avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate Diana P

Activitate Diana P

Buna ziua. Lucrez intr-o gradinita privata. Azi am fost anuntate oficial ca se va inchide gradinita, in urma anuntului dat de autoritati. Angajatorii ne-au spus sa ne luam liber, din zilele de concediu de odihna. Problema e ca noi oricum suntem obligate sa ne luam CO doar in perioada vacantelor, ramanand doar maxim 5 zile, pe care le putem alege noi de buna voie. In aceasta situatie, va trebui sa ne luam la sfarsitul anului, concediu fara plata, pentru ca vacantele vor exista, fie ca vrem sau nu. Tin sa precizez ca am si copilul, care va ramane si el acasa, el invatand in alta unitate de invatamant, asa ca intru si in categoria parintilor care sunt in aceasta situatie, perfect corecta pentru ce se intampla, dar din pacate, frustranta.
Nu stiu exact daca se poate, asa ca intreb aici: avem cum sa beneficiem de noul concediu medical de carantina sau autoizolare? Dat fiind ca nu e din cauza noastra aceasta situatie?
Va multumesc.
Buna ziua,
Sunt intr o situatie complicata pentru mine, asa ca apelez la sfaturile dvs.
Lucrez la o gradinita privata, unde ni s a spus de la inceput ca nu avem CO, pentru ca avem vacantele anuale. Ok, toate bune. Sunt la un curs in strainatate, platit de gradinita, care dureaza pana dupa Paste. Ma intorc in tara pe 18.04. Vacanta gradinitei este de pe 12-18.04, asa ca eu nu beneficiez de "concediul" acesta. Am solicitat gradinitei sa mi acorde liber in saptamana 18- 21.04 si am fost refuzata, pe motiv ca nu pot beneficia de CO si oricum am lipsit prea mult. Exista vrun art. De lege care sa mi permita aceste zile libere??? Cursul este intensiv, 8h/zi, plus acasa de facut eseuri. Sunt plecata de 5 saptamani. Nu i ca si cum stau si ma odihnesc. Plus ca nici vacanta din vara nu o prind, pentru ca voi fi tot plecata, la urmatorul modul.
Astept cu interes raspunsurile dvs, penteu a stii cum sa expun problema mai departe angajatorilor.
Va multumesc anticipat,
Buna ziua,

