avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate andyc76

Activitate andyc76

Răspuns la discuția Achizitie teren ipotecat
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Achizitie teren ipotecat
Nu doresc sa construiesc pe acel teren pana cand ratele nu se vor stinge si va fi ridicata ipoteca.Temerea mea este aceea, de a nu plati proprietarul integral datoria pe parcursul acestor 5 ani de rate fara stirea mea si sa-l instraineze altei persoane. Se va consemna la cartea funciara tipul de act notarial intocmit intre vanzator si cumparator?
Buna seara.
Doresc sa achizitionez un teren pentru constructie imobil ipotecat la banca. Avand imprumuturi la banca nu pot prelua inca un imprumut si sa platesc alte rate. M.am inteles cu vanzatorul ca imprumutul ramane pe numele lui iar eu voi plati direct la banca ratele lunare in contul lui de rate pana la stingerea imprumutului. Intrebarea mea este, ce acte notariale pot face pentru siguranta mea. Ratele urmeaza sa fie platite lunar de mine in urmatorii 5 ani dupa care terenul imi revine de drept.As vrea sa am acte notariale bine structurate incat sa nu am probleme la final. Sa nu ma trezesc ca am platit o valoare si sa nu pot intra in posesia terenului.
Multumesc anticipat.
Exista posibilitatea ca el sa nu-mi fi predat toate actele aferente acestei autorizatii? Daca el a modificat constructia , ar trebui sa existe si acte pentru modificare si alt poiect autorizat pentru alta suprafata, suprafata pe care mi-a vandut-o? In contractul de vanzare cumparare e trecuta suprafata de 19mp in baza autorizatiei de construire pe 34mp.Ar trebui sa fie trecute in actul de vanzare- cumparare si acele acte? Dar daca el a facut modificarea fara nici un act legal?
Buna ziua,
Am cumparat cu acte in regula in anul 2013 o constructie provizorie amplasata pe domeniul public. Suprafata de 19mp din care constructie comerciala de 15m si terasa acoperita de 4mp.Vanzatorul obtinuse autorizatia de construire in anul 1997 de la primaria capitalei pentru o suprafata construita de 34mp. Dupa cativa ani aceasta persoana juridica a fost obligata, a primit instintare de la adp, sa restranga constructia si astfel a juns la suprafata de 19mp chiar daca primise autorizatie de 34mp in 1997. Eu in anul 2009 am inchiriat de la el acest spatiu de 19mp pentru care el platea impozit pe teren catre adp.In anul 2013 am cumparat de la el aceasta constructie iar in actele notariale scrie clar ca el nu mai are nici o pretentie patrimoniala sau de alta natura fata de mine. Am primit toate actele de la el , inclusiv autorizatia de construire.Pana in decembrie anul trecut am functionat pe aceasta suprafata avand toate autorizatiile de la domeniul public si platind impozit pe teren catre adp.In ianuarie in acest an am depus iarasi actele pentru prelungirea actelor de ocupare a domeniului public si am primit aviz favorabil pentru inca doi ani , pana la sfarsitul anului 2016 , cu obligatia de a mari si de a reface spatiul conform autorizatiei de construire din 1997, adica sa maresc pana la 34mp si sa platesc impozit aferent acestei suprafete. Avand nevoie sa modific constructia, am sunat fostul proprietar sa , de buna credinta nevrand sa fac o prostie, sa-l intreb unde sunt stalpii de sustinere a constructiei si alte lucruri care tin de constructie. Atunci el mi-a zis ca in cazul in care trebuie sa-l maresc , trebuie sa-i mai platesc ,ca eu defapt am cumparat de la el doar 19mp si nu 34mp si sa-i platesc si costurile pentru autorizatia de construire obtinuta in 1997. Dar el ca si constructie mi-a vandut doar 19mp si asupra restului de teren nu a mai avut nici un drept deoarece de multi ani a avut drept de folosinta de la adp doar 19mp.
Intrebarea mea este, ce drepturi mai are el asupra acelei autorizatii , proprietatii sau a unei parti de constructii inexistente?Autorizatie de construire este obtinuta in 1997 este valabila si imi apartine de drept?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția comision agentie imobiliara
Ma pot obloga sa semnez un contract cu ei?Mentionez ca nu eu i-am contactat.
Răspuns la discuția comision agentie imobiliara
Nu am semnat absolut nimic, nici macar de vizionare.
