avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1087 soluții astăzi
Forum Activitate Asfaltel

Activitate Asfaltel

Răspuns la discuția Divort / partaj
Ideea e ca nu mai putem sta in aceeasi casa 6-7 luni-1 an cat dureaza procesul.
Deci cu alte cuvinte nu se poate face partajul, scoaterea ei de pe creditul ipotecar inainte de a avea o sentinta de divort??
Discuție Divort / partaj
Buna ziua.
Vreau sa intreb cum si daca se poate realiza urmatorul lucru.
Suntem casatoriti , avem 2 copii minori (3 si 5 ani).
Avem impreuna un credit ipotecar .
Vrem sa facem un partaj/intelegere la notar , sa-i dau eu o suma de bani ( care am stabilit-o de comun acord) , ea sa fie scoasa de la creditul ipotecar si sa se faca reintregirea proprietatii pe mine, iar ea sa-si poata lua alt credit.
In acelasi timp vreau sa deschid proces de divort in instanta pentru infidelitate si sa obtin domiciliul copiilor la mine, custodia fiind comuna.( voi face asta indiferent de sansele care mi se dau).
Doamna vrea sa-si schimbe numele. Dar in timpul in care se desfasoara procesul , ea va fi cu numele de casatorie, timp in care isi va lua o alta locuinta., probabil masina, etc .
Se poate ? Iar ulterior dupa schimbarea numelui, sa-si " actualizeze" datele?
Ii e frica sa nu fie considerata orice achizitie a ei ( avand numele de casatorie), drept bun comun obtinut in timpul casatoriei.dar odata deschis procesul de divort, nu se va mai considera asa, nu ?
In concluzie se poate realiza ceea ce am scris mai sus?
Pe perioada procesului , domiciliul copiilor va fi cumva la intelegere, baiatul va sta cu mine si fata cu ea.
Multumesc
Buna ziua. Am contract cu Telekom pentru inca 12 luni ( televiziune,telefonie fixa si internet).
Dar intre timp am vandut apartamentul unde beneficiam de aceste servicii, iar actualul proprietar nu doreste pastrarea abonamentului.
Am achizitionat o alta locuinta care nu se afla in aria de acoperire a Telekom SA., dupa cum mi-au spus ei .Cu toate acestea , cel care m-a sunat mi-a spus ca daca vreau sa reziliez contractul , trebuie sa platesc acea clauza de rezilere pentru ca mai am contract cu ei pe inca 12 luni.Mie mi se pare normal sa nu trebuiasca sa platesc aceasta taxa din moment eu nu vreau sa renunt la serviciile lor , ci sa le transfer la viitoarea adresa , dar unde ei nu au acoperire .
cine are dreptate?
Multumesc
Ps am contract de vanzare cumparare pt vechea locuinta si promisine de vanzare cumparare pentru noua locuinta , ambele incheiate evident la notar.
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
Cat despre concedii medicale, nu ar trebui sa umblu cu "smecherii " sau sa fac " afaceri " cu doctorii. Asta pentru ca si prima sarcina a fost una cu risc , cu indicatie absoluta de cezariana...Cu toate astea , nu si-a luat nicio zi de concediu medical si s-a dus la lucru pana in momentul in care a putut ....desi i s-a sugerat cu mult inainte sa stea acasa , sa nu mai faca niciun fel de efort ..
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
Multumesc tuturor pentru raspunsuri/ sfaturi .Inca nu am facut nimic concret , doar m am informat.
In " speta" de fata , - asta ca sa raspund intr un fel celor care privesc problema din punctul de vedere al angajatorului- nu e cazul sa empatizati prea mult cu aceasta sefa..Nu i plangeti de mila! Nu este compania ei , nu a pus umarul la infiintarea ei, iar banii foarte multi pe care i castiga nu i merita ! Si i vin de pe urma celor 10-12 ore lucrate de fiecare din angajati..
Sunt cazuri cand da , il pot intelege si pe angajator , cand e firma lui , cand munceste si-si da interesul ca lucrurile sa mearga bine , cand pune pret pe oameni, stie sa lucreze cu ei, sa i tina aproape ...

