avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate RAMONICI

Activitate RAMONICI

Răspuns la discuția Ajustare TVA vanzare cladire
Va multumesc.
Buna ziua. Am nevoie de ajutor . In august 2007 s-au construit pe firma 3 vile in vederea vanzarii . August 2007 este luna in care s-a semnat procesul verbal de receptie , la care a participat si primaria . Fac precizarea ca , desi s-a semnat PV nu -sa inregistrat valoarea din 231 in 212 . In anul decembrie 2008 s-a semnat un PV de receptie modernizari la vile si nici atunci nu s-au inregistrat in 212. Acum in octombrie 2011 s-a vandut una din vile . Pot factura fara TVA , considerand vila ca fiind veche tinand cont de PV chiar daca nu s-a facut trecerea din 231 in 212 ? Ajustarea TVA se va face pe 20 ani ? Valoarea unei vile este de 900.000 lei din care 120.000 lei modernizarea . Va multumesc anticipat .
Buna ziua. Am o societate care in urma fuziunii va fi absorbita de o alta. Trebuie sa depun cu 10 zile inainte de radiere declaratia 101 pe anul 2010. Intrebarea mea era daca la calculul impozitului pe profit trebuie sa iau in calcul si veniturile , respectiv cheltuielile din cedarea activelor , chiar daca radierea va avea loc mai tarziu. Multumesc .
Răspuns la discuția Fuziune etapa a 2 a
La fuziune are loc dizolvarea fara lichidare a societatii absorbite si apoi radierea. Multumesc.
Buna ziua. In prima etapa am depus la registru proiectul de fuziune prin absorbtie pt 2 srl pe baza bilanturilor la 31.12.2009. Acum in etapa 2 trebuie sa depun situatia financiara de fuziune.Ce trebuie sa depun bilanturile la 31.12.2009 pt cele 2 societati sau bilantul pt societatea absorbanta cu datele dupa ce absoarbe patrimoniul celeilalte ? Bilantul de fuziune se face pe formularul obisnuit de bilant ?
Am o societate cu activitatea suspendata din 31.07.2009. Am obtinut derogare de la finante. Pt decembrie nu am depus 100 cu impozit pe profit deci trebuie sa depun 101 pana la 25 feb. Intrebarea mea este daca trebuie sa depun bilantul pana la 25 feb tinand cont ca am definitivat ex financiar pana la 25 feb?
Am 2 societati cu activitate suspendata la registru si si am obtinut regim derofgatoriu incepind cu 31.07.2009. Una din societati a fost microintreprindere si cealalta declara lunar. Trebuie sa depun 094 pt microintreprindere ea avind ca mai mica de 100.000 euro in 2009, dar pt cealalta care declara lunar dar in 2009 a avut ca la fel mai mica de 100.000 euro , tinand cont ca sunt suspendate din 31.07.2009?
inregistrarile din 2007 au fost facute in martie iar raportul de evaluare facut in februarie nu in decembrie 2006 si a marit valoarea contabila a imobilizarilor dar nu a recalculat amortizarea.
Buna ziua. Am o mare nelamurire si poate ma puteti ajuta. In februarie 2007 s-a facut o evaluare a imobilizarilor ceruta de banca pt un credit. Contabila de atunci a inregistrat aceste valori in contabilitate marind valoarea contabila a imobilizarilor contul e diferente din reevaluare 105 cu valoarea respectiva. Din cate stiu aceste reevaluari nu se inreg in contabilitate decit daca sunt facute la sfarsitul anului. Mentionez ca nu a continuat amotizarea conform noilor valori contabile ci asa cum era inaite de evaluare.Patronul vrea sa vinda si valorile contabile sunt prea mari.Ce pot sa fac in situatia asta pentru a micsora aceste valori.Contabila a procedat corect cu inregistrarile si cu amortizarea ca si cind nu s-ar fi modificat valoarea lor?
Am avut un angajat care era pensiont pe caz de boala cu drept de munca 4 ore.Contractul a fost facut din greseala pe 8 ore , declaratiile la cas la fel. A lucrat la noi in perioada 01.11.2008-30.06.2009. Acum a venit la firma pt ca i s-a sistat pensia pe motiv ca in aceasta perioada a lucrat cu norma intreaga. Ce se poate face pt a indrepta situatia. Sa ii dau fostului angajat sa duca la cas o adeverinta ca a lucrat doar 4 ore pe zi si sa fac rectificative la toate declaratiile la cas ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.