avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate ninaniculina

Activitate ninaniculina

Intradevar, am discutat numai cu proprietarul care este o doamna in virsta si cu posibilitati reduse necesare pentru a evacua chiriasul, de asta vrea sa vinda asa cum este.
Interesanta este aceasta conditie suspensiva, mi se pare ceva foarte util.
As dori sa cumpar un mic spatiu comercial de la o doamna mai in virsta, pretul este convenabil doar ca spatiul este ocupat de o firma care a avut contract de inchiriere. De doi ani firma nici nu plateste chirie, nici nu foloseste spatiul dar nici nu il preda doamnei. Nu cunosc motivul real. Doamna zice ca nu are nici o obligatie fata de patron. Actele de proprietate ale doamnei sunt beton, poate sa vinda.

Nu stiu cum sa procedez, daca vorbesc cu patronul sa predea spatiul ca vreau sa-l cumpar mi-e frica sa nu il cumpere el. Daca il cumpar asa cum e acum mi-e frica sa nu am cine stie ce probleme cu chiriasul. As vrea sa fac un act cu doamna astfel incit sa dau cit mai putini bani ca avans si ca taxe si impozite dar sa fiu sigur ca nu mai poate vinde altcuiva iar abea apoi sa vorbesc cu patronul pentru evacuare, iar daca evacuarea se poate face fara probleme deosebite sa dau si restul de bani doamnei. Daca aflu ca patronul firmei are motive temeinice sa stea acolo, poate o avea ceva de mina ca ar fi cumparat si el, ceea ce nu prea cred, as dori sa pot sa-mi recuperez avansul dat doamnei proprietar.

In speranta ca am fost destul de clar , multumesc anticipat tuturor .
Răspuns la discuția Recunoastere donatie veche
AVLIL a scris:

Sansele sa fie desfaut actul (care conform 845 civil e o donatie) raman insa mari.
Cred ca e nevoie de mai multe acte consecutive care sa acopere lipsa actului de acum cativa ani... si de cooperarea ambelor fiice.


Cred ca aveti dreptate. Fiicele sunt cooperante. Ar trebui poate ca cea care a primit banii sa dea o declaratie ca i-a primit si apoi sa renunte la garsoniera ramasa ?
Am doua fete majore. Acum cinci ani i-am dat uneia din ele toti banii obtinuti din vinzarea unei garsoniere, fara sa facem vreun act de donatie sau de alt fel. Am facut o intelegere verbala cu ele ca o alta garsoniera ce o aveam si o am si acum sa ii ramina in compensatie celeilalte fete. As vrea sa fac acum un act notarial care sa ii asigure acesteia proprietatea asupra garsonierei dupa decesul meu si doar restul bunurilor mele sa se imparta in mod egal la cele doua fete.
Va multumesc
Am doi copii majori. Acum 5 ani am vindut o garsoniera si i-am dat toti banii unuia dintre ei sa-si cumpere o casa. Ne-am inteles verbal ca celuilalt sa-i revina in compensatie, dupa decesul meu, o alta garsoniera pe care o am. Nu am facut nici un act in acest sens. Acum cel care a primit banii nu vrea sa-i recunoasca in scris celuilalt ca a primit valoarea acelei garsoniere si ca nu are nici o pretentie la cealalta. Eu, ca parinte, as vrea sa fac un act care sa-l protejeze pe cel care nu a primit nimic, adica sa-i ramina lui a doua garsoniera iar ce mai am in plus sa se imparta egal la amindoi. Precizez ca pt vinderea primei garsoniere i-am facut procura de vinzare celui care a primit banii. In actul pe care il voi face trebuie neaparat sa recunoasca cel care a primit banii ca i-a primit?
Va multumesc pt orice sfat imi veti da.
themis a scris:

Presupun că dacă v-aţi asumat obligaţia de a-i întreţine în acel apartament, întreţinuţii şi-au rezervat un drept de uzufruct sau abitaţie, iar în acest caz acordul lor este necesar.

Va multumesc.
adiv a scris:

Daca nu ati prevazut o astfel de clauza in contract nu este necesar acordul persoanelor intretinute

Va multumesc.
Am cumparat un apartament cu patru camere de la doi soti in virsta cu clauza sa ii intretin in acest apartament pe tot restul vietii lor si sa ii inmormintez. Mi-am stabilit domiciliul in acest apartament. Daca doresc sa isi stabileasca domiciliul tot aici inca o persoana trebuie sa am acordul celor doi soti?
Multumesc.
Aveti dreptate. Scuze si multumesc pt raspuns.
Doresc sa fiu scutita de plata unei taxe de timbru intr-un proces civil deoarece nu am nici o sursa de venit. Nu stiu cum sa demonstrez insa instantei ca nu am venituri. As dori un sfat. Multumesc.