avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1884 soluții astăzi
Forum Activitate leuca.mihaela

Activitate leuca.mihaela

Răspuns la discuția reinnoire permis
Multumesc mult.:)
Sotul meu detine permis de conducere din anul 1991, dar nu l-a reinnoit pana in prezent, intrucat nu i-a fost necesar.
Ar dori sa stie daca se mai poate face aceasta reinnoire(avand in vedere ca nu a condus din 1992, iar permisul este de tip vechi). Cum trebuie sa procedeze?
Multumesc
Multumesc pentru raspunsuri
Sunt angajata in cadrul unei firme pe ramura de constructii.
Avand in vedere criza financiara, s-a hotarat modificarea contractului colectiv de munca(precedentul a fost negociat in noiembrie anul trecut).
Dupa cum ne asteptam, nu se luau masuri in avantajul personalului din productie, mai exact, s-a hotarat :
- pe o perioada de trei luni programul sa fie de 10 ore lucratoare, fara a fi platite ore suplimentare (50 ore saptamanal)
- la orele suplimentare de sambata (8 ore) sa se acorde un spor de 75%
Este legala aceasta modificare?
Daca noile masuri au fost anuntate pe 27 iulie, este normal sa intre in viguare incepand din aceasta luna?
Multumesc
Contractul de munca s-a incheiat in 10 mai 2009, dar eu nu am primit nici o instiintare scrisa in acest sens. Salariul pentru perioada 1-10 mai se acorda incepand din data de 11 iunie, in urma preavizului facut dupa incetarea contractului mi se imputa suma de 800 ron. Pentru ca lunar mi-a fost rerinuta garantie materiala (aceasta nu acopera suma imputata), mi-au propus sa ridic doar o parte din salar.

Este normal, daca eu nu am prezenta la inventar si nici nu cred ca au un proces verbal de inventariere?

Mai pot face plangere la ITM sau sa ii chem in instanta daca au trecut cele 30 de zile de la incheierea contractului?

Răspuns la discuția chemare in instanta
Scuze ca intervin, dar ma intereseaza subiectul...

Cand va fi prima infatisare este nevoie de avocat?

Multumesc
Răspuns la discuția Inventar dupa preaviz
Avand in vedere ca nici bonurile pentru luna aprilie nu mi-au fost inmanate (pe motiv ca acestea nu au ajuns in magazin), astazi cei de la centru confirmandu-mi ca acestea ar trebui sa fie in magazin, cu siguranta zilele urmatoare voi merge la magazin.

O sa va relatez exact explicatiile pe care le primesc.

Sa inteleg ca dumneavoastra ma sfatuiti sa nu accept decat salariul ce mi se cuvine pentru cele 10 zile.

Sa cer o copie la mailul pe care l-au trimis?

Răspuns la discuția Inventar dupa preaviz
Dupa cum am promis, revin cu vesti in ceeea ce priveste problema mea.

Avand in vedere ca se apropie ziua de salariu (11), in acum cateva zile, seful de magazin au trimis la sediul central al firmei un mail prin care ii anunta ca imi revine sa platesc 800 ron. Daca va amintiti eu sunt plecata din firma din 10 mai , iar acest nu a fost trimis in momentul in care eram angajata.

Aceasta suma urmeaza sa imi fie imputata din garantie si ultimul salar.

Mai pot depune plangere la itm? Pot sa mai depun plangere ca imi retin aceasta suma desi lipsurile nu au fost constatate cand eram angajata?

Ce ma sfatuiti?

Multumesc

Revin cu o alta problema...

Avand in vedere ca suntem in criza, iar gasirea unui loc de munca devine o problema, in 14 mai am incheiat un contract de asigurari sociale la Casa Pensiei(contractul de munca fiind reziliat din 10 mai). cotizatia pe care o platesc este de 100 ron lunar.

Este posibil, in eventualitatea in care in perioada urmatoare voi ramane insarcinata, sa primesc acea indemnizatie pentru cresterea copilului?

Intentionez ca pentru asigurarea de sanatate sa devin coasigurat al sotului.

Multumesc

Răspuns la discuția Inventar dupa preaviz

Cat despre sfatul dat de 2007_rozi, in luna august am semnat un "contract de garantie in numerar", acesta fiind citez:"conform prevederilor Legii nr.22/1969, H.C.M. nr.2230/1969 si a ordinului emis de organul central nr. 54/1994 privind incadrarea gestionarilor, constituirea de garantii si raspunderea in legatura cu gestionarea bunurilor".