avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 313 soluții astăzi
Forum Activitate crista209

Activitate crista209

Buna ziua!!!Sunt o persoana cu handicap grav si am inteles ca pot obtine de la primaria locala un certificat de parcare ..doresc sa stiu daca pot folosi acest certificat si pe masina sotului..,fratelui etc sau doar pe a mea personala..momentan masina mea este defecta..am citit ce acte sunt necesare ptr.obtinerea certificatului si niciunde in lege nu este specificat ca sunt necesare actele masinii..in schimb mie la primarie mi au cerut si talonul masimii..ptr a inscrie in certificat si nr.de inmatriculare al masinii..va multumesc!
multumesc, dar tot nu am inteles de ce colegul a primit pensia pe luna decembrie iar eu nu..aveam acceasi vechime in MAI, ne am depus cererile de pensionare in aceeasi zi..
buna ziua!!! incerc si aici sa intreb..poate ma puteti lamuri. in data de 06.12.2021 am intrerupt activitatea ptr a ma pensiona la limita de varsta.(.sunt pensionara MAI).cu aceeasi data a mai solicitat un coleg trecerea in rezerva cu drept de pensie..am primit decizia pensiei militare de stat pe legea 223/2015 art.16.ce nu am inteles e faprul ca mie mi a scris in decizie data deschiderii drepturilor :06.12.2021 su plata drepturilor incepand cu 01.01.2022(deci ptr luna decembrie eu am primit nici pensie nici salariu) iar colegului i au scris ca plata drepturulor se face incepand cu 07.12.2021..el primind pensie si pentru luna decembrie..in MAi aveam amandoi acceasi vechime..am depus cererile de pensionare in aceeasi zi..singura diferenta fiind faprul ca eu sunt mai in varsta fata de el..nu am inteles de ce s a facut aceasta discriminare..am solicitat raspuns la casa de pensiisectoriala a MAI, dar nu am primit nici un raspuns..multumesc!
aveti dreptate..am gresit fara sa mi dau seama..in anul 2021 am inchiriat apartamentul

ynocentta a scris:

Afirmati date contradictorii
anul trecut l am inchiriat unei familii-contract incheiat pana in 31 decembrie 2020

Anul trecut a fost 2021 nu aveati cum sa inregistrati un contract d elocatiune in 2021 pentru 2020
In baza contractului de locatiune ,aveti drept legal sa formulati actiune in instanta cu pretentii


nu am cerut garantie..fiind o familie tanara,politisti de frontiera am avut incredere in ei si nu am cerut garantie

hob a scris:

la inchiriere nu ati cerut avans/garantie?

doar o instanta..pot fi dati in judecata

Buna ziua!!! Detin un apartament pe care anul trecut l am inchiriat unei familii.contractul a fost inregistrat la ANAF..contract incheiat pana in 31 decembrie 2020.in data de 7.12.2020 si au luat lucrurile proprii si au plecat din localitate..Nu le am cerut sa mi plateasca chiria pe luna decembrie..dar sa si plateasca utilitatile..lucru pe care nu l au facut nici pana in ziua de azi...exista vreo cale legala prin care ii pot obliga sa si achite energia electrica, apa salubritatea consumate de ei?.va multumesc!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
@ Florentina deacu

Buna ziua! verificati daca in decizia de pensionare handicap grav mama dvs are trecut cu insotitor permanent..daca este bifat atunci dvs va puteti face angajarea la primaria de care apartine mama dvs. ca insotitor..si in acest caz, ca insotitor sunteti asigurata..deoarece veti plati asigurarile de sanatate...
buna ziua!!!Locuiesc intr un orasel micut..casa mea este amplasata la soseaua principala..DN.La 1.5 metri de casa mea,tot la steada principala vecinii au un grajd foarte inestetic construit..din bca..dar problema este ca si au cumparat vaca si vitel...nu mai pot deschide un geam din cauza mirosului..in curte nu mai pot iesi..plin de muste de la vaca..nu ne mai putem odihni..de la 5-6 dimineata vaca incepe sa faca galagie..in spatele casei mele si a gradinii e un teren nelucrat..vecinii duc vaca acolo si o lasa toata ziua..la cativa metri de mine..in plus nu mai pot folosi fantana...pe langa vaca si vitel cresc si porci si capre..e legal sa aibe grajdul la nici 2 metri de casa mea?intr un oras la DN?credeti-ma sunt disperata..de muste..de miros..de talanga si mugetul ei..va multumesc!
Buna ziua! acum 4 ani am cumparat o casa cu o mica gradina..790mp.Acum o luna am dorit sa schimbam gardul..sa imprejmuim proprietatea cu un gard de beton..atunci a venit un domn din sat si ne a spus ca 2 m de la gard inspre interior sunt proprietatea lui..am masurat si am observat ca omul are dreptate..ca fostii proprietari ne au mintit...daca ii dam in judecata avem vreo sansa?sau e vina noastra ca la cumparare nu am masurat tot terenul?si daca gradina era imprejmuita cu bordura de ciment si gard , am luat de buna ca toata gradina e a noastra.va multumesc!
detinem un teren ptr care platim chirie din anul 1995.pe acest teren am amplasat un chiosc din aluminiu.dorim sa ne extindem si sa ridicam o constructie,dar primaria nu doreste sa ne acorde concesionarea terenului,pe motiv ca la subsolul cladirii este un wc pe care ni l-au dat in intretinere.tuturor celorlalti agenti comerciali din zona le-a fost acordata concesiunea,doar noua nu..cu toate ca suntem cei mai vechi din zona si spatiul in toata aceasta perioada nu l-am subanchiriat.