avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate bunica1

Activitate bunica1

Răspuns la discuția viitor pensionar
dar cf. legilor acestei tari n-ar trebuii sa lucrez ( sa merg la servici si sa lucrez ) acolo de unde mi s-a intocmit dosarul de pensie la limita de varsta ???!!!Trebuia sa fiu pensionata din aprilie . Daca nu pot sa mai iau CM , caci nu mai merge , eu cun apar in cartea de munca ? Nemotivat ???Trebuie sa existe o rezolvare clara a situatiei si s-ar putea ca mine sa mai fie si altii.Multumesc.
Din dec. 2008 am fost disponibilizata si ptr. ca stiam ca nu mai am mult pana voi putea iesii la pensie limita de varsta , am luat CM._ 142 zile .3 luni societatea a fost in somaj tehnic , lucru care m-a ajutat f, mult .Pe 11 iunie am fost chemata la personal sa semnez dosarul de pensionare .Si acum apare problema mea : in luna august toti salariatii soc. vor intra in CO . Mie nu mi-a venit decizia de pensie Va rog mult sa-mi dati un sfat . Multumesc.dar nici CO nu am dreptul caci din dec. 2008 am fost im CM. Ce pot eu sa fac , caci de la casa de pensii mi s-a spus ca mai dureaza vreo 2 luni pana vine decizia .
Răspuns la discuția atributiile juristului in firma
Dar ce parere aveti de faptul ca juristul societatii e si lider de sindicat ???!!!!! Cum apara el interesele membrilor de sindicat ???!!!
E vorba de UPET ?????
Discuție grupa munca
Din 01.04.2001 grupa I si grupa Ii capata denumirea de conditii speciale , respectiv conditii deosebite .Aici am o mare nelamurire !! In cartea mea de munca e evident , din 01.04.2001 eu am spor de conditii grele 14% si spor conditii nocive 10 %.Aceste doua sporuri pe care eu le iau la salariu nu ar trebuii sa-mi dea si dreptul dupa 2001 sa am " conditii deosebite " ??( fosta grupa II ).Mentionez ca am avut aceasta grupa din 1990 , pana in 2001. Cand scrie in cartea mea de munca ca : inceteaza conditii deosebite .Dar de ce ? Daca eu lucrez in acelas loc, si-n aceleasi conditii , din 1990 si-n prezent ??? Si am sporurile mentionate ?? .Alocarea acestor doua sporuri nu-mi da si dreptul la grupa " conditii deosebite " ??? Multumesc mult.
Multumesc de incurajare .... Speranta moare ultima si poate exista si angajatori care sa deschida o usa pentru mine si altii ca mine....Sper...
Eu mai am 4 ani pana la pensie si tot m-au dat in somaj.#-o Cine mai angajeaza o persoana in asa conditii ?Orice e posibil in acesta tara ....
Răspuns la discuția 8 martie
Multumim de urarile minunate ; de-ar gandii toti barbatii ca d-voastra .......bine ar fi de noi femeile .Sa va dea Dumnezeu sanatate , caci meritati , pentru sfaturile bune pe care le dati .
Răspuns la discuția conteststie decizie
Cred ca ne-am imbatat cu apa.rece......Am fost invatati ( nu mai spun de cine....) .Urmand ca in luna martie sa fie o noua disponibilizare (colectiva de aceasta data - 559 de salariati ) iar noi fiind cei cu decizie veche de disponibilizare individuala .Ni s-a spus sa facem cereri de contestatia deciziei ( la care am anexat copie dupa CM care dovedeste ca eram in concediul medical la data intocmirii deciziei ) ca sa ni se anuleze deciziile de disponibilizare individuala si sa ne treaca in disponibilizarea colectiva din martie , cu cei 559.Asta ca sa plecam si noi cu 6 plati compensatorii .Am facut asa cum ni s-a spus , dar din 03.02.2009 , cand am depus la registratura cererile ( asa ni s-a sugerat ), nu ne mai spune nimeni nimic..De aceea va intrebam : [nu e un termen in care directorul trebuia sa ne dea o rezolutie pe cerere ? Se pare ca am fost pacaliti ??!!.
As vrea sa stiu : impreuna cu ceilalti colegi napastuiti , disponibilizati , am depus prin registratura , contestatie la decizia de incetarea CCM.Am vra sa stim , in cat timp prevedea legea ( si care lege ? ) ca societatea sa ne dea in scris un raspuns ? Mentionez ca in perioada cand s-au emis deciziile , eram in CM.Multumesc.