avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters90283

Activitate ContSters90283

Discuție Noul cod penal
Buna ziua
Am vazut ca a fost publicat in Monitorul Oficial Noul cod Penal si Civil in aceste conditii se poate cere judecarea si aplicarea pedepselor conform noilor coduri si daca nu de ce ?
Va multumesc
Sa-ti spun cateva lucruri pentru cele intamplate mai sus tu si numai tu esti vinovat, in momentul in care vrei chilipiruri chilipiruri primesti, cand ai primit marfa putea sa fie si 2 noaptea trebuia verificata bucata cu bucata si apoi sa semnezi facturile de primire, cea ce incerci sa faci e apa de ploaie sa nu crezi ca o sa obtii in instanta anularea facturilor si neplata lor le vei platii si de asta te vei convinge singur si iti poate cere si falimentul si il va obtine cu siguranta atata timp cat tu ai un debit catre el dovedit prin factura, iar cea ce spuneai tu ca ai firma de 10 ani ca esti la zii cu leasingurile ca ai cifra de afaceri de 10 miliarde si el de 1 miliard la fel te imbeti cu apa rege, eu am avut o fabrica de produse panificatie cifra de afaceri de 1 milion euro si am luat aceasi teapa cu o materie prima iar pe legea veche unde baremul cererii falimentului era in jur de 100 milioane vechi o firma de bucatarie cu cifra de afaceri de 2 miliarde imi obtinea falimentul daca nu plateam, pe scrurt nu ai ce face legal vorbind adica dac nu casti ochi deschizi buzunarul cred ca stii vorba din batrani.
Mult succes
Buna ziua
Impreuna cu un asociat am un srl din 2008 firma nu a avut activitate dar a achizitionat materii prime si materiale de constructii care au fost bagate intr-un sediu inchiriat in amenajari, pe parcursul anului am incasat si 2 amenzi in valoare totala de 25.000 ron de la ITM, anul acesta in luna mai asociatul meu a cerut falimentul si adat firma la care este actionar in judecata cerand falimentul si banii investiti acolo si suntem in proces.
Acum vreau sa stiu am avea de recuperat Tva in valoare de circa 37.000 ron este vreo sansa, cui trebuie sa ma adresez si daca se va face compasare tot trebuie sa mai primim ceva.
Mentionez ca eu sunt administratorul firmei si am 50% din firma, firma nu a avut activitate.
Va multumesc
Buna ziua,
Am si eu un srl care functioneaza din 2006 fara probleme acum insa din lipsa de bani nu am reusit sa platesc datoriile catre bugetul de stat de trei luni si am mai incasat si 2 amenzi, cuantumul total al datoriilor catre bugetul de stat se ridica la aproximativ 13.000 ron, am inceput sa primesc citatii de la stat in care se mentioneaza ca daca nu platesc darile vor demara procedura de executare silita si apoi declararea falimentului. Legat de executarea silita nu pre au ce sa execute din pacate pentru ei am capil social 200 ron iar pe firma nu am bunuri decat cateva leasinguri de care logic nu se pot atinge.
Acum sa nu mai lungesc vreau sa stiu ce se poate intampla in situatia de fata daca nu au ce sa execute si stiu ca s-a scimbat legea falimentului trebuie sa ai datorii mai mari sau egale cu 30.000 ron catre cineva pentru a cere falimentul, in cazul statului nu se aplica aceeasi lege?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cesionare societate
Si daca voi merge eu impreuna cu avocatul meu la ORC cu actul aditional de cesionare si cu contractul de cesiune facute la notar exemplarere care imi revin mie sa inregistrez cesionarea ar fii ok, el spunand ca va inregistra el aceste hartii dar vreau sa dorm linistit si voi face eu acest lucru sau avocatul meu.
Intradevar mi-a cerut o suma de bani un comision cum zice el care e cam mare parerea mea.
Ce parere aveti.

Va multumesc
Răspuns la discuția Cesionare societate
Va multumesc mult pentru informatii.

O zii buan sa aveