au fost emise 3 titluri executorii!
Ce parere aveti? Se poate face si contestatie pe cauza asta?

Multumesc anticipat!
Poi si pe administrativ nu merge care are un termen de 6 luni sau repunere in termen?
Intreb si eu asa ca un simplu cetatean! :)

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Raspunsul este simplu.
Sa predea permisul rapid, pentru a nu i se prelungi perioada de suspendare cu 30 de zile.
Pv trebuia constestat in termen, indiferent de cat a durat analiza de sange.

Contestatie PVCC Rutier

Am o cunostiinta care a avut 0.02 in aparatul Dragger , a fost la sange si i-a venit hartia ca este 0 dar problema este ca au trecut cele 15 zile de a contesta procesul verbal la Instanta de Judecata.
Ce poate face persoana in cauza?
Buna ziua ,

O intrebare scurta si la obiect.
Luna aceasta vreau sa imi depun documentatia pentru indemnizatia de crestere copil. De 3 luni am fost in medical iar firma nu mi-a platit drepturile legale ce mi se cuvin pe medicalele trimise motivand faptul ca nu au bani s.a.
Care e procedura de recuperare a banilor de pe medical pana la o Instanta de Judecata si unde ar trebui sesizate aspectele acestea? Poate intra si in sfera penalului ( deturnare de fonduri)?
Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil

Cornel Vasile a scris:

In calcul va intra salariile nete din cele 12 luni eligibile pentru CCC, incepand cu luna nasterii copilui inapoi.


Este legala diminuarea salariului fara act aditional si daca putea sa modifice raportul de munca din prisma faptului ca urmeaza sa intru in prenatal?

Multumesc!
Buna ziua ,
Am o intrebare care m-a pus pe ganduri , vreau sa stiu daca primele salariale intra in cuantumul indemnizatiei de crestere copil! Firma la care lucrez mi-a diminuat salariul fara nici un document si mi-au promis ca vor reface problema prin prime salariale cat mai sunt la ei si ca nu mai poate modifica nimic pana pe data de 01 a lunii urmatoare!
Mentionez faptul ca saptamana aceasta voi fi spital sa ma internez pentru nastere si daca aveau cadru legal sa modifice revisalul in vreun fel dat fiind faptul ca modificarea a survenit acum o luna!
Am aceasta intrebare intrucat firma la care lucrez mi-a modificat revisalul fara sa iau la cunostiinta de vreun act aditional / document cu privire la diminuarea salariului meu! Tot odata intreb in ce sfera intra acest demers facut de catre firma angajatoare ( penal, civil) .

Multumesc frumos!
Salutare all ,
Am si eu o intrebare , daca am un card de credit cu limita pe el(gen CardAvantaj de nu l am folosit) se poate pune vreun fel de poprire pe acesta?
Dar daca il am pe zero?
Multumesc anticipat!
Discuție Garant Ipotecar
Buna seara ,

Am si eu o intrebare si tot odata o nelamurire , am semnat acum un an de zile un contract cu o banca iar la numele meu in contract scrie "imprumutat si garant ipotecar" . Ce inseamna garant ipotecar asta? In conditiile in care nu sunt casatorit , nu am pus pe nimeni girant sau nu am adus documente ceva ca sunt proprietar pe ceva in afara de adeverinta de la locul de munca? In contract mai scrie si de fideisori care nu a semnat nimeni nimic inafara de mine!
Sunt cu platile la zi dar ma gandesc la chestia asta ce prevede...nu strica niciodata o informare anticipata in orice eventualitate!

Multumesc anticipat!