avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters89491

Activitate ContSters89491

Buna dimineata!
Analizati putin si OUG nr. 1 din 2012, prin care o serie din reglementarile Legii nr. 9/2012 au fost suspendate (aplicarea lor) pana la 1 ianuarie 2013, deci formulati actiune facand abstractie de legea nr. 9, atacand ordonanta 50.
Mult succes!
Răspuns la discuția Acordul verbal egal semnatura?
da, la o prima vedere pare logic ce spuneti dumneavoastra..cu totii, dar potrivit dispozitiilor legale, contractul ca si act juridic, este, in genere, consensual - simpla manifestare de vointa fiind suficienta pentru incheierea sa valabila, si doar in cazurile expres prevazute de lege forma scrisa este prevazuta ad validitatem (in cazul contractelor solumne). De aici rezulta ca, exceptand contractele solemne, celelalte contracte pot fi incheiate prin simpla manifestare de vointa, forma scrisa fiind necesara doar ad probationem, adica pentru a proba existenta contractului. Astfel in cazul dumneavoastra se pune problema probei, iar daca ei pot sa il probeze.....asa ca nu acceptati ceva de la aceste retele de telefonie pana nu sunteti siguri ca doriti acel ceva. Daca nu..mai cereti-le timp de gandire sau refuzati pur si simplu.
Mult succes!
Buna ziua...eu cred ca aveti oarece sanse...formulati plangere pentru denunt calomnios, iar parte civila va puteti constitui si in faza judecatii pana la citirea actului de sesizare. Mult succes!
Răspuns la discuția judecator recuzat
recuzarea...nu pre exissta motov.....ati fi avut o sansa cu stramutarea...pentru banuiala legitima dar daca ziceti ca v-a respins-o.....
Răspuns la discuția alimentatie de protectie
Ma intereseaza daca exista altceva decat Ordinul 508/2002, al ministerului muncii
Buna ziua!
Stie cineva daca exista o lege speciala si care este aceasta, care sa reglementeze acordarea obligatorie a alimentatiei de protectie in metalurgie...?
Va multumesc!
am intalnit si eu caz in care pronuntarea a fost amanata de vreo 4 ori, instanta daca considera ca are nevoie de timp pentru a analiza si delibera.....ia aceasta masura
Răspuns la discuția cesiune actiuni
multumesc frumos, textele din lege le citisem si eu, art. 98 mi-a parut cam "sarac" si cred eu ca dispozitiile sunt supletive, de aceea am cerut parerile dumneavoastra, explicatiile dumneavoastra imi sunt de ajutor,
Discuție cesiune actiuni
Revin cu un subiect. Stie cineva exact care este procedura prin care se cesioneaza un numar de actiuni la o societate inchisa? Daca contractul de cesiune trebuie sa imbrace forma autentica, daca se fac inscrieri la Registrul Comertului...etc
despre ce sanctiune este vorba? disciplinara...sau?