avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1125 soluții astăzi
Forum Activitate elyada

Activitate elyada

Răspuns la discuția Executare silita
Nu am primit nimic de la taxe si impozite precum ca am datorii de platit.Am specificat ca NU a semnat nimic,intrebarea era daca au dreptul sa faca asa ceva.

DenisRif a scris:

Depinde ce a semnat...Poate fi un acord de plata
Aveti posibilitatea Contestatiei la executare in termen de maxim 15 zile
Consultai un avocat care sa va consilieze in cauza asta

Buna seara,Fiul meu mi-a spus ca i-a fost blocat contul bancar pentru ca eu an o datorie la fisc,Mergand el la fisc,a fost obligat sa semneze precum ca ia datoria asupra lui. Binenteles ca nu a semnat nimic.Nu stiu sa am nici o datorie catre fisc,Nu am masini si nici proprietati,dar si daca as avea vreo datorie,este legal sa se procedeze asa? Momentan locuiesc la tara si nu ajung prea des in Bucuresti. Am trimis astazi o cerere online catre taxe si impozite sec.4 sa imi spuna ce datori am si le voi plati,dar nu am primit nici o instintare scrisa ca as avea si ca sunt executata silit,sau ceva de acest gen.Multumesc anticipat.
Buna ziua,as dori sa stiu,daca este adevarat,ca,in cazul in care executorul silit,nu reuseste in termen de 3 ani sa recupereze banii din bunul cu care am garantat,sau alte bunuri,aceasta executare se prescrie?,Am vazut la televizor,acum vreo 2 saptamani,un reportaj la televizor cu un caz asemnator cu 2 frati din Timisoara,dar nu sunt sigura ca am inteles bine procedura,Va multumesc.
Răspuns la discuția succesiune
apaidiu a scris:

Ca sa puteti dispune de bun (adica sa transmiteti dreptul de proprietate fiicei) trebuie sa aveti calitatea de succesor (proprietar). Pana la dezbaterea succesiunii nu aveti calitatea de succesor si nu puteti dispune de bunurile mostenite.
Ati putea insa, cu anumite rezerve si asumandu-va cateva riscuri pe care nu le putem exprima aici, sa nu acceptati succesiunea.
Fratele dvs. va culege intreaga succesiune apoi va transmite cota dvs. fiicei dvs. printr-un act translativ de proprietate.
Sunt insa o multitudine de aspecte/solutii care nu pot fi puse in discutie in acest context nu numai din lipsa de spatiu/timp.


Va multumesc mult pentru raspuns,dar acest act translativ ii va da ei dreptul sa vanda acest bun la un moment dat?

Discuție succesiune
Buna ziua,am mostenit impreuna cu fratele meu,316 dintr-un imobil,as dori sa va intreb daca in momentul desfasurarii succesiunii,as putea sa trec totul pe numele ficei mele,sau este un alt demers,cu alte costuri,dupa succesiune?mentionez ca fratele meu este de acord,as dori sa fac acest lucru deoarece sunt executata silit si nu as dori ca banca sa ia si acest lucru.Va multumesc.
alin-petru a scris:

doresc sa infiintez o firma de recrutare si plasarea fortei de munca in strainatate si nu stiu legislatia din romania eu fiind plecat de mai mult de 10 ani din tara as dori informatii despre cum se poate infiinta o astfel de firma,nr minim de angajati ,capitalul necesar,impozitele si taxele aferente unei astfel de firme,dispun deja de contracte cu firme care ar dori cetateni romani


Buna ziua dl Petru,in cazul in care ati reusit sa infintati firma,sunt si eu interesata de o oferta,Va multumesc.
Răspuns la discuția mostenire casa
va multumesc mult pentru raspuns,dupa bunic,s-a facut succesiune,cota care ii revenea tatalui meu este de 3/8,am sa incerc sa gasesc o copie dupa succesiune, ar trebui sa incep de la arhivele statului,sau de la camera notarilor?unde ar putea fi avand in vedere ca vb de anii 80-83?
Răspuns la discuția mostenire casa
Va multumesc pentru raspuns,intre timp,adica in februarie 2011,bunica mea a decedat,eu am aflat abea astazi cand va scriu,(matusa mea nu a avut bunavointa sa ne anunte)asa ca am mers la ea si am aflat ca tatal meu detine in urma testamentului lasat de bunicul meu,o cota de 3/8,diferenta revine matusii mele prin act de vanzare cumparare,pe care i l-a facut bunica mea pe numele ei,intrebarea mea este,daca nu ne intelegem asupra partii,ce pasi ar trebuii urmati pentru a intra in posesia acestei parti?Va multumesc.
Buna ziua,as dori si eu din parte dumneavoastra un raspuns,daca se poate,astazi am primit o instintare de executare silita pentru ca am de platit suma de 2416,72 lei,in aceasta instintare spune ca "in cazul in care nu va veti conforma se va proceda la continuarea executarii silite urmand ca dumneavoastra sa suportati toate cheltuielile ocazionate cu aceasta procedura si actualizarea creantei pana la data platii efective si vom stabilii termen de deplasare la domiciliu cu ajutorul organelor de politie/jandarmeriei,executarea facadu-se chiar si in lipsa dvs.cu ajutorul unui lacatus autorizat."intrebarile mele sunt
1.ce inseamna acest lucru?cum se procedeaza?intra si ia ce gaseste in casa in valoarea pe care o am de dat?
2.am in casa si bunuri ale fratelui meu pentru care exista acte,le poate lua si pe acestea?chiar daca nu sunt proprietatea mea?
Răspuns la discuția expertiza spatiului locativ
MIHAI GRIGORE a scris:

Expertiza va fi efectuata de catre un expert tehnic judiciar desemnat de pe Tabloul Expertilor Tehnici Judiciari de catre instanta! Acesta va stabili daca se poate partaja imobilul(apartamentul in care locuiti) si va inainta expertiza la instanta ! Pentru acest lucru , expertul va trebui sa vada apartamentul iar cand va face acest lucru sa ii puneti la dispozitie in afara de schita apartamentului si actele de identitate ale persoanelor care locuiesc in apartament din care sa rezulte clar ca au domiciliul la acea adresa!
Va doresc succes!

Va multumesc pentru raspuns,din dosar am vazut ca a fost numit un expert,iar acesta,a depus o instintare in care specifica ca,nu este de competenta lui sa faca aceasta expertiza,acum ce se va intampla?