avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Activitate dana canaziru

Activitate dana canaziru

Răspuns la discuția executare judecatoreasca
da, este fiica matusii. Dar daca ea nu a luat la cunostinta, adica daca nu a semnat nicio citatie sau nicio notificare privind executarea, nefiind in tara, se mai poate face totusi executarea?
Multumesc.
matusa mea a avut o fiica , care a decedat. fiica a avut mai multe proprietati, care s-au impartit mamei celor 3 frati ai sai. matusa a luat cu act de vanzare cumparare de la fiica ramasa in viata un apartament. intre timp a luat si o suma de bani, pe baza unui act notarial, in care scria ca daca nu inapoiaza banii la data stabilita , fiica are drept de executare. matusa mea este in Italia, are niste probleme medicale( initial a plecat sa munceasca, dar au aparut niste probleme medicale), termenul a trecut vreau sa stiu daca se poate face executarea in lipsa ei? ea a aflat de toate astea dec la o veacina, care spune ca a venit un executor sa faca evaluarea. poate intra cineva in casa fara ea?
Discuție PFA
Ce declaratii se depun lunar pentru PFA? ( dupa ultimele reglementari)
Multumesc.
Cabinet medicina dentara
Discuție pensionare
Mama este nascuta pe 29 aprilie 1954, a lucrat di 1974 pana in 1990, cand a avut un accident de munca . A fost pensionata pe caz de boala pana in anul 2000. In anii de munca a avut multi ani si cu grupa II . Ar putea iesi la pensie anticipat? Nu mai are din pensia medicala pt ca nu a mai dat spaga medicilor din comisie.
Multumesc mult.
Discuție decizii
Ma puteti ajuta cu : Decizia civila nr23/2009,a inltei curti de casatie si justitie cu privire la relatiile personale cu minorii"
multumesc
Răspuns la discuția furt si minori
si atunci Politia nu ar trebui sa faca ceva in acest sens?
Discuție furt si minori
Am o problema mai delicata. Acum vreo trei luni venea o fata de 12 ani la mine sa o ajut la teme. Intr-una din zile pe cand eram la toaleta cu fiul meu, mi-a luat din casa suma de 200 lei si o bratara din aur de 12 grame. A recunoscut tot mi-am recuperat banii, dar bratara nu. mi-a spus ca a dat-o nu stiu cui, ma rog. Am mers la politie , a fost chemata si ea, a recunoscut si din 12 martie tot astept un raspuns. Exista vreo cale legala sa-mi recuperez banii pe bratara macar?
Ea poate ramane nepedepsita desi este cam la a treia abatere? Asta am aflat dupa ce mi-a furat si mie din casa. Se poate sa ramana totul asa? Ce as putea face?
Multumesc mult
Discuție pensionare
o persoana a lucrat in politie si s-a pensionat la 55 ani, apoi a lucrat la o soc de asigurari inca 10 ani. de la asigurari i s-a incetat contractul pt limita de varsta, ce acte sunt necesare pt a i se recalcula pensia? multumesc
Discuție mostenire
in cazul in care o pers a decedat si i-au rsmas 5 proprietatii si o masina cum se procedeaza ? mama traieste si mai are 3 fratii.A decedat in Italia acum 7 luni, iar mama a suportat toate cheltuielile pt aducerea acasa. certificatul de deces nu a fost inca eliberat, as vrea sa stiu cui revin bunurile. si ce trebuie facut? defuncta nu avea sot si nici copii. mama este mama defunctei cui si ce revine?
Discuție somaj
cum se procedeaza pt somaj? ce documente sunt neces