avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1674 soluții astăzi
Forum Activitate vasile2009

Activitate vasile2009

Cum ai rezolvat ? cu ce banca ai creditul? Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare in sensul ca urmeaza sa iau un ap. prin prima casa si as vrea sa deschid un srl cu sediul in acel ap. Nu ma intereseaza sa desfasor efectiv activitatea acolo, ci doar activitati de birou.
Unde se depune declaratia 070 Declaratia de inregistrare fiscala, daca domiciliul persoanei fizice este in alt sector decat sediul in care se desfasoara activitatea ?
Multumesc.
Si in decontul TVA, unde se declara aceasta suma? Nu exista nici un rand cu tva 19%
Răspuns la discuția achizitii cereale
Trebuie facuta si dispozitie de plata sau este suficient borderoul de achizitii?
Va multumesc si va sunt recunoscator pentru ajutorul acordat mai devreme, insa cred ca am dreptul sa nu fiu de acord cu toate raspunsurile/mesajele pe care le scrieti. Cunosc persoane (inclusiv eu, atunci cand m-am priceput) care scriu raspunsuri de pagini intregi si o fac zilnic, chiar daca nesesita foarte multe explicatii.
Am raspuns tocmai in ideea de a lasa pe fiecare sa puna intrebarile pe care le considera, fara sa se teama ca ii sare tot forumul in cap daca pune o intrebare mai complicata sau care necesita mai multe explicatii.
Fiecare e liber sa raspunda daca stie si daca ii face placere, iar daca nu, pur si simplu sa treaca peste.
Nu e corect fata de cei care sunt la inceput sau care sunt mai necunoscatori, sa ii mustram atunci cand pun o intrebare care necesita mai multe explicatii.
Nu sunt in conflict cu nimeni, insa chiar nu suport raspunsurile de genu "intreaba un contabil", din simplul motiv ca nici pe strada daca te intreaba cineva cum se ajunge din ghencea in pantelimon nu ii spui sa ia un taxi pt ca raspunsul necesita mai multe explicatii, iar daca cineva te intreaba cat e ceasul ii raspunzi pt. ca e un raspuns scurt.
Deci haideti sa nu transformam subiectul intr-o cearta personala, ci sa facem loc persoanelor care pot oferi un raspuns.
De obicei trebuie sa raspunzi la intrebarile la care cunosti raspunsul. Nu te pune nimeni sa iei la mana tot codul fiscal pentru a da un raspuns. Fiecare utilizator care intreaba pe acest forum o face in speranta ca un cititor s-a mai confruntat la un moment dat cu situatia expusa de el si prin bunavointa, ii va impartasi un raspuns.
Poate pentru tine o astfel de intrebare este una complicata, insa pentru cineva care tine o firma de transport si face asta zi de zi este o intrebare banala.
Ce fel de intrebari ai vrea tu sa fie puse pe forum? Doar cele de genu: factura de telefonie se baga in contul 628 sau 626 ?

Răspuns la discuția Patrimoniu Asociatie
Multumesc pentru raspuns. As dori sa va intreb si ce pasi se fac in aceasta situatie.
De exemplu, asociatia s-a infiintat in anul 2008 cu un patrimoniu in valoare de 500 lei. Salariul minim astazi, este de 600 lei. Care este procedura de majorare a patrimoniului? Trebuie actualizat si actul constitutiv?
Răspuns la discuția Patrimoniu Asociatie
Legat de patrimoniul asociatiilor as vrea sa intreb si eu daca acesta trebuie actualizat odata cu salariul minim pe economie in cazul asociatiilor deja infiintate.
@malamut
Esti meserias omule. Cum de ti-a venit excelenta idee sa pui omu' sa intrebe un contabil? Bine ca i-ai spus tu, ca altfel probabil intreba un vanzator de shaorma sau poate un consultant fiscal ca tine. Ah, am uitat consultantul fiscal stie decat sa stampileze declaratii 101, altceva nu stie, ca altfel nu recomanda un contabil.
Răspuns la discuția Leasing extern
Tinand cont de noile prevederi ale codului fiscal, care este considerat locul prestarii pentru un leasing in care beneficiarul este o PJ din Romania neinregistrata in scopuri TVA, iar prestatorul este o firma din Germania inregistrata in scopuri TVA?