avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 895 soluții astăzi
Forum Activitate isaura

Activitate isaura

Multumesc mult de raspuns, mai am o mica nelamurire...mama poate cere evacuarea in instanta si daca nu e dezbatuta inca mostenirea? Si daca da care este procedura ( ca asa cu dezbaterea mostenirii poate sa tina si un an). Este o situatie extrema...si trebuie rezolvata foarte urgent ( nu stiu daca legea in Romania tine sau nu cont de urgentele noastre). Inca o data multumesc!

Buna ziua, revin cu problema mea la care nu s-a gasit nici un raspuns:
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
Parintii nostri au o casa/curte/gradina - in care s-a instalat primul nascut (fratele nostru) cu concubina. Casa este pe numele parintilor (ambii parinti) tata a decedat si nu s-a dezbatut succesiunea. Concubina are un comportament neadecvat la adresa mamei- si al nostru (restul fratilor); (cu injurii, cu interzicerea accesului in curte, distrugere de bunuri, furturi etc). Noi, restul fratilor si mama vrem sa ii evacuam, in primul rand sa stabilim mostenirea. Ce sanse avem sa ii evacuam, sau cum sa oprim acest calvar cat mai repede?
Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza.
Multumesc
Discuție evacuare silita
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
Parintii nostri au o casa/curte/gradina - in care s-a instalat primul nascut (fratele nostru) cu concubina. Casa este pe numele parintilor (ambii parinti) tata a decedat si nu s-a dezbatut succesiunea. Concubina are un comportament neadecvat la adresa mamei.. (cu injurii, cu interzicerea accesului in curte etc). Mama doreste sa ii evacueze. Va rog sa imi spuneti cum se procedeaza. Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti care sunt pasii care trebuie sa ii urmez pentru a comercializa prajiturile facute, painea si dulceturile facute de mine in casa. #-o
Multumesc de raspuns! Vreau sa va intreb, daca fac un contract de concesionare, mai sunt valabile reglementarile legii 16/1994 sau exista o alta lege? Multumesc!
Răspuns la discuția Fonduri europene
Trebuie sa iei aminte de sfaturile de mai sus. In primul rand daca doresti fonduri pentru agricultura, poti accesa Masura 112- unde poti obtine intre 10.000 si 25.000 euro. Ideea e ca tu trebuie sa "fii deja fermier" adica sa ai deja acele sere. Sa-ti dau un exemplu : tb sa ai sere pe 35 de ari(arii) si pt aceste sere poti obtine 10.000 Euro, pentru dezvoltarea afacerii existente.
;)
Răspuns la discuția masura 141
dosarele se depun intre 1-30 iunie. Sper ca ati depus pentru inceput pentru masura 112 si apoi v-ati gandit la 141...sau depinde de situatie, nu va aruncati fara sa studiati, ca daca accesati masura 141 in care se dau mai putini bani, nu mai puteti accesa masura 112..
spor in afacere!
Răspuns la discuția fonduri europene nerambursabile
Programul pe care il poti cel mai usor de accesat este :Instalarea tinerilor fermieri, Masura 112", insa chiar daca sunt 25 ha, culturile sunt foarte putin cotate insa daca aveti ceva animale, v-ar putea spori sansa de a obtine intre 10.000 si 25.000 Euro.
Buna ziua,
Doresc sa concesionez de la vecinul meu un teren ( pasune) pentru pasunat. Am fost la primaria Turda unde am vrut sa inregistrez contractul de concesiune intre mine si vecinul meu si am primit refuz pe motiv: "ca nu aveti cursuri de fermier." Va rog sa-mi spuneti, daca aveti cunostinta, care este legea prin care primaria imi refuza acest contract. A devenit Romania o tara asa de dezvoltata, astfel incat nu mai pot paste 2 vaci pe un teren daca nu am curs de fermier???.:O
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema:
As dori sa inchiriez o pensiune care a fost construita cu fonduri sapard. Aceste pensiuni nu se pot inchiria insa proprietarul a decedat iar sotia sa doreste sa inchirieze afacerea. Problema mea este in a gasi o modalitate de inchiriere. Doamna spunea ceva de un punct de lucru - pe care sa-l fac acolo se poate?? Cum anume se procedeaza??
Ce alte modalitati imi recomandati?
Daca eu am firma cu codul caen corespunzator pensiunii pot sa-mi fac punct de lucru?
La cine sa apelez?
Multumesc anticipat!