avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate lungu_iulia

Activitate lungu_iulia

Primul contract pana sa fiu in concediu de crestere copil a fost pe o perioada NEDETERMINTA ( mai sus am scris gresit _ scuze) acum la intoarcere mi se ofera un contract pe o perioada DETERMINTA 6 luni.
M-am angajat acum 5 ani intr-o companie si am avut contract de munca pe perioada determinata. Acum sunt in concediu de crestere copil ( varianta cu 2 ani). Copilul meu implineste 2 ani in ianuarie 2013 dar cei de la firma m-au intrebat daca pot si vreau sa ma intorc mai devreme cu 2 luni fata de termen. Am fost de acord si cand am fost sa vorbesc cu ei am aflat ca punctul de lucru unde lucram eu s-a inchis ( spatiul era inchiriat si proprietarul nu a mai dorit colaborarea cu firma unde lucrez). Mi-au oferit un post la un alt punct de lucru dar cu un contract de munca pe poerioada determinata 6 luni. Este legal sa mi se modifice perioada de angajare, adica sa treaca din nedeterminata in determinata?
Răspuns la discuția litigiu
ar fi 6 luni si vreo 3 saptamani. unde trebuie sa merg si cum trebuie sa procedez ?
Discuție litigiu
Am fost dat in somaj pe data de 05.06.2009, pana in prezent am tot fost amanat cu plata unui salar compensatoriu pe diferite motive. In prezent am trimis o recomandata si astept 15 zile pentru a putea da firma in judecata. Am trimis ceva de genu. Va rog sa cititi si sa ma invatati care sunt urmatori pasi ce trebuie sa ii parcurg, sper sa nu fie prea tarziu

PS .... am lucrat 7 ani la aceasta firma, iar modelul de cerere e tot de pe acest forum.
Multumesc


Nume Prenume
Str. x nr x, bl.x, sc.x, ap.x Iasi
tel: xxxxxxxxxx



Catre,

S.C. MC MOBILI S.A.
In atentia directorului general




Subsemnatul xxxxxx, angajat al S.C. MC MOBILI SA pana la data de 05.06.2009, avand in vedere dispozitiile Contractului colectiv de munca pe anii 2008-2012 precum si Contractului colectiv de munca la nivelul ramurii industriei lemnului din 11.04.2008, publicat in Monitorul Oficial nr. 10/ 21.05.2008, ART. 22, va rog sa-mi acordati indemnizatia de 1 salariul compensator, in termen de 15 zile de la inregistrarea prezentei.

Va rog sa aveti in vedere continutul ART. 22 mai sus amintit. În ce priveste, salariatii din domeniul industriei lemnului (exploatarea forestierã, prelucrarea primara a lemnului, fabricarea produselor stratificate din lemn, a altor produse din lemn si alte activitati industriale), acestia primesc o indemnizatie de cel putin un salariu de baza, daca au o vechime în munca de la 1 la 10 ani, si de cel putin douã salarii de baza, cu o vechime în munca de peste 10 ani. ",
In raport cu prevederile ART. 78 alin (1) din Contractului colectiv de munca la nivel national. La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.



DATA SEMNATURA
Răspuns la discuția salarii compensatorii
Nu stiu exact cum e cu ramura
Este in industria lemunui, mobila

Si mai am o rugaminte, cum trebuie sa sune cererea, exemplu. Vreau sa o fac ca la carte, am facut una si a zis:

"Nu se da la cerere", a inceput sa rada, a zis sa imi vad de treaba si ma dat afara din birou.
Va rog sa ma invatati ce si cum sa fac.

Multumesc
De curand am fost data in somaj fara nici un salariu compensatoriu. Am lucrat la ei in firma 6 ani si stiu ca la nivel national se acorda 1 salariu compensatoriu sau salarii ompensatorii conform contractului colectiv de munca. Contractul colectiv de munca a fost schimbat in urma cu 1 luna de zile si nu prevede nimic de aceste salarii compensatorii. Cum sa procedez sa aflu daca pot lua acel salariu compensatoriu?
Discuție Detasare
Buna seara

Care sunt conditiile prevazute de lege pentru detasarea la un alt loc de munca? Am fost detasata pe o perioada de 30 de zile la un alt loc de munca, in alt oras la aproximativ 50 Km. Contractul individual de munca nu prevede nimic despre detasare. Contarctul colectiv de munca spune ca detasarea nu poate fi mai mare de 60 de zile si se face conform legii. Care sunt aceste conditii : transport, diurna etc.
Care este procedura plecarii din firma cu acordul partilor .... cat dureaza inregistrarea cererii si deciziei propriu zise si in ce termen se poate face contastatie. La actualul loc de munca imi propun sa plec cu acordul partilor si pe increderea lor mi-au spus ca ma cheama inapoi imediat ce una din gravide va trebui sa plece in prenatal. Am spus ca nu am incredere in vorbele lor. Dupa aceasta au spus ca imi fac o hartie prin care imi certifica ei ca eu voi fi cea care ii va lua locul gravidei cand aceasta va pleca.... conditia este ca eu sa semnez cererea de comun acord ca ei sa poata sa predea situatia generala a plecarilor catre centrala ( adica toti cei vizati au semnat ). Specific faptul ca gravida trebuie sa plece in prenatal la sf lui aprilie. Daca merg pe mana lor pot sa contest cerera de plecare cu acordul partilor?
Buna

Plecarea din firma privind acordul partilor poate fi contestata? Sa spunem ca eu semnez cererea prin care cer incetarea contractului de munca cu acordul partilor si apoi ma razagnadesc .... pe motiv ca nu am fost in apele mele atunci cand am semnat si m-am razgandit. Este posibil asac ceva?
Cum se calculeaza somajul? Ce procent din salariu se calculeaza? Este in functie de venit?