avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate nina-iza

Activitate nina-iza

Buna ziua,
As dori sa stiu care este termenul limita de depunere a bilantului la 31.12.2013, am o firma neplatitoare de tva cu cifra de afaceri de 10.000 ron, trebuie sa depun toate formularele si anexele la bilant?
Va multumesc!
Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt efectele pentru o firma ce livreaza marfa in Germania si intra in CIP (bilet la ordin neacoperit).
Va multumesc pentru ajutor.


Buna ziua,
As dori sa stiu care sunt efectele pentru o firma ce livreaza marfa in Germania si intra in CIP (bilet la ordin neacoperit).
Va multumesc pentru ajutor.
Imi puteti spune, va rog: am primit o factura de la un furnizor cu tva, eu cand o inregistrez cum fac? o inregistrez fara tva, tva0,tip tva "fara drept de deducere"? in nir aparare valoarea facturii cu tva?
Ce acte trebuie sa mai fac trimestrial? anual?
Va multumesc din suflet pentru ajutor!
Buna ziua,
As dori sa stiu ce declaratii si cand trebuiesc intocmite, pentru o firma neplatitoare de tva, infiintata in data de 08.04.2013, fara angajati
Va multumesc!
Buna ziua,
Sunt administratorul unei firme si as dori sa stiu daca un creditor poate cere insolventa firmei mele fara mediere pentru o datorie pe care o am catre acesti creditori in suma de 80.000 euro, cu scadenta depasita cu 90 zile si in ce conditii. Am trimis firmei creditoare un plan de reesalonare a datoriei si am fost refuzat.
Va multumesc!
Discuție D 010
Buna ziua,
In 08 Martie am infiintat un S.R.L. neplatitor de TVA, nu am inca salariati, am CUI, si as dori sa stiu cand trebuie sa depun D 010 si ce trebuie sa completez.
Va multumesc
Buna ziua
Am infiintat un S.R.L. cu obiect de activitate comercializarea vinului, luat de la persoane particulare si am urmatoarele intrebari:
-doresc ca firma sa fie neplatitoare de TVA, care sunt conditiile
-cum pot achizitiona vinul de la persoane particulare, fizice, fara factura, ce documente imi trebuie si cum se inregistreaza in contabilitate?
-se platesc accize?
Buna ziua,
Am lucrat la o firma de protezare si ortezare, acum sunt somer, dar doresc sa infiintez un S.R.L. si as dori sa stiu care este codul CAEN pentru aceasta activitate
Va multumesc!
Răspuns la discuția Demisie administrator
daca nu aproba demisia AGA ce pot face?