avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Activitate Endelus

Activitate Endelus

buna ziua, am si eu nevoie de o lamurire legata de scutirea de penalitati datorate Fiscului daca plata datoriilor catre Buget se va face pana la sfarsitul anului.

vreau si eu sa ma folosesc de aceast '' avantaj '' si cu un efort sa platesc si vroiam sa intreb cum se pocedeaza si daca a mai facut cineva de pe forum

multumesc
Răspuns la discuția contracte comodate si pfa
multumesc pt raspuns.

si pe baza acestor contracte pot sa bag la cheltuieli de exemplu motorina si consumabilele pentru masina ?

sau in cazul comodatului pentru imobil cum pot sa bag o parte din facura de gaze de exemplu care sa zicem ca are o valoare de 500 ron / luna
buna ziua,

intrebarea este daca si unde se inregistraza contractele comodate pentru spatiu si masina intre un srl si un pfa, si intre o persoana fizica si pfa. mentionez ca sunt pfa si doresc sa semnez aceste 2 contracte !

multumesc frumos !
buna ziua,

cum se poate deduce plata utilitatilor ( curent, gaze, internet, gunoi) de cate un pfa ( traducator autorizat) cu sediul declarat la adresa din buletin, unde locuiesc cu parintii si imi desfasor activitatea , iar casa si toate utilitatile sunt pe numele tatalui !

multumesc !
Răspuns la discuția PFA obligatii fiscale
buna ziua,

as avea si eu nevoie de o lamurire, lucrez intr-o firma, sunt angajat cu carte de munca pe o perioada nedeterminata, am si un pfa, suntr traducatorautorizat pe care l-am infiintat anul acesta.
intreabrea era daca trebuie sa platesc si eu cei 5.5% pentru sanatate tinand cont ca firma la care sunt angajat imi platesta deja acesti 5.5%

multumesc !
Răspuns la discuția suspendare srl cu datorii la stat
nu, nu intentionez sa scap de datoriile catre stat, intrebam doar daca pot suspenda firma cu datorii cu tot iar dupa aceea in timp de 3 ani ( cat doresc suspendarea firmei ) sa platesc toate datoriile!
buna ziua,

se poate suspenda un srl cu datorii ( nu mari ) la buget, si cum se pocedeaza

multumesc
multumesc frumos pentru lamuriri !
buna,

am citit cu interes linck'ul trimis. vroiam sa te mai intreb ceva : dupa ce obtin codul fiscal de la administratia financiare, trebuie sa imi fac stamila cu care sa stampilez facturile si chitantele pe care le voi emite ? cum se va numi PFA' ul ? sunt facturi special pentru pfa, adica ma gandesc ca nu exist rubrica de tva ?

merci frum
Discuție infintare pfa
buna ziua,

sunt traducator autorizat de vreo 2 ani si NU am mai lucrat in domeniu insa doresc sa incep treaba si pentru asta as dorii infiintarea unui pfa. intrebarea era: cum se procedeaza pas cu pas si daca trebuie personal sa ma duc sa infiintez acest pfa sau pot sa trimit pe cineva din famile sa se ocupe de aceasta infiintare de pfa ( precizez ca lucrez in alt oras decat cel in care am C I )

va multumesc!