avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate mirceastanciubv

Activitate mirceastanciubv

Buna ziua. Pot să platesc o taxă judiciară de
timbru(în valoare de 6,0 + 4,0 lei - pentru investirea cu titlu executoriu a unei sentinte) prin internet banking ? Desi am citit - tot pe un site de specialitate - că se poate, grefiera şefă de la Judecătoria Braşov mă trimite musai la Trezorerie - unde sunt cozi imense acum şi or să mai fie o bucată de vreme - pentru ca ei au nevoie de "originalul" chitanţei şi ea nu a mai auzit de un caz similar !? Ce-i drept, de pe pagina mea de internet banking care atestă plata şii scopul acesteia, nu pot decât sa fac un "print". Mulţumesc.
Va multumesc.
Vreau sa obtin o autorizatie ca persoana fizica, in vederea desfasurarii de actvitati ce se incadreaza in codurile CAEN 4641, 4642, 4690, 4791 ....Pot sa solicit de la bun inceput inregistrarea ca platitor de TVA ? Dar in ROI, avand in vedere ca vreau sa fac livrari intracomunitare ?
Va multumesc.
Buna ziua.
As dori sa import mod constant, pe baza de contract ferm, produse alimentare ambalate, in primul rand ulei de floarea soarelui din Bulgaria sau Turcia.
Trebuie sa obtin vreun certificat de la Ministerul Agriculturii sau de la Dirtectia Sanitar Veterinara si pentru Siguranta Alimentara ?
Am fost la un comisionar in vama si in afara de nivelul taxei vamale(0% pentru import din Bulgaria si 0% pentru import din Turcia, daca uleiul este insotit de “certificat de origine ATR” !?????) nu a stiut(nu a vrut !?) sa-mi spuna altceva.
Am vazut ca se pomeneste in ofertele gasite pe internet de “certificat SGS” ; comisionarul in vama mi-a vorbit despre “certificat ATR”.
Puteti in concluzie sa-mi spuneti va rog ce documente privind calitatea/conformitatea uleiului imi trebuie pentru a putea fi importat din Bulgaria si Turcia si comercializat in Romania ?
Exista un site unde as putea gasi informatii despre asa ceva ?
Dar ce inseamna “tona metrica” , unitate de masura in care sunt facute ofertele pe internet, stie cineva sa-mi spuna ? Cate sticle de 1 litru de ulei de floarea soarelui “face” o tona metrica ?
Va multumesc.
Va rog sa ma ajutati !

Am depus o actiune in justitie(pe cale de ordonanta presedentiala), pentru diminuarea pensiei de intretinere de la 327,8 lei la 150 lei/luna, actualmente(de la 01.04.a.c.) fiind somer(indemnizatie de somaj in cuantum de 601 lei/luna).
In urma contestatiei la poprire pe care am facut-o, instanta a obligat Iin august 2008 tertul-poprit sa plateasca Reclamantei « in limita creantei acesteia, suma de 327,8 lei lunar reprezentind pensie de intretinere incepind cu data de 09.03.2006 pina la ajungerea la zi, apoi cate 327,8 lei in continuare pina la majoratul minorei…… tinind seama de sumele achitate deja cu acest titlu de catre tertul-poprit si fara ca retinerile sa depaseasca 1/2 din salariul lunar al Contestatorului ».
La AJOFM, serviciul judiciar mi-a spus la intocmirea dosarului, ca-mi vor retine 50% din indemnizatie pentru pensia de intretinere, adica voi ramine sa ma descurc cu 300 lei/luna.

Prin ordonanta presedentiala am cerut :
1. diminuarea pensiei de intretinere la valoarea de 150 lei/luna(1/4 din indemnizatia de somaj) ;
2. diminuarea sumei suplimentare de platit in contul « pensiei datorate si ajunsa la scadenta », de la 327,8 lei la 50 lei/luna, astfel incit suma TOTALA ce-mi va fi retinuta lunar sa fie de 200 lei(respectiv 33% din indemnizatia de somaj).

Cum trebuie interpretate precizarile din Codul de procedura civila art. 409 alin.1a («pana la 1/2 din venitul lunar net) respectiv alin.4 si 5(« in limita a 1/2 din cuantumul acestora ») coroborate cu precizarile art.94 din Codul familiei(« Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati ») ?
« Pina la 1/2 » si « in limita a 1/2 » insemana OBLIGATORIU 50% ???
Am sanse sa obtin si ce am cerut la punctul 2 mai sus ?

Va multumesc.
Va multumesc pentru raspunsuri.
Vis-a-vis insa de ajutorul judiciar, instanta va lua in considerare ca eu am avut un venit, respectiv indemnizatie de somaj in lunile aprilie si mai desi sumele aferente(601 lei/luna) nu-mi vor fi platite decit in luna iunie, actualmente traind din bunavointa cunostintelor si prietenilor ?
Buna ziua !

Va rog sa ma ajutati.
In procesul de partaj judiciar pe care il am, in sedinta din data de 12 mai, judecatoarea a spus ca in 19.05.urmeaza sa apara la condica « incheierea » ce va preciza procentul pe care aceasta il considera ca fiecare dintre parti am contribuit la dobindirea imobilului obiect al partajului(fosta sotie a sustinut 80%, eu 50%) – art 673^6( ?) Cod p.c. si ni s-a spus ca « incheierea » este ATACABILA. S-a decis totodata efectuarea expertizei, Instanta numind un evaluator din oficiu si impuninduni-se fiecareia din parti, plata a cite 300 lei, cel putin pentru moment.
1. Am vorbit cu o cunostinta jurist si mi-a spus ca incheierea poate fi atacata cu apel sau recurs ; sa vad exact incheierea si precizarea privind calea de atac(apel sau recurs ) si ca pot sa o depun in maxim 5 zile. M-am dus la Brasov special pentru asta(locuind actualmente in alt oras) ; in incheiere se preciza intr-adevar procentul decis de instanta(65% si 35%) dar nimic despre calea de atac. Am intrebat-o pe grefiera de serviciu si mi-a spus ca nu pot sa atac aceasta « solutie » decit dupa pronuntarea pe fond(urmatoarea infatisare va fi pe 23.06.a.c.).
Am sunat cunostinta jurist si mi-a spus ca nu se poate, ca ceva nu e este ok !?………si ca sa merg in audienta la prejedintele Tribunalului ????
Deci cind pot sa atac si cum aceasta decizie privind « imparterala judecatoreasca » ???
2. Pot sa beneficiez de « ajutor judiciar » privind atit partea mea (300 lei) pentru evaluator si avocat din oficiu ? De la 01.04.a.c. sint somer, avind o indemnizatie de somaj de 600 de lei, din care urmeaza sa mi se retina pensie de intretinere(pe 01.06.a.c. am infatisare privind o actiune introdusa prin ordonanta presedentiala, in vederea diminuarii acesteia).
Ce venit se considera ca am in ultimele doua luni, daca indemnizatia de somaj pe lunile aprilie si mai urmeaza sa-mi fie platita abia in 15 – 18 iunie ?
Ce se va intimpla cu « sedinta » din 23.06.a.c., daca eu depun o cerere de ajutor judiciar in data de 15 iunie ?

Va multumesc.
Buna ziua !
Va rog sa ma ajutati.
Miine 19.05.a.c., a ramas stabilit la ultima sedinta din 12.05.a.c. ca instanta care judeca procesul meu de partaj sa stabileasca procentul de contributie al partilor la dobindirea imobilului obiect al partajului (sotia a cerut 80 %, eu 50%). Ni s-a spus sa urmarim in condica « incheierea », precizind ca este “atacabila”, urmind ca in 23.05. sa fie primita evaluarea de la expertul desemnat.
O cunostinta jurist, imi spune ca in functie de ce va scrie la condica, voi putea ataca hotarirea(solutia ?) data miine, prin Apel sau Recurs. Le-am pregatit deja(sper sa nu fie nevoie !!!) dar va intreb :
Din moment ce in art.304 Cod proc.civila scrie ca « modificarea sau casarea unor hotarari se poate cere ……. numai pentru motive de nelegalitate » , este posibil sa fie precizeze in incheierea respectiva, ca hotarirea este atacabila prin « recurs » ?

Multumesc.
Va multumesc !
MA SCUZATI, NU AM STIUT !!!