avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1531 soluții astăzi
Forum Activitate kalasnikov

Activitate kalasnikov

Răspuns la discuția reexaminare auto
Eram doar curios sa aflu de ce nu am primit amenda si de ce imi iau pur si simplu permisul dupa perioada de suspendare fara examen.Adica daca totul e legal.Eram pregatit oricum ptr.aceasta eventualitate.

Multumesc
Buna ziua,

va supun si eu dumneavoastra problema mea pentru care nu am un raspuns clar deocamdata.
Deci,am comis un accident pe trecerea de pietoni cu vatamare corporala.Victima nu a depus plangere si dosarul a fost solutionat cu NUP.In regula pana aici.Pe urma dupa primirea rezolutiei NUP am mers cu ea la Udriste,acolo unde am permisul retinut in ideea de a afla ce am de facut.Ma asteptam la amenda si reexaminare ptr. a nu se prelungi perioada de suspendare( 90 zile ) ,cu inca 30 de zile.Precizez ca nu mai beneficiam de reducerea pedepsei la 30 zile ptr.ca am mai avut aceasta facilitate in ultimii 2 ani.Mi-a fost trecuta pe vechea dovada data de cand incepe suspendarea si dupa acest lucru am aflat ca conform noului cod rutier nu mai primesc amenda si nici nu mai dau examen de reexaminare.Doar suspendare 90 zile ,si dupa expirarea acesteia pot veni sa ridic permisul.
Intrebarea este simpla.Au omis sa imi spuna ceva,si dupa 90 zile cand merg sa imi iau permisul sa aflu ca trebuia sa dau acel examen totusi?Sau s-a schimbat iarasi vreo prevedere din Codul rutier?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția taxa de timbru aberanta?
Multumesc.Foarte corect intr-adevar.Dar ce nu inteleg eu este faptul ca trebuie sa platesc multi ,multi bani ptr.ceva ce este al meu.Ca si cum parinti mei ar lasa mostenire o masina,si eu trebuie sa o mai platesc o data pentru a intra in posesia ei.Este aberant si strigator la cer..si nu degeaba cei care striga ca drepturile sunt incalcate intr-o tara care se doreste democratica au mare dreptate.Legile sunt facute de asa natura ca cel sarac sa sufere iar cel bogat sau smecher... dupa caz ,sa se bucure de ce e mai bun..indiferent ca ii apartine sau nu.
Buna ziua,

cazul meu este simplu pentru ce este foarte des intalnit .
Am un act testamentar prin care mostenesc cateva mii de metri de teren in apropierea capitalei.In acelasi act apare si un var care mosteneste si el alte mii de metri.Prin uz de fals probabil,in cardasie cu primarul comunei respective unde sunt terenurile obtine titlu de proprietate pe tot ce exista in certificatul de mostenitor si apoi le vinde.Eu personal am facut o gramada de cereri din 2000 si pana acum primariei si am primit acelasi raspuns.Am doar un certificat care nu atesta calitatea de proprietar.O.k.Dar cum a reusit ruda mea sa obtina certificatul de proprietar pe ceva ce nu ii apartine?
Acum doresc sa imi actionez in instanta ruda pentru obtinerea dreptului mostenit.Intrebarea mea este.
Cum este posibil ca taxa de timbru in aceasta caz sa ajunga la 100 si ceva de milioane?Adica daca nu am acesti bani nu am nici o sansa sa imi recuperez dreptul mostenit de la parintii mei?Iar cei care au incalcat legea sa stea linistiti?Intreb ptr ca am inteles de la avocatul meu ca in caz ca nu am acesti bani la prima infatisare pierd.

Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția declaratia 220
am avut contract cu retinere la sursa 10%,si pana acum aveam o persoana desemnata de firma care se ocupa de toate pfa-urile.De aceea intrebam daca este posibil ca in 2009 sa platesc ceva in conditiile in care eu am uitat de acea declaratie 220.Practic nu am depus-o si nu stiu cum considera cei de la administratia financiara aceasta omisiune.
Discuție declaratia 220
buna ziua
buna ziua,
am lucrat la o firma ca PFA.Dupa incetarea colaborari cineva mi-a spus ca am de depus doar declaratia 200 pana pe 15 mai la financiar.Nu am stiut nimic de declaratia estimativa 220,si am inteles ca trebuia depusa pana la 31 ianuarie iar acum e deja aprilie.Nu am mai avut activitate de la incetarea colaborarii cu firma respectiva si probabil nu o sa am nici in cursul acestui an.
intrebari: se poate depune acum estimativa 220?
pot cei de la administratia financiara sa imi calculeze un impozit pe baza celui din 2008?Adica sa platesc total aiurea in jur de 6000 ron statului in conditiile in care PFA-ul meu nu are activitate si nici nu o sa aiba anul acesta iar peste un an sa alerg sa ii recuperez ...cine stie cand?

multumesc
salut..imi cer scuze daca a mai fost initiat acest subiect in alta parte dar eu nu l-am vazut.
intrebarile mele sunt simple.
1. ce sanctiune se aplica intr-un accident cu vatamare corporala pe trecerea de pietoni (victima 35 zile pe CML) ?ma refer la sanctiunea de la politie...perioada,amenda.
2. e vreo problema daca dupa impacarea cu victima,platesc amenda pentru contraventie,si dupa fac contestatie procesului verbal?
3. se da examen ptr.recuperarea permisului ?

multumesc
Daca l-ai semnat fara obiectii e ca si cum ai fi recunoscut fapta.Cuvantul tau impotriva lor.Daca sustineai ca o sa treci acolo ceva obiectii,era posibil sa iti dea drumul.Permisul e retinut pe 60 zile.Restul stii...examen,si se reduce perioada la 30 de zile daca nu ai mai beneficiat de asa ceva in ultimii 3 ani.
Răspuns la discuția plata avocati
nu stie nimeni?
Răspuns la discuția plata avocati
corect,dar daca omul il angajeaza pe Dancu cu 10.000 de euro,constient ca va castiga,trebuie sa platesc atat?