1. Am primit o oferta de angajare de la o companie, care angajeaza prin contract de colaborare cu PFA. Adica eu imi fac PFA si contract de colaborare cu ei. Momentan compania pare de incredere, cu referinte bune, dar eu neavand contact cu astfel de situatii, nu stiu la ce sa ma astept. In urma semnarii unui astfel de contract, ce drepturi am eu, ca si angajat colaborator? Ma refer la concedii medicale (pt mine sau pt copil), concediu maternal si cel de crestere copil ( in caz ca va mai aparea un copil), la siguranta ca dupa un astfel de concediu, raman angajata acolo?!
2. La actualul loc de munca sunt in concediu medical de 6 luni. Pot beneficia de concediul de odihna aferent acestor luni? Si care eventual sa poata fi folosit in perioada de preaviz?
Buna ziua,
Am o intrebare legata de noua lege privind acordarea CIC. Eu am optat pentru 1 an, an ce s-a terminat pe data de 27.10.2015. De atunci m-am intors la serviciu. In noua lege se specifica acordarea de stimulent pana la varsta de 3 ani ai copilului. Se poate acorda si in situatia mea? Sau trebuie sa depun dosar pentru a ma reintoarce in CIC si imediat dupa sa merg la serviciu? La serviciul social din oras au zis ca nu cred ca pot face asta si bineinteles ca nici nu pot reveni in CIC, ceea ce inteleg din lege ca se poate. Dar in privinta stimulentului, nu prea inteleg.
PS: copilul implineste 2 ani in noiembriw.
Va multumesc!
Buna ziua,
Am detinut o societate de transport, care acum este inchisa si radiata. Acum o saptamana am primit de la cnadr o amenda pentru rovigneta din noiembrie 2015. 700 ron sau 350 in 48 ore. Daca firma este inchisa si radiata, mai trebuie sa platesc amenda? Exista vreun temei legal?
Buna ziua,
Am detinut o firma de transport in Romania. Firma este in acest moment radiata. In anii de functionare, am avut contract cu o firma de logistica din Belgia, care imi asigura cursele si cardurile de motorina pentru masini. De asemenea, am avut contract cu o firma care imi recupera TVA-ul extern. Masinile alimentau atat in Belgia, cat si in Luxemburg sau Franta. Firma de logistica imi factura total motorina, pretul net+tva. Precizez ca factura era pe firma belgiana (numita casa de logistica).
De curand, am fost contactata de firma care imi recuperase TVA-ul si care m-a informat ca in urma unor controale ale finantelor belgiene, unele facturi din 2013-2014 nu au fost ok si trebuie sa le restitui lor sumele recuperate. Specific ca facturile pe motorina au fost facute si predate catre mine de firma de logistica cu care lucram si eu le trimiteam la firma recuperatoare de TVA, pentru recuperare. Ei imi spun sa le returnez banii (pe care nu-i mai am si care sunt destul de multi) si dupa sa ma judec cu firma de logistica, sa-mi recuperez banii.
Acum intreb...ce se intampla in acest moment, daca eu nu am de unde sa le dau acesti bani? Ce mi se poate intampla? Firma nu mai exista. Iar alte bunuri nu am, in afara de a fi asociat la o alta firma.
Va multumesc!
Buna ziua,
Am nevoie de o informatie. Ni se reabiliteaza blocul prin fonduri europene. Ni s-a cerut semnatura pentru acord. Am semnat. Ulterior ni s-a spus ca trebuie sa platim daca depasim 1400lei pe cap de familie. Noi depasim, numai ca, apartamentul nu este pe numele nostru, ci pe numele parintilor sotului meu, care au venit mai mic. Intrebarea este daca suntem noi obligati sa platim, avand in vedere ca nu este locuinta noastra, sau se merge pe venitul proprietarilor din acte?
Va multumesc!
Buna ziua,
Doresc sa fac cerere pentru concediu fara plata pentru crestere copil. In curand ies din CCC de 1 an.
Doresc sa stiu, in caz ca mi se aproba, ce drepturi voi avea dupa ce ma intorc la serviciu. Mai sunt protejata de lege cu cele 6 luni in care angajatorul nu ma poate concedia?
Mai beneficiez de zilele de concediu in cazul imbolnavirii copilului?
Ce alte drepturi as mai avea?
Va multumesc!
Buna ziua,

Lucrurile stau cam asa...sunt in concediu de crestere copil, in 3 luni trebuie sa revin la serviciu. Cand am intrat in concediul prenatal, s-au pus presiuni asupra mea, din partea angajatorului, pentru a-mi lua doar 1 an de concediu de crestere copil. Din pacate, am luat aceasta decizie, fara sa gandesc, iar acum regret. Am citit ca in aceasta situatie ar trebui sa am dreptul la inca 1 an de concediu fara plata, daca fac cerere.
Inca o problema este ca inainte sa intru in concediu, mi s-a spus sa fac o declaratie scrisa, in care sa specific ca imi voi lua doar 1 an concediu de crestere copil.
Va rog, imi puteti spune daca are vreo semnificatie aceasta declaratie?
De asemenea, in ce conditii imi poate refuza angajatorul cererea de concediu fara plata?
Unde trebuie depusa aceasta cerere? Trebuie sa merg eu personal la director sau o las la departamentul de resurse umane?
Va multumesc!
Buna ziua,

Lucrez la aceasta companie de 2 ani. In contractul de munca sunt specificate 2 prime anuale: una de Paste si una de Craciun.
Eu am intrat in concediu maternal pe data de 01.10.2014, iar pe data de 03.02.2015 mi se termina cele 126 de zile si intru in concediul de crestere al copilului.
Avand in vedere ca momentan sunt in concediul medical de sarcina si lauzie, doresc sa stiu daca am dreptul la aceasta prima salariala din partea companiei.

Va multumesc!