avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate cristiana11

Activitate cristiana11

speta este urmatoarea
in vederea introducerii unei actiuni in instanta reclamantul a angajat un avocat - contract pt prima instanta , apel recurs- onorariu fix - care s-a achitat deja.
actiunea s-a introdus, primul termen fiind programat in octombrie.
intre timp reclamatul si paratul au ajuns la intelegere, si reclamantul a semnat un act notarial prin care renunta la judecata, iar paratul mentineaza ca nu are pretentii de la reclamnt inclusiv in ceea ce priveste cheltuielile de judecata, act care urmeaza a fi depus la instanta.
avand in vedere ca in aceste conditii nu mai este necesar avocatul ce trebuie sa faca reclamatul pt incetarea contractului cu avocatul?
trebuie sa il notifice oficial sau contractul va inceta la primul termen?
in cazul in care doar il anunta telefonic ce se poate intampla?
banii deja achitati avocatului sau o parte se mai pot recupera? - mentionez ca nu era prevazuta o suma pt fiecare instanta, ci o suma pt toate, care s-a achiat la momentul incheierii contractului de reprezentare.
speta este urmatoarea.
pt un apartmament situat intr-un ansamblu rezidential s-a facut un antecontact de vanz-cump, pt care sa achitat un avans de 40%, la acel moment fiind in stadiul de proiect, existant prevederea ca promitentul cump poate ceda antecontr cu acordul dezvoltator.
in prezent, promitent cump a gasit un cumparator dar acesta nu are decat un avans de 5%, restul credit bancar.
dezvotatorul nu doreste sa returneze avansul primit, pt a se putea incheia antecontract si contact de v-c cu cump.
care este solutia cea mai buna pt incheierea contractului astfel incat promitentul cump initial sa fie sigur ca isi va primi avansul?
mentionez ca dezvoltatorul doreste ca promitententul initial sa-i cedeze antecontr/ sa renunte urmand sa-si primeasca banii la inch contact de v-c cu cel de-al doilea, dar in acest caz nu exista nici o garantie ca acest lucru se va intampala, existand cazuri similare in care dezvoltatul nu sia respectat obligatia contactuala si a fost actionat in judecata, dar asta dureaza
o a doua solutie ar fie incheierea unui acord intre cele 3 parti - poate fi rezumat in 2 acte
1.unul de cedare de catre benef init catre dezv a contract cu oblibatia acestuia de a mentiana in antecontact incheiat cu benefiaciar 2 ca restul de palta achitat prin credit bancar va fi achitat in 2 conturi al dezvoltator si al benef initial,
2antecontract dezv-benef2 in care se va specifica ca restul de palta va fi achitat prin credit bancar va fi achitat in 2 conturi al dezvoltator si al benef initial, si prezentele mentiuni se vor regasi si in contactul final
ESTE ACESTA O SOLUTIE VIABILA?
CE RISCURI POT EXISTA CA BENEFICIARUL INITIAL SA NU-SI PRIMEASCA BANII?
EXISTA O ALTA SOLUTIE MAI BUNA?
Răspuns la discuția hotarare data fara drept de apel
Actiunea are 3 capete de cerere:
anularea deciziei administrative pe baza careia a fost incheiat contractul civil
anularea unui contract civil
obligatia de a face - incheierea unui alt contract
Răspuns la discuția hotarare data fara drept de apel
obligatia de a face

Art. 2821
Nu sunt supuse apelului hotararile judecatoresti date in prima instanta in cererile introduse pe cale principala privind pensii de intretinere, litigii al caror obiect are o valoare de pana la 100.000 lei inclusiv, atat in materie civila, cat si in materie comerciala, actiunile posesorii, precum si cele referitoare la inregistrarile in registrele de stare civila, luarea masurilor asiguratorii si in alte cazuri prevazute de lege.
nu se incadreaza aici!!!!

si totul sa fie complet mentionez ca sa ajuns aici ( la judecatorie ) dupa ce curtea de apel a admis recursul si a casat cu trimitere, pentru ca in prima faza actiunea a avut 3 grade de juruisdictie FOND APEL RECUS
DUPA CASARE ARE NUMAI RECURS ....ACEEASI ACTIUNE #-o
Actiunea are 3 capete de cerere: obligatia de a face, anularea unui contract civil si anularea deciziei administrative pe baya careia a fost incheiat contractul civil
as dori sa stiu in ce conditii o hotarare se da fara drept de apel, adica doar cu recurs in termen de 15 zile Mentionez cu hotararea a fost pronuntata de judecatorie in civil
daca hotararea ar fi trebuit pronuntata cu apel se poate ataca aceasta in cadrul recursului_
multumesc
s-au depus anual declaratii la ANAF -ul judetean conform carora firma nu a avut activitate
dar firma a fost declarata inactiva de catre ANAF din comuna de resedinta firma are sediul acolo
SE POATE FACE CEVA PENTRU ANULAREA DECIZIEI?
AJUTOR!!

ultima ora DE LA REGISTRUL COMERTULUI S-A OBTINUT ACT CA FIRMA E SUSPENDATA, dupa ce s-a paltit 2,5 mil
cu acesta hartie dusa la ANAF se poate reolva ceva????
eu am incercat suspendarea unei firme pentru a nu mai plati impozit
dar de la reg com mi s-a spus ca firma e inactiva din 2008, nu s-a depus bilant contabil, si s-a publicat inMO
pentru reactivare ar trebui platita amenda dee 5 mil
in situatia actuala am inteles ca firma tb sa plateasca impozitul forfetar?!!!ce tb facut pt nu plati impozit forfetar?
mentionez ca firma nu a avut niciodata activitate
tb platita amenda, declarata firma activa, si ulterior suspandata?
imi spune cineva o varianta mai simpla?
multumesc
speta este urmatoarea
firma a fost infiintata din 2007 si nu a avut niciodata activitate
in 2009 odata cu impozitul forfetar s-a dorit suspendarea ei pt a nu se plati impozitul forfetar
de la registrul comertului s-a comunicat ca firma apare ca inactiva din 2008, pentru ca nu s-a depus bilantul contabil, si deci nu poate fi suspendata
pt reactivare ar trebui platita amenda de 5 mil
cei de acolo au spus ca se poate lasa inactiva. in acest caz se plateste impozit sau alte amenzi?
cum ar trebui procedat?
imi puteti spune unde se face referire?
As dori sa stiu daca e valabila clauza prin care X se obliga ca in cazul in care pana la data de 01.01.2009 nu-i va restitui lui Y suma imprumutata de la acesta sa plateasca penalitati de intarziere de 0,2% pe zi.
clauza a fost inserata in cadrul unui contract de imprumut realizat sub forma unei chitante de mana semnata de X si Y.

avand in vedre ca Xnu a restituit suma pana la 01.01.2009, poate Y cere ca X sa-i restituie suma imprumutata + penalitatile de intarziere in instanta?
as dori sa stiu dc exista vreun text legal in care sa se precizeze cum se face dovada in fata notarului public ca o pers detine o suma de bani pe care ar urma sa o achite unui potential vanzator ?
presupunem ca persoana nu se duce la notar cu suma cash ci cu un extras de cont
acesta tb sa indeplineasca anumite ct
este parafat de banca..
dar tb sa fie dat in aceeasi zi cu certicarea?
presupunem ca e o pers din strainatate