avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Patru Mariana

Activitate Patru Mariana

Buna ziua!
Am o societate la care cei doi asociati(sot+sotie) de comun acord au hotarat dizolvarea si lichidarea simultana.
Am depus Hot.AGA la ORC si acum trebuie sa depun bilant pe zero(printre altele).
Problema mea este de natura contabila. Societatea nu are datorii , nu are creante de incasat dar are in patrimoniu un imobil si un auto pentru care s-a hotarat distribuirea in mod egal.
Imobilul din patrimoniu a fost reevaluat pana in dec.2009 (prin 2007) .
1.Pentru soldul creditor al ct.105 fac NC : 105=106.5 apoi 1065= 456 (suma aceasta o privesc cxa pe un dividend si-l impozitez cu 16%) ?
2.In toate documentatiile pe care le-am citit lichidarile de societate se prezinta numai cu vanzarea activelor. In cazul meu nu am de ce sa vand imobilul si auto ptr.ca stiu ca in baza hotararii de radiere pot inscrie dreptul de proprietate asupra imobilului la Cartea Funciara pe numele persoanelor fizice (actualii actionari) .
Pot sa fac nota de scadere din evidenta societatii a mijloacelor fixe direct pe cont 456 (ca o distribuire in natura a profitului)?Bineinteles ca suma o voi impozita cu 16 % . Asta este o mare problema ptr. mine si nu am gasit pe nimeni care sa ma ajute .
Va rog frumos sa ma ajutati cu o monografie , in masura in care se poate , monografie axata pe aceasta speta (distribuire a imobilului si auto direct celor doi asociati).
Multumesc frumos
Răspuns la discuția societati agricole
Multumesc
Multumesc frumos
Am inteles ca societatea primeste periodic si altfel de subventii de la stat prin contul deschis la banca . O sa-i intreb exact de ce primesc acele subventii si mai revin cu intrebari .
Societatile agricole primesc periodic subventii pentru activitatea din agricultura (1 leu/litru motorina sau alte subventii).
Potrivit art.18 din Codul fiscal , alin (4) ,..."(4) Pentru încadrarea în tranşa de venituri totale prevăzută la alin. (3), se iau în calcul veniturile totale, obţinute din orice sursă, înregistrate la data de 31 decembrie a anului precedent, din care se scad:.......
............c) veniturile din exploatare, reprezentând cota-parte a subvenţiilor guvernamentale și a altor resurse pentru finanţarea investiţiilor; ..."

Sa inteleg ca acele subventii primite de la APIA sau alte subventii(enumerate mai sus) se incadreaza in aceasta categorie. Deci, din toate veniturile societatii agricole sa le scad pe cele din subventii si apoi sa determin baza de impozitare pentru calcul impozit minim?

Multumesc


Va rog frumos sa-mi spuneti si mie care este baza legala aplicabila unei societati agricole.In baza carei legi se infiinteaza si functioneaza .
Am inteles ca aceste societati nu se inregistreaza ca si societatile comerciale la ORC .Ele se inregistreaza la judecatoria din raza sediului lor.
Va rog postati mai multe detalii pe aceasta tema precum si un model de Statut sau act constitutiv .
Multumesc frumos
Care este termenul limita pentru preschimbarea certificatelor PFA infiintate in 2007?
Răspuns la discuția reduceri de pret
Functioneaza toate aceste magazine dar m-am gandit ca mai avem si alta legislatie ptr.ca nu regasesc acest tip de reducere in OG 99/2000 . Ei dau alte cazuri de reduceri si este destul de mult de lucru sa tot faci liste de inventar, sa le publici, sa notifici primaria + termen de 15 zile ptr.notificare .
Nu cred ca cei care tot fac reduceri de pret (saptamanal chiar) au timp de notificari.
Va rog daca mai aveti si alte pareri sa mi le comunicati .
Multumesc
Am un SRL prin care vand imbracaminte second-hand .Initial pun un anume pret pe marfurile din raft dar, saptamanal doresc sa practic reduceri de pret pana vand intreaga cantitate de marfa( nu vreau sa am marfa cu vechime mai mare de 2 saptamanai in magazin) .Pentru a practica reducerile de pret trebuie sa ma supun regulilor stabilite prin OG 99/2000 potrivit carora nu am voie sa fac reduceri decat de 2 ori pe an sau avem si alte legi speciale ptr.marfuri second ?
Multumesc
Răspuns la discuția dizolvarea unei S.R.L.
Am o societate- SRL- fara datorii fata de bugetul statului sau terte persoane.
Actionari ai societatii sunt 2 pers. sot+sotie (fara pretentii ).
In patrimoniu avem un imobil si un auto .
Dorim sa inchidem societatea .
Va rugam sa ne ajutati cu pasii pe care trebuie sa-i intreprindem pentru inchiderea SC .
Multumesc frumos!
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un model de contract de vanzare marfa(obiecte de folosinta indelungata: mobila, electrocasnice, electronice) cu plata in rate . Intentionez sa vand astfel de marfuri si sa incasez c/val lor in rate prin magazinul pe care-l am .
Totodata va rog sa-mi indicati si care este legislatia care guverneaza acest tip de incasare ,care sunt masurile asiguratorii pe care trebuie sa le iau(prin contract sau anexe ale contractului ) pentru recuperarea c/val. marfurilor precum si sa-mi comunicati daca am dreptul (in calitate de comerciant cu amanuntul) sa incasez pe langa val.marfurilor si o dobanda .
Va multumesc frumos