avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Activitate valylie

Activitate valylie

Răspuns la discuția Ce acte am nevoie?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Ce acte am nevoie?
Pai daca verisorii nu au bani sa plateasca pentru succesiune ,cine va plati pentru toate actele ? Daca vor fi veri care nu se vor prezenta, ce se intampla cu partea lor?

Din cei 3 copii doar mama mai traieste,ceilalti 2 au murit dar au copii(7 copii),din care 2 sunt plecati prin alte tari si nu stie nimeni de ei ,unul este la puscarie si cei care ii stim si mai tinem legatura cu ei vor sa se dezbata mostenirea dar nu vor sa cheltuie bani pentru ca nu au,nu vor sa o ajute pe mama sa puna si ei ceva bani la impozit,vor doar beneficii de pe pamant .
Buna ziua. Mama mea are in grija casa si pamantul de la bunici(parintii ei) dar nu are acte pe ele,dar plateste impozit si toate cele la primarie. Mama e singura in viata din 3 copii .ceilalti 2 un frate si o sora au murit dar au si ei la randul lor copii. Cum as putea face sa trec casa si pamantul pe mine,dat fiind ca nu pot lua legatura cu toti verisorii mei.Va multumesc!!!
Buna ziua.In 2011 am fost diagnosticat cu osteosarcom,neavand posibilitati financiare nu am putut trimite probele la un alt laborator patologic pentru a cere o alta parere.Am urmat tratamentul cu citostatice si totul a fost ok. tumora s-a retras si a stagnat. In 2016 am luat probele prelevate in 2011 si le-am trimis la un laborator patologic particular de unde mi-a venit raspunsul ca in urma analizelor nu este osteosarcom ci mielom multiplu. Datorita tratamentului pentru osteosarcom mi-a fost afectata mandibula. Ma gandesc ca daca ar fi fost pus diagnosticul corect poate alt tratament mi-ar fi fost aplicat. Intrebarea mea este daca pot merge in judecata si daca as avea sanse de castig. Va multumesc!!!
Buna ziua. As avea o intrebare. Prietena mea este divortata si are un copil din casatoria anterioara.Fostul sot e plecat la munca in Italia.Unde se poate adresa pentru a afla unde lucreaza,pentru a cere marire de pensie pentru copil si achitarea restantelor.Mentionez ca sentinta data la divort este de a plati pensie raportata la salarul minim din Romania.Va multumesc!!!!
Si daca nu da curs ordonantei? Ce pot face?
Cred ca stie avocatul....iam spus ca nu ma lasa sami vad copiii si mia zis ca dupa divort se va rezolva....ca va fi nevoita sa ma lase sa le vad.......si am auzit discutii intre nevastamea si copiii cum le spunea sa nu vina la mine.....pai daca astept pina dupa divort sa vad fetele nu voi putea sa le iau daca nevastamea le invata ca nu au voie sa vina la mine......mia zis ca daca ma voi duce sa le iau va iesi doar ea din casa si imi va spune ca fetele nu vor sa vina la poarta sa vorbeasca cu mine si eu nu voi putea intra sa vorbesc cu ele direct!!!!!
Pai si cum putem noi tatii sa ne vedem copiii daca cite o mama nu ne lasa ?Si eu sant in divort si tot asa sant oprit sa imi vad copiii si chiar am si auzito pe nevastamea si pe o matusa de a ei cind le spunea la fete sa nu vina la mine ca eu am sa le fur....cum poate o femeie sa se foloseasca de un copil ca sa tina un barbat linga ea!!!!!!!!!!
Buna ziua!!Sant in divort cu sotia mea ,avem 2 fetite impreuna de 7 si 8 ani.Cu toatea ca de cand am intentat divort am platit pensie alimentara cam cit ar cere legea ....sotia nu ma lasa sa imi vad copii decit la ea acasa dar de la a doua infatisare unde a cerut amanarea termenului de judecata mia zis sa nu ma vin sa imi vad fetele ca ele nu mai vor sa vorbeasca cu mine si ca daca ma voi duce la ea va iesi doar ea la poarta si nu ma va lasa sa intru in casa sa vorbesc cu fetele.....ce pot sa fac sa le vad pentru ca sotia nu intelege ca ma despart de ea nu de copiii.
Buna ziua. As vrea sa va intreb daca cineva care este deja pensionat(are pensie de agricultor) dar este si bolnav de parkinson,isi poate face si pensie de boala si daca poate avea pe cineva ca intretinator.Va multumesc!!!!!!!!!!