avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2030 soluții astăzi
Forum Activitate ioana81

Activitate ioana81

pe timpul concediului de maternitate sunt asigurata la sanatate?
Discuție indemnizatie
daca sunt studenta in primul an la zi ,primesc indemnizatia pt. copil?
sotul meu are PFA,poate beneficia el de indemnizatia pt cresterea copilului ,dar sa si continue activitatea de PFA?
daca o in luna septembrie o sa nasc,dar inainte in luna august ,de exemplu,eu ma inscriu la facultate sau postliceala,iar anul scolar incepe doar in luna octombrie,dupa ce nasc,pot beneficia de indemnizatia pt. copil?
daca nu lucrez si nasc in septembrie,pot beneficia de concediu prenatal?daca nu ,ce trebuie sa fac?
buna ziua.Sotul meu lucreaza in calitate de persoana fizica autorizata( instructor auto),cotizeaza la casa de pensii pt. vechime si la CAS si as vrea sa stiu daca in timpul acesta se angajeaza la o alta firma in alt domeniu,care va cotiza la casa de pensii si CAS.El poate sa nu mai platesca?
Răspuns la discuția concediu prenatal
ultimele 12 luni sau in timp?daca am fost coasigurata 12 luni nu se poate?
sotul meu are autorizatie de persoana fizica,forma de impozitare este pe venit fix,este obligat sa plateasca si la casa de pensii pentru vechime sau doar la CAS?
daca nu am lucrat ,doar am cotizat la casa de pensii,pt. vechime si sunt coasigurata la sanatate,pot beneficia de concediu prenatal si postnatal?
Răspuns la discuția indemnizatia de la stat
tin sa mentionez ca nu am fost angajata.nu am am venituri,iar la sanatate nu am platit sunt coasigurata.am doar contractcu casa de asigurari