Buna ziua. Sunt in curs de a vinde un imobil printr-o agentie imobiliara. In urma anuntului postat pe diverse situri cu vanzari imobiliare de particulari,am fost contactata de o agentie imobiliara care avea un client care vroia sa vizioneze apartamentul.S.a ajuns in faza in care s-a facut intelegerea iar azi trebuie semnat antecontractul la notariat.Achizitia se va face de catre cumparator prin programul prima casa.Eu nu am nici un contract semnat cu agentia imobiliara, nu sunt eu care am solocitat serviciile acestei agentii. In cazul acesta sunt obligata sa platesc comision la agentie? Care este perioada minima de eliberare a apartamentului tinand cont de faptul ca banii vor fi virati de banca in contul meu intre 30 respectiv 70 de zile.Astept raspuns cat mai repede. Va multumesc.
Buna ziua.
Detin , in chirie,un spatiu comercial stradal in Bucuresti.Pana anul trecut in octombrie acest spatiu era acoperit cu o prelata cu brandul pepsi cola.In octombrie am fost abordati de angajatii, reprezentantii,firmei Coca Cola care ne-au propus o colaborare.Colaborarea consta in schimbarea prelatei de pepsi cu una care are brandul Coca Cola, vitrine frigorifice,amenajarea si mercantizarea echipamentelor conform standard CCHBC. Pentru servicii de mercantizare ,firma CCHBC, a oferit firmei noastre o suma de bani ce urma a fi achitata catre noi prin transfer bancar in maxim 3 luni.Ei ne furnizau produse pe baza comenzilor noastre,produse care trebuiau platite la data scadenta de pe factura. Contractul de colaborare trebuia semnat de catre ambele parti din momentul preluarii lucrarilor .Lucraraea a fost facuta pe data de 13 octombrie si am asteptat sa primim si contractul pentru semnat. Am tot sunat seful de echipa zonal dar nu a raspuns 3 luni de zile la telefon, subalternul lui, agentul de zona care prelua comenzile si incasa contravaloarea facturilor a incercat sa ne ameteasca ca seful lui ba e in concediu ba e in sedinte si nu poate vorbi.Intr-un final, in luna ianuarie am reusit sa vorbim cu el , a adus contractul dar pe care nu l.am semnat deoarece nu era conform intelegerii avute in luna octombrie.Au mai trecut cateva saptamani, la inceputul lunii februarie a venit un nou contract, l.am semnat si astetam sa ne spuna cu ce data sa emitem factura pentru serviciile de marketing, in contract scria ca plata se va face in luna februarie.Mentionez ca acel contract de colaborare si marketing pe care l.am semnat, nu avea nici o stampila si nici o semnatura,nici numar de inregistrare de la coca cola, ei aduc contractul sa.l semneze clientul, in 3 exemlare, dupa care contractul se intoarce la coca cola si asteapta semnatura directorilor,managerilor comerciali, zonali, etc si a numarului de inregistrare.Am fost anuntat dupa 2 saptamani ca seful zonal s.a schimbat si contractul pe care l.am semnat , are un element lipsa, nu contine contul bancar al firmei noastre si trebuie refacut si semnat din nou.A venit seful cel nou cu contractul nou, a zis sa emitem factura cu 27 februarie si ca dureaz 21 zile pana se vor vira banii, contravaloarea facturii emise de noi pt serviciile de marketing.Din februarie nici contractul nu l.amprimit semnat si nici faloarea facturii nu s.a virat in contul nostru.Am tot sunat sa vedem ce se intampla si de fiecare data suntem mintiti ca nu azi ,ca maine, ca sunt blocate treburile la ei n firma si multe multe abureli.Comanda de marfa pe care am facut.o noi de la ei in luna martie, a fost scadenta la sfarsitul lunii martie si le.am spus ca atata timp cat nu rezolva problema contractului nici firma noastra nu le va achita suma datorata. Pe mine ma intereseaza sa intru in posesia contractului pentru ca fara el nu pot face nimic legal, din cate stiu.Am auzit ca mai sunt si alte firme in situatia noastra, ca vestita firma Coca Cola,trage tepe la firme, noi platim taxa de reclama iar ei nu respecta intelegerile.Au trecut 7 luni de cand ne tot ametesc. Va rog sa ma ajutati cu un sfat , cum sa procedam.Sunt o gramada de firme care isi doresc sa le facem reclama, firme probabil mult mai serioase decat aceasta mare si faimoasa firma numita COCA COLA.
Va multumesc si astept raspuns cat mai repede.
Răspuns la discuția intoarcerea la munca dupa CIC
as putea sa cer concediu fara plata si pe ce perioada, daca vad ca sunt probleme?pot sa reiau activitatea dupa terminarea concediului fara plata?multumesc anticipat