avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Activitate arhivarul

Activitate arhivarul

Buna ziua . Am introdus actiune de divort , dar intre timp am ajuns la o intelegere cu sotia sa ne mai acordam o sansa . Cum trebuie procedat ? Prezicez ca primul termen il avem pentru data de 9 iunie .Ce se intampla daca nu ne prezentam niciunul ?
Buna ziua . In urma cu cateva zile , am aflat ca unei persoane fizice , i-au fost puse la dispozitie de catre un angajat al unei banci , datele mele personale precum si date privind operatiunile ( credite , carduri de salariu ,etc. ) pe care le am la acea banca . Unde trebuie sa ma adresez cu o plangere ?
Răspuns la discuția nerespectare contract
Multumesc pentru sfaturi ! Am discutat cu cineva de la OPC si mi s-a raspuns ca ei nu prea pot face nimic ! Ma gandesc sa fac o sesizare in scris si vor fi obligati sa-mi raspunda , nu ? Si pe urma sa ma adresez instantei .
Buna seara ! In urma cu 4 luni , am incheiat un contract cu o firma pentru montarea de tamplarie PVC cu geam termopan , am achitat integral contravaloarea lucrarii in avans , iar firma respectiva se obliga prin contract sa monteze geamurile la o data specificata . Au trecut de la acea data aproape doua luni , dar geamurile nu au fost montate . Am obtinut un inscris de la administratorul firmei , prin care se obliga sa monteze tamplaria la o alta data , iar in caz contrar sa-mi restituie suma platita plus despagubiri . A trecut si acest termen , iar acum firma nu mai are activitate , doar paznicii si ceva personal pe la birouri care ridica din umeri cand sunt intrebati ceva . Ce solutii am la indemana pentru recuperarea banilor platiti in avans ?
Răspuns la discuția probleme companie cablu
Nu numai ca au trecut trei ani , dar nu am primit in tot acest timp vreo factura de la ei , daramite somatie de plata ! oricum , va multumesc pt. raspuns !
In luna mai 2006 , am renuntat la contractul pe care-l aveam cu firma de cablu [EDITAT] , au venit si m-au deconectat de la retea , iar acum dupa mai bine de 3 ani primesc de la ei o somatie de plata prin care sunt anuntat ca mai am de achitat o restanta de 61 lei . Am solicitat lamuriri si mi s-a spus ca dupa ce am fost debransat , mi-au mai fost facturate inca 2 luni , fara ca eu sa beneficiez de servicii de la ei, si ca trebuie sa achit acea datorie daca nu vreau sa fiu actionat in judecata !!! Cum se poate asa ceva ??? Intr-adevar , traim in Romania , dar nici chiar asa !
buna ziua ! in anul 2006 , am cumparat un calculator in rate prin [EDITAT]. La magazin m-i s-a explicat faptul ca durata creditului este pe trei ani , 36 rate , iar suma lunara de plata este de aproximativ 45 lei . mentionez ca de la magazin nu am primit nici un contract de credit , nu am semnat nimic , doar am prezentat actele solicitate ( adeverinta de venit , carte identitate ). In luna martie 2009 , am terminat de achitat creditul ( sau cel putin asa am crezut !) Mentionez faptul ca in fiecare luna am platit 50 lei , deci 36 rate x 50 egal 1800 lei , pt.o valoare a marfii cumparate de 1450 lei . Acum ma trezesc acasa cu somatie de plata impreuna cu penalitati de intarziere . Am incercat sa sun la aceasta firma dar cam nu sunt de gasit . Am cautat pe internet relatii despre ei si nu prea am gasit laude , doar reclamatii . Si cireasa de pe tort , faptul ca suma pe care eu am platit-o lunar timp de trei ani este doar dobanda aferenta creditului !!! deci eu inca figurez la ei cu un credit de 1450 lei !? Va rog daca se poate sa-mi dati un sfat despre ce am de facut in continuare , pt. ca nu am de gand sa le mai platesc nimic . Va multumesc !
Răspuns la discuția Produse Provea
Exact in aceeasi situatie am fost si eu acum un an . 4 sau 5 luni m-au hartuit cu scrisori si ultimatumuri , dar pana nu am sunat la sediul lor din Bucuresti , numerele de tel.sunt trecute pe scrisoare , si i-am amenintat cu reclamatii la OPC si plangeri penale nu au incetat . Dupa acel telefon nu am mai primit nimic . Asa ca pune mana pe telefon si ,,fii barbata '' !
Buna ziua .Parintii mei au cumparat in 1995 o casa , in baza Legii 112/1995 , casa in care locuiau cu chirie din anul 1985 , terenul ramanand in proprietatea primariei . In tot acest timp , pentru terenul aferent locuintei , au platit chirie si mai nou impozit separat . Se poate invoca in acest caz uzucapiunea , referitor la teren ?
Multumesc pentru sfaturi !