avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Activitate ionutlir75

Activitate ionutlir75

Multumesc frumos, am fost acolo si nu vor sa mi elibereze nici un document.
Procedura legala prin care pot dovedi ca sunt copilul tatalui meu. Eu m-am nascut in 1946, tatal si mama mea purtau un nume care mi-a fost dat la nastere, implicit trecut in certificatul de nastere, In anul 1953 atat tata cat si mama si-au schimbat numele de familie. Am nevoie sa fac dovada ca este tatal meu, in certificatul de deces apare numele de dupa 1953. Suntem sapte frati, cei nascuti pana in 1953 purtam un nume iar cei de dupa alt nume.
Multumesc Anticipat
Buna ziua, suntem patru mostenitori pe un titlu de proprietate, a unor terenuri, Departajarea s-a facut prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Aceste terenuri sunt destinate construirii de locuinte civile. Titlul de proprietate se afla la unul din mostenitori, el a vandut terenul iar acum cand vreau sa vand si eu nu-mi da titlul de proprietate. Cum pot intra legal in posesia titlului de proprietate sau daca exista o cale legal prin care sa primesc titlu pe partea mea de teren. Notarul refuza incheerea actului de vanzare cumparare fara acest titlu de proprietate.
Daca ma poate ajuta cineva cu acest articol de lege din Anglia. Am incalcat o regula de circulatie, mersul inapoi pe autoband pe o distanta de 5-6 m.
''Bail: Police and Criminal Evidence Act.1984 sec.47-3-(a) and Bail Act. 1976. Failure to surrender to custody at the appointed time and place. Without reasonable cause is a criminal offence for whice you may be liable to 12 months' imprisonment and/or a fine."
Am fost retinut pentru noua ore la sectia de politie si la eliberare mi-a fost inmanata o hartie cu articolul de lege mai sus mentionat.
Am marea rugaminte daca ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca pot sa parasesc Anglia, sa nu fiu retinut la aeroport, si in cazul in care se judeca in lipsa ce patesc. Multumesc anticipat.
Am un PFA-neplatitor de tva prin intermediul caruia am facut achizitii intracomunitare, autoturisme la care nu am platit tva la achizitie.La emiterea facturii pe teritoriul Romaniei se adauga tva la facturare.
Sunt obligat sa semnez un act aditional la contractul individual de munca,pe care il refus categoric pe motiv ca nu este deloc explicit si doresc sa aflu si alte pareri referitoare la acest act aditional.Citat:""In baza prevederilor din Contractul Individual de Munca coroborat cu dispozitiile Codului Muncii,Contractul Colectiv de Munca 2008/2018,art.64 si 65 si Regulamentul Intern, s-a incheiat prezentul act aditional prin care partile au convenit la modificarea urmatoarelor elemente ale contractului Individual de Munca,incepand cu data de:01.10.2011,dupa cum urmeaza:
Art.1 Stabilit salariu:clasa.""
:stunned:Am redat exact continutul actului aditional.
Eu cred ca angajatorul ascunde ceva si face un abuz.
Multumesc anticipat.
Buna,
Am o problema cu Transgaz, am un teren de 9600 mp, in afara Bucurestiului la 25 km, Agentia de transport a gazului prin conducte in Romania a facut un canal care traverseaza terenul proprietate personala, pentru a introduce o conducta de gaz. Nu am fost instintat in prealabil de aceasta decizie a lor, ce sa fac??? Cine autorizeaza acest lucru si cum fara aprobarea mea. Daca poate cineva sa-mi dea un sfat in ceea ce trebuie sa fac.
Multumesc anticipat.

:offtopic: Va rog nu mai scrieti cu majuscule, e ca si cum ati tipa la utilizatori si e o practica interzisa de regulamentul de postare. Multumesc!