avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 150 soluții astăzi
Forum Activitate caddy1222

Activitate caddy1222

Se poate inmatricula de catre primarie ...dar nu ai voie sa circuli decat pe raza comunei unde a fost inmatriculat .
Răspuns la discuția ACCIDENT VATAMARE CORPORALA
Nu . daca tu te inpaci cu faptuitorul politia nu poate sa mai ceara certificatul de la IML . Dar era in favoarea ta sa ceri certificatul in caz ca vroiai daune ...
Ar putea constitui motivul unei contestatii ..d.ar daca amenda nu e mare mai bine mergi si o platesti si scapi mai usor .
Daca faci contestatie totul depinde de judecator ...si in cele mai multe cazuri castiga " Militianu' " .
Acum tu hotarasti ce vrei sa faci ... dar eu zic sa nu te complici aiurea .
Deci acum 9 luni ai zis ca ai fost prins cu numere false si asigurarea expirata . Daca dosarul se afla deja la procuror totul depinde de el ... ce ar trebui sa faci este sa mergi in audienta si sa ii explici ca ai nevoie de permis ...si toate astea pe un ton domol pt ca de el depinde daca da sau nu inceperea urmariri penale ... daca nu ai mai avut abateri la regimul circulatiei va da neinceperea urmariri penale ...vei primi acasa o recomandata cu o amenda administrativa de 430 RON ...dupa ce primesti recomandata te duci si achiti amenda si te duci la procuratura sa vada dovada ca ai platit apoi la politie cu cele 2 dovezi ce ti le-au dat cand ai fost prins si cu copii facute dupa toate hartiile si iti recuperezi permisul. Stiu persoane care au asteptat si un an ... dar sper sa ti se rezolve repede . Bafta !!
Răspuns la discuția Depasire pe linie continua
Multumesc tuturor pt ajutor !!
Numere rosii mai poti scoate in 30 de zile ...atat nu 3 luni .
Daca vrei sa vinzi masina ... noul proprietar tre sa faca RAR si toate hartiile din nou .
Daca ai taxa de inmatriculare platita chiar nu mai tre' sa mai faci mare lucru .
Cel mai bine ar fi sa o inscri pe numele tau si chiar daca vrei sa o vinzi o sa iei alt pret pe o masina inmatriculata decat pe una cu numere rosii .
Bafta cu masina =D>
Masina in proportie de cat % a fost avariata de incendiu ?? Pt ca la avarii mici nu o sa iti dea nimeni o masina noua !!
Sper sa iti rezolvi problema ... dar putine sanse de castig . Sa scri in ce proportie ti-a fost afectata masina .
Răspuns la discuția Depasire pe linie continua
Da intradevar ai dreptate ABCDEADI tre sa primesc acasa o hartie prin care sa le comunic cine a condus .
Si zici ca ar fi bine sa nu o ridic de la posta ?
Ms pt sfat !!
Răspuns la discuția numere inmatriculare false
Ceea ce ai facut e intradevar infractiune dar m-am confruntat cu o situatie exact la fel ... 7 luni mi-au tinud dosarul pana mi-au dat neinceperea urmariri penale
avocat nu are rost sa iti iei pt. ca odata ajuns la procuror dosarul tau o sa dea neinceperea urmariri penale .
ce poti sa faci sa mearga mai repede treaba ? insisti la politie mult de tot stai pe capul lor pana se satura .
poti sa te duci si la procuratura dar acolo cu capul plecat ca daca te certi cu ei s-ar putea sa nu primesti neinceperea urmariri penale . in rest rabdare ... si eu am crezut ca innebunesc alea 7 luni
o sa primesti o amenda de 430 RON printr-o recomandata de la procuratura .
Bafta si sper sa il primesti cat mai repede
Apropo in termen legal nu au voie sa ti-l tina mai mult de 3 luni dar e romania sa nu uitam .
Daca ti-l tin mai mult de 3 luni poti sa ii dai in judecata ... dar odata ce se gata tot esti bucuros ca s-a terminat si ii lasi [EDITAT, CONTINUT JIGNITOR]
Răspuns la discuția Depasire pe linie continua
Sa clarific situatia .... am fost surprins de un radar ca am depasit pe linie continua ...cand l-am observat am tras pe dreapta am oprit masina si am plecat cu un prieten si am lasat masina acolo deci inca nu stiu ce o sa faca politisti stiu ca normal se ia permisu pe 30 de zile dar daca nu m-au oprit inca am carnetul si as vrea sa stiu ce o sa se poata intampla ...tre sa imi trimita poza acasa nu ? si amenda banuiesc contestatie nu are rost sa fac ca ar fi degeaba ... dar ce m-ar interesa mai mult e daca o sa imi dea dovada de circulatie 15 zile sau imi dadea numai daca ma opreau ??