Este tanara, 35 ani , a facut un copil , doar pentru ca asa " trebuie" si asa " da bine " unei familii " fericite " , iar dupa 4 luni s-a intors la servici, pentru ca doar banul conteaza....
Daca ea a facut acest lucru , ( adica un copil , respectiv s a intors dupa 4 luni ) , toata lumea trebuie sa faca asa , daca nu incepe cu diverse amenintari subtile : " stii, daca stai mai mult, sunt obligata sa te primesc inapoi 6 luni , dar nu cred ca ne vom intelege prea bine ", etc ( asta a spus -o altor angajate , nu sotiei mele )....
Acum un an , viata i a dat o palma , a fost aproape sa moara.... Dar n a invatat nimic din asta !
Am spus toate astea ( ar fi multe de zis ) doar pentru a contura mai bine imaginea ei ....

Vreau sa mai adaug ca am lucrat 6 ani intr un sistem la fel de mizerabil dar cel putin aici nu existau ore suplimentare neplatite ( asta mai rar ) dar erau recompensate cu timp liber.
Exista un registru cu ore suplimentare, iar de fiecare data cand i se cerea cuiva sa stea peste program , se facea prin dispozitie scrisa de catre seful nemijlocit.... ( adica nu stateai tu ca asa aveai chef , iar apoi sa ti iei liber ) ...Asta probabil este procedura si in sectorul privat, dar nu se respecta, iar la un eventual control al celor de la ITM , neexistand nimic scris ( asa cum mai spunea cineva. ) sefii vor spune ca angajatii stau din proprie initiativa peste program, ca nu si au facut treaba in timpul programului, etc ....
Si cu siguranta , in sectorul bugetar, programul unei gravide este de 6 ore/ zi, fara ca nimeni sa comenteze sau sa " ameninte " ca acolo nu e " FIRMA DE REPRODUCERE" , si nici ca " deja cand cineva face acest lucru de 2 ori , nu mai e nimic de spus "...
Din ce am discutat cu un avocat, doar pe baza acelui e mail , n ar avea rost sa fie data in judecata... In sensul ca nu constituie o proba solida ( ca ea ar putea spune - invatata la randul ei, fiind prea proasta- ca a fost o gluma, etc )..o sa mai studiez .
Oricum intr-un fel sau altul va plati , si o sa scriu si aici pe forum !
Multumesc.
Răspuns la discuția Atentionare
:) suna a teapa.eu nu cred ca ai fost redirectionat pe un site al politiei romane..nu plati nimic, in niciun cont..asta daca nu vrei sa faci donatii /acte de binefacere :)
Răspuns la discuția Respectarea programului de lucru
Buna seara. N-ar avea cu cine sa poarte o discutie civilizata, si o sa va prezint in acest sens o dovada " proaspata" . Sotia mea , oricum nu se va mai intoarce la aceasta companie, iar pentru ceea ce s-a intamplat azi, clar ar trebui facut ceva.
Astazi si -a informat sefa cu privire la faptul ca este insarcinata. In fata nu i s a spus nimic , pentru ca asta e tipic acestei individe. Dar " a luat foc" si a trimis un e-mail tuturor angajatelor .Va redau mai jos continutul acestui e-mail:

"

Avem in depozit, la preturi accesibile, TP ( termen de plata)30 zile pt angajati (daca nu va incadrati va ajut personal):

MIRENA 20MG/24H CUTIE X 1DISP INTRAUTERIN
DUREX PREZERVATIV EXTRA SAFE X 6BUC (si multe alte sortimente...)
MICROGYNON X 21DRJ
LOGEST X 21DRJ

si lista continua...

In 2014 nu mai vreau vesti.
Si nu glumesc.

Sunt pro pt acest lucru, dar pe rand....
Stiti bine cum a fost anul 2012... cele care ati fost pe aici, va amintiti.
Daca nu intelegeti, ofer consultanta in particular.
Daca vreti altceva pt voi, nu e nici o problema, nici o suparare, dar nu in 2014 aici.

Imi cer scuze, dar nu am mai putut sa va mai spun o data fata in fata... de aceea va scriu... pt ca vad ca pe unii intereseaza doar poartea personala si li se rupe de restul...
E OK, pe toti ne intereseaza partea personala, mai mult decat orice.... dar cand cineva face acelasi lucru de doua ori la rand... nu vreau sa mai comentez.

Sunt convinsa ca ati priceput.

Atat.
Fara comentarii pe subiect.

Multumesc pentru intelegere."


CE PARERE AVETI?
Buna ziua.Sotia mea, ca orice anjajat probabil de altfel, are in fisa postului prevazut un program de lucru de 8 ore/zi, 5 zile /saptamana , adica 40 ore /saptamana..Inteleg ca asta nu se respecta nicaieri , ca sunt exceptii , zile in care stai mai mult ....sau in loc de 8 ore stai 9 ore ( fiind inclusa aici si o pauza de masa de 30 minute ) ..ok, dar sa stai zilnic minim 10 ore , iar in 2 zile ale saptamanii 11 sau 12 ore ( 8 - 20 ) nu mi se pare deloc normal.Nu mai spun ca este si gravida + un alt copil de 1 an si ceva acasa .
deci de la 40 ore /saptamana se ajunge la 55 ore/sapt sau 60 cand se merge si sambata .
Evident ca nu este singura nemultumita sau sau in situatie similara ( gravida,copil,etc), dar nimeni nu comenteaza nimic, de frica ....daca incerci sa spui ceva li se spune ca nu-i tine nimeni cu forta acolo si ca sunt alti 30 la coada gata sa le ia locul ...
Concediul de odihna aferent anului trecut nu a fost efectuat integral din diverse motive ( ba ca vara nu se poate lua mai mult de o saptamana de concediu, ba ca in decembrie nu si ia nimeni concediu , etc ) ....Si asta a fost dintodeauna ...
Intr-adevar veniturile sunt peste medie ( fiind vorba de domeniul in care se invart cei mai multi bani din lume si unde mafia nu are limite ) , dar asta nu justifica in niciun fel aspectele sesizate de mine mai sus.
Intrebarea mea este daca se poate face o sesizare la ITM ( sau unde altundeva ? ) , daca asta ar putea remedia in vreun fel lucrurile, si cine ar trebui sa faca aceasta sesizare/reclamatie ? (doar cineva care lucreaza la compania respectiva sau as putea face eu acest lucru , cunoscand toate aceste nereguli ? ) ..
Sincer, traind in Romania nu mi-as pune prea mari sperante , pentru ca sefii acestor mari companii au relatii peste tot, si uneori chiar "ameninta" cu asta...Dar totusi , aici in oras , o astfel de companie, cu acelasi domeniu de activitate , si condusa de cel mai prosper om de afaceri din oras , se pare ca a avut aceleasi probleme privind respectarea programului de lucru al angajatilor, si cert este ca in momentul de fata , lucrurile s-au schimbat , in sensul ca programul de lucru se respecta si este de la 8/9-17 iar sambata LIBER..
Stiu ca au fost reclamatii, controale , dar nu cunosc detalii...Sediul central al acestei companii este aici unde au fost si controalele, iar sediul central al companiei de care va spun eu este in Bucuresti, iar aici este doar o filiala.Conteaza si acest aspect ? ( in sensul ca orice reclamatie ar trebui facuta la Bucuresti? locatie unde se cam respecta oricum programul , din cate am inteles )
Multumesc
Buna ziua . Am primit o somatie pentru a plati in termen de O ZI , " creditoarei Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A" suma de 28 euro , precum si plata unor " cheltuieli de executare" a caror valoare la data prezenta este de 274, 70 lei, TVA inclus..
Se mai specifica si asta :" In caz de neconformare vom proceda la executarea silita, conform legii, urmand sa suportati si cheltuielile de executare ce se vor face in continuare".

Ce inseamna mai exact asta? Cum voi fi mai exact " executat silit " , daca nu am bani in nici un cont, nu primesc salariul pe card, deci nu se poate pune poprire pe salariu ? Ce " risc " daca nu platesc ? Va creste valoarea acestor " cheltuieli de executare "in progresie geometrica??

Este vorba despre neplata unei amenzi ( lipsa rovigneta) de acum 3 ani .( cel putin asta sustin ei , nu mai stiu daca am platit sau nu respectiva amenda)
Multumesc
Răspuns la discuția amenda circulatie
Am inteles.o ultima intrebare: daca nu semnez procesul verbal , mai am posibilitatea ca dupa ce voi fi instiintat , adica voi primi respectivul PV prin posta sau cum il trimit ei , sa achit jumatate din valoarea amenzii?
multumesc