avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Activitate roxana adriana

Activitate roxana adriana

In cazul livrarii unui autoturism second-hand din Romania in Franta se emite factura cu sau fara TVA?

Mentionez faptul ca ambele societati sunt inregistrate in scopuri de TVA.

Multumesc.
Răspuns la discuția Regulament de ordine interioara
Asa este.
Multumesc frumos pentru ajutor.
Răspuns la discuția Regulament de ordine interioara
In cadrul acestui regulament trebuie sa existe un capitol referitor la interzicerea discriminarilor bazate pe sex (art. 8 alin. 1 Legea nr. 202/2002) si unul referitor la sanctiunile disciplinare pentru angajatii care incalca demnitatea personala a angajatilor prin actiuni de discriminare (art. 12 Legea nr. 202/2002).
Daca ma poate ajuta cineva cu un astfel de regulament adresa de e-mail este roxana.husca@gmail.com.
Mutumesc frumos.
Răspuns la discuția Regulament de ordine interioara
Societatea la care lucrez s-a confruntat cu aceeasi situatie fapt pentru care va rog daca se poate sa ne transmiteti si noua acel regulament de ordine interioara daca a fost realizat (roxana.husca@gmail.com).
Multumesc frumos.
Discuție Facturi Irlanda
Buna seara.
Firma la care lucrez doreste sa achizitioneze un utilaj din Irlanda si a primit o factura, insa pe aceasta apare doar semnatura vanzatorului, dar nu si stampila acestuia.
In aceste conditii acesta factura este valabila?
Multumesc.
Răspuns la discuția Concediu medical
Concediul medical "initial" este din data de 10.04.2009 pana in 14.04.2009.
Concediul medical "in continuare" este din data de 15.04.2009 pana in 18.04.2009.
Multumesc mult inca o data.
Răspuns la discuția Concediu medical
Si spre exemplu daca in a doua zi de Pasti (20 aprilie 2009) a fost in concediu medical eu cum ar trebui sa-l trec in declaratie? Multumesc mult inca o data.
Buna ziua. Intrebarea mea este cum inregistrez un salariat in declaratia pentru CAS in cazul in care acesta a fost in concediu medical in luna aprilie 23 de zile fata de cele 22 de zile lucratoare?
Multumesc mult.
Am nevoie de un model pentru un contract colectiv de munca la o firma de constructii si legea in care sunt prezentate toate prevederile referitoare la acesta.
Multumesc mult!
Răspuns la discuția Creditare firma - temei legal
Multumesc frumos!