avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate kitty24

Activitate kitty24

Va multumesc pentru raspuns. Concediul medical mi l-a primit si sper ca mi-l va plati. Ramane acum "amenintarea" ce-i drept verbala de a ma inlocui cu o alta persoana din cauza concediului luat. Mi s-a sugerat sa ma hotarasc si daca e sa imi semnez demisia, lucru pe care nu il voi face. De asemenea voi refuza si sa lucrez ore suplimentare si voi respecta programul de 8 ore/zi. Ma poate concedia fara un motiv anume? Cum ar trebui sa procedez in acest caz?
Buna ziua,

Va scriu in urma unei situatii cu care m-am confruntat ieri la locul de munca si care, m-a socat foarte tare si m-a facut sa cred ca nu traim intr-o tara civilizata, reglementata de anumite legi, ci intr-o jungla in care fiecare angajator are propriile reguli si le aplica angajatilor dupa bunul plac.

Sunt angajata a unei societati comerciale, din Bucuresti, de 10 luni. In momentul angajarii mi s-a comunicat programul de lucru : 8 ore/zi de luni pana vineri si 2 sambete pe luna lucrate. In realitate, programul este de 9h si jumatate - 10h, uneori, la nevoie de 11-12h pe zi, de luni pana vineri si 4 (sau 5 cand este cazul) sambete, pe luna lucrate, fara liber in compensatie sau ore platite suplimentar (2 se platesc 2 nu se platesc). Uneori, dar insa nu foarte des (1 data, max de 2 ori/luna) ni se mai ofera posibilitatea unei invoiri (2h max 3h).

In ultimul timp, am avut ceva probleme de sanatate care au necesitat mai multe investigatii medicale pentru stabilirea unui diagnostic. Am facut mai multe analize si vizite la medic, care au necesitat cateva invoiri, mai dese, de la serviciu, insemnand 3-4 invoiri a cate 2 ore in decursul unei luni. Pana acum nu mi s-a stabilit un diagnostic precis, motiv pentru care, am primit concediu medical pentru a ma ocupa intens de starea de sanatate si a efectua toate analizele necesare stabilirii unui diagnostic clar, in urma caruia sa iau tratamentul adecvat pentru a ma simti bine.

Surpriza, a fost ieri, cand, in urma acordarii concediului medical, am fost la sediul firmei pentru a preda concediul si a anunta Directorul general al acestei firme si seful meu direct, ca saptamana aceasta voi fi in concediu medical pentru a finaliza investigatiile medicale incepute. Raspunsul sau a fost: "Concediu medical? Adica iar vrei sa stai acasa? Mai fetito trebuie sa te hotarasti ce ai de gand sa faci, pentru ca nu esti profitabila pentru business si cred ca v-a trebui sa te inlocuiesc. Eu deja o sa incep sa caut o alta persoana in locul tau, asa ca te rog sa imi spui ce ai de gand sa faci."

Intrebarea mea este: Cum pot proceda in situatia asta? Este clar, din punctul meu de vedere un abuz si o incercare de intimidare a mea.

La situatia mai sus prezentata as vrea sa adaug ca activitatea mi-o desfasor intr-o vila, la parter, iar iarna trecuta, mai bine de 2 luni, centrala termica a fost stricata, deci nu am avut caldura, iar usa de la intrare (in imediata apropiere a locului unde imi desfasor activitatea) a stat in permanenta deschisa. In ciuda hainelor groase de pe mine, am cam tremurat, motiv care mi-a agravat situatia medicala pe care o am in prezent.
Va multumesc anticipat si astept raspunsul dumneavoastra pentru a lua masurile necesare in aceasta situatie.
Răspuns la discuția Inmatriculare autoturism
In cadrul firmei sunt unic actionar, implicit administrator. Chiar si in acest caz, este in regula, nu va fi nicio problema la inmatricularea autoturismului? Va multumesc.
Răspuns la discuția Inmatriculare autoturism
Da, intr-adevar masina doresc sa o inregistrez pe persoana fizica, nu pe firma. Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua,
Intentionez sa achizitionez o masina, second hand, adusa din Germania si sa o inmatriculez in Romania, pe numele meu. Stiu ca pentru acest lucru nu trebuie sa figurez cu datorii la financiar. In cazul in care sunt administratorul unei firme care nu a avut niciodata activitate insa a prins perioada in care se percepea impozitul forfetar si figureaza cu datorii din acest motiv, ma poate impiedica sa inmatriculez masina pe numele meu? Exista vreo legatura?
Va multumesc anticipat,
Cristina
Discuție Partaj
Buna ziua,
In cazul in care 2 persoane au divortat, iar de la divort au trecut 5 ani, iar apartamentul este pe numele sotului (dobandit datorita statutului de politist inainte de ”89), sotia mai are dreptul la apartament (la o parte din acesta sau la despagubire)?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Fisa postului
Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu 2 fise de post pentru "inginer agronom" si "sef ferma vegetala", va multumesc foarte mult, le caut urgent.

O zi buna.
Răspuns la discuția FISE POST
Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu 2 fise de post pentru "inginer agronom" si "sef ferma vegetala", va multumesc foarte mult, le caut urgent.#-o

O zi buna.
Buna ziua,
As dori sa stiu ce raspundere as avea in cazul in care preiau 50% din partile sociale ale unei firme (cealalta persoana este o terta persoana independenta de fostii asociati) ce are un credit in banca in curs de achitare? In cazul neachitarii voi raspunde eu sau fostul administrator ce a semnat contractul de creditare?(intentia mea nu este aceea de a nu plati, insa daca se intampla, as dori sa stiu cum pot fi tras la raspundere).
Va multumesc!
Buna ziua,
Am o intrebare: in cazul in care am terminat facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala, 4 ani si Master tot in domeniu, insa in prezent lucrez in alt domeniu, vanzari, insa pe postul se referent (desi la interviu mi s-au cerut studii superioare si am prezentat si diploma de licenta). Cat ar trebui sa am salariul minim conform legii?
Va multumesc!