avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate moraru alexandru

Activitate moraru alexandru

Răspuns la discuția uzucapiune coproprietar
Titlul de proprietate a fost emis in 2002 .fiind inscrise pe baza unei intelegeri cu primarul alte suprafete decat cele inscrise in registrul agricol deoarece pe suprafetele inscrise in registrul agricol la titularul decedat erau emise titluri de proprietate pe numele celorlalti 2 mostenitori individual.
Tatal meu a obtinut in 2002 titlu de proprietate impreuna cu alte doua rude.Deoarece suprafetele inscrise in titlu nu proveneaudin mostenirea respectiva tatal meu a detinut efectiv a folosit si ingrijit toate suprafetele inscrise in titlul comun(16ani).Poate obtine proprietatea exclusiva prin uzucapiune?

Neexecutarea unui contract este cauza civila nu penala.
ChristianAndreea a scris:

O intrebare ??? Daca i am facut notificare prin avocat , ii pot face la politie si o plangere de inselaciune , pe baza contractului ???

In urma unui accident sa deschis un dosar penal. In dosarul penal sa dispus clasarea. Am facut cerere de studiere a dosarului ,raspunsul fiind "referitor la cererea dv privind studierea dosarului penal cu nr de mai sus, va comunicam ca nu ii putem da curs ,intrucat nu aveti calitate procesuala in cauza conform art 94 c.p.p.". Sunt legale probele din acel dosar penal, pe care eu nu am avut dreptul sa-l studiez. dar instanta de judecata civila a cerut politiei sa le depuna in urma plangerii mele contraventionale?
Răspuns la discuția valoarea unei incheieri.
Consider ca nu este vorba de o eroare materiala deoarece prin considerarea intampinarii si a actelor depuse ,drept act de procedura si probe legal administrate sa incalcat art 185 alin1 din ncpc"actul de procedura facut peste termen este lovit de nulitate" ori instanta prin incheiere constatase acest lucru. Ce s-ar fi intamplat daca eu nu depuneam plangere in termenul specificat in procesul verbal?,Cum se aplica principiul egalitatii armelor?
Consider ca vor aplica legea conform declaratiei dumneavoastra din 2016 .(Daca valoarea investita este mai mica decat o anumita valoare stabilita pt zona respectiva ,se ia in considerare valoarea stabilita de ei-astfel la puncul 8 a declaratiei 'privind valoarea reala a lucrarilor executate in baza autorizatiei de construire" se prevede:"Taxa datorata de solicitant ca efect al stabilirii valorii impozabile a cladirii"
Răspuns la discuția valoarea unei incheieri.
Totusi eu am considerat motivat acest lucru deoarece prin decizia I.C.C.J. citez" In cazul faptelor contraventionale stabilite cu ajutorul mijloacelor tehnice omologate si verificate metrologic sarcina probei temeiniciei procesului -verbal de contraventie este pusa in sarcina organului din care face parte agentul constatator,care trebuie sa dovedeasca imprejurarea ca situatia de fapt consemnata in cuprinsul acestuia corespunde adevarului.In lipsa acestor probe nu este rasturnata prezumtia de nevinovatie a contravenientului." Cum instanta pusese in vedere I.P.J.sa depuna intr-un anumit termen documentatia care a stat la baza emiterii procesului-verbal ,apoi a aplicat ,prin incheiere dispozitiile art 208 cpc am considerat ca nu este probata existenta contraventiei.(De ce ar mai fi cerut instanta documentatia care a stat la baza emiterii procesului-verbal?)
Răspuns la discuția Contestare amenda auto
Mai intai platiti jumatate din amenda(daca o sa castigati ,primiti inapoi,),justitia este foarte imprevizibila.Avand in vedere constatarea indirecta a contraventiei procesul verbal nu se bucura de aceiasi prezumtie de veridicitate ca in cazul constatarii prin propriile simturi . Totusi fiecare trebuie sa-si demonstreze propriul "adevar" ,ori la dumneavoastra din relatare este cam confuz.A patruns pe banda dumneavoastra?sau benzile nu contau?
Răspuns la discuția valoarea unei incheieri.
Am considerat ca din moment ce nu exista nici o proba legal administrata a vinovatiei mele(instanta pusese in vedere I.P.J.ca in termen de 25 zile sa depuna la dosar intampinare si documentatia-testul de frana-care a stat la baza emiterii procesului verbal) nu am de ce sa probez nevinovatia,nevinovatia fiind o prezumtie legala.
In timpul unui proces la o plangere contraventionala ,instanta a stabilit prin incheiere ca" I.J.P. nu a depus in termen intampinarea" si a decazut din dreptul de a mai depune probe si a invoca exceptii.In consecinta am renuntat si eu la administrarea probelor propuse. Cererea mi-a fost respinsa, in motivarea respingerii instanta aratand ca" intampinarea a fost depusa in termen" si a invocat actele depuse odata cu intampinarea.Este aceasta o eroare sau instanta putea ignora propria incheiere? Este motiv de apel?