avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1060 soluții astăzi
Forum Activitate issis4ever

Activitate issis4ever

Răspuns la discuția urgent!!asigurare de calatorie
textul reprodus de mine este exact din contractul de asigurare.tocmai pt acel EXCLUSIV am intrebat si eu.cum se interpreteaza?sa fi gresit cei care au redactat contractul?
am nevoie urgenta de o asigurare de calatorie in Afganistan.in politele de asigurare incheiate de marea majoritate a societatilor de asig din Romania,am intalnit aceasta formulare:

"societate de asigurare nu acordă indemnizația de asigurare pentru cheltuieli ocazionate de:
tratamentul determinat de boli sau accidente ca urmare a războaielor, actelor teroriste, a evenimentelor similare sau a participării la revolte sau acte de terorism (exclusiv în calitate de victimă)"

ce sa inteleg din aceasta formulare,vis-a-vis de riscul asigurat,tinand cont si de specificul tarii in care voi calatorii?sunt asigurat sau nu?

va sunt recunoscator pt orice sugestie oferita in vederea incheierii unei polite de asigurare de calatorie in aceasta tara,precizand totodata ca nu sunt cadru militar si merg cu contract de munca intr-un domeniu relativ pasnic.

Discuție probe audio
convorbirile telefonice inregistrate cu propriul tel mobil pof fi acceptate ca probe in instanta?
printr-o hot def. si irevoc. fostul sot are dreptul de a lua in domiciliul sau pe copilul nostru(care mi-a fost incredintat),dupa un anumit program.avand in vedere ca in actul de identitate eu am domiciliul intr-un anumit oras,dar mi-am ales o alta adresa pt a locui,in alt oras,sunt obligata legal sa-i aduc la cunostinta noua adresa?daca nu fac acest lucru care ar fi consecintele?multumesc.
Răspuns la discuția vizitare minor
intervin in discutie pt ca am o problema aproape trasa la indigo.dna avocat Stoica are mare dreptate dpdv teoretic.in practica lucrurile stau putin diferit.tatal copilului,de data asta o fetita de 5 ani jumate,a discutat cu mama in repetate randuri incercand sa o convinga ca este in defavoarea copilului ,in primul rand,sa intrerupa legaturile personale cu tatal dar mama considera ca prin copil se razbuna pe fostul sot,ii va da acestuia o lectie,il va pedepsi sa nu-si mai vada copilul.comportamentul ei este exact ca in cazul de mai sus:ii face program fetitei in zilele cand ar trebui sa se intalneasca cu tatal,a mutat copilul la bunicii materni,unde atomsfera este extrem de ostila mergand pana la amenintari fata de tata,la gradinita frecventata de copil a "instruit" personalul sa nu permita sub nici o forma tatalui sa-si vada copilul nici macar 5 min si bineinteles ca a "indoctrinat" fetita sa nu mearga niciodata singura doar cu tatal.exista hotarare judecatoreasca definitiva prin care tatal are dreptul sa ia copilul la domiciliul sau 2 weekenduri pe luna, de sambata de la ora 8 pana duminica la ora 20, si de anumite sarbatori religioase precum si in vacante.
avand in vedere cele expuse mai sus precum si faptul ca hotararea este f recenta si cf ei prima zi in care tatal are drept de vizita este prima zi de Paste cum il sfatuiti sa procedeze pt a contracara refuzul mamei si/sau al copilului si a fi in legalitate?
Răspuns la discuția pensie alimentara
multumesc pt raspunsuri.mai am totusi cateva intrebari:
1.in ce interval de timp,de la data legalizarii hotararii,instanta ar trebui sa trimita angajatorului decizia de poprire?
2.angajatorul ia in calcul ,la stabilirea venitului net lunar,in aceasta situatie,si bonurile de masa?
3.daca tatal are rata la banca ,dar care nu este retinuta pe statul de plata,poate solicita angajatorului sa tina cont de ea,pt ca ,evident, veniturile lui nete sunt real diminuate?
dupa un proces de divort si incredintare de copil,fond+apel,instanta a incredintat copilul mamei si a stabilit cuantumul pensiei alimentare pe care sa o plateasca tatal,de la momentul introducerii actiunii,aceasta fiind in urma cu mai mult de un an.hotararea este irevocabila si definitiva,inclusiv legalizata.as dori sa stiu care sunt etapele parcurse pt retinerea/plata pensiei alimentare,lunare si retroactive.va emite instanta ordonanta de poprire si o va trimite angajatorului tatalui?angajatorul va retine suma retroactiva integral sau o va esalona?exista o limita maxima a popririlor lunare pe care angajatorul trebuie sa o respecte?multumesc.
ce este un certificat de grefa si care sunt situatiile in care se face folositor?
Răspuns la discuția Martori intervenienti
exista totusi o baza legala?puteti sa-mi dati niste spete?este des intalnita aceasta practica judiciara?
Răspuns la discuția Martori intervenienti
am un avocat angajat si cu toata opozitia lui judecatorul a admis cerera intervenientilor-martori.de aceea am apelat la dvs ca poate ati intalnit spete asemanatoare si puteti sa-mi dati o mana de ajutor!care este totusi baza legala in urma careia un martor poate fi si parte in acelas proces?