avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate islagall

Activitate islagall

As dori sa stiu pt inceput daca exista posibilitatea de a accesa foduri europene nerambursabile pt construirea unui camin studentesc privat in conditile in care detin terenul si o parte din banii necesari investitiei ?! Investitia ar urma sa fie realizata in mediul urban ,exista fonduri si pt investitii in mediul urban sau doar in cel rural ?
ORI NIMENI NU ARE TIMP SA CITEASCA CE AM SCRIS MAI SUS ORI NIMENI DE AICI NU STIE SA GASEASCA O SOLUTIE INTELIGENTA LA PROBLEMA.
Acum mai bine de un an am inceput constructia unui complex comercial intr-o comuna din apropierea unui oras. Cladirea este la drumul national care trece prin localitate....Practic am construit noua cladire in vederea mutarii intr-un spatiu mai mare a vechiului magazin care este situat chiar alaturi si functioneaza de mai bine de 10 ani. Problema e urmatoarea -- acum un an cineva din vecini si-a deschis un magazin in imediata apropiere. De atunci au inceput problemele pt ca acesti oameni ,fiind in relatie de rudenie cu viceprimarul din aceasta localitate , incearca prin orice metoda sa ingreuneze mersul lucrurilor . Ma refer la faptul ca cei din primarie ori nu vor sa elibereze autorizatii decat foarte greu , ori nu vor sa ne lase sa amenajam in fata magazinmului sustinand ca e spatiu public < trebuie prezizat ca spatiul public la care ma refer arata deplorabil ,neavand nici macar sant pentru scurcerea apelor si care desigur ca nu ne da voie sa-l construim > dar mai presus de toate acum vor sa puna semnul de oprire interzisa chiar daca in stationarea masinilor in acea zona nu incurca circulatia si mai mult de cand functioneze acaasta firma nu sa intamplat nici un accident in aceasta zona si nu a fost niciodata vorba sa fie interzisa parcarea . Ce se poate face pentru a oprii aceeste ilegalitatii ? Ps : ce am relatat mai sus sunt doar catelva din lucururile prin care acestia incearca sa ne alunge clientiii.
Nimeni nu stie nimica ?
In cazul in care esti scos de sub urmarire penala sau se dispune urmarirea penala ,trebuie sa fii anuntat prntr-un fel (telefon ,posta,etc) ?
Răspuns la discuția amprente
Dar se precizeaza in evidentelele lor motivul pt care ti-au fost luate ampretele sau...?
Discuție amprente
ce reprezinta faptul ca figurezi in evidentele politiei cu amprentele personale (chiar daca nu ai suferit condamnari....) . E un lucru care poate ridica probleme pt persoana in cauza daca e sa se cerceteze conduita lui de pana atunci?
Răspuns la discuția Spatiu public din fata casei
SI pe terenul care e in fata cladirii ,care o parte este se pare in administratia publica nu am voie sa torn beton si sa fac rigola asta pt a aspect si pt a fi in folosinta oricui care vrea sa-si parcheze masina in acel loc si nu in parcarea de pe spatiul meu ....?
Anul acesta am ridicat o cladire pe proprietatea mea de teren urmand a deschide un supermarket... Acum s-a ajuns in momentul in care trebuie amenajata parcarea. Gardul care despaartea proprietatea mea de cea publica l-am daramat pt aspect si pt a fi mai usor utilizabila parcarea .De ieri am incput sa turnam beton insa azi au venit 2 oameni dela primarie care erau RAU INTENTIONATI sa ne spuna ca nu avem voie sa modificam spatiul public (noi neturnand nici macar un metru de beton pe spatiul public inca) si ca gardul nu trebuia stricat...Care este legea in aceasta privinta avand in vedere ca eu vreau SA AMENAJEZ spatiul public din fata cladirii pt ca e doar noroi ,nici de cum sa il distrug !!!! dar cu gardul despartitor ? multumesc!
Răspuns la discuția accident de munca
dupa cum am spus cei de la protectia muncii au fost la locul accidentului si au si pozat unele acte.... care e cea mai sumbra ipoteza la care ar trebui sa ma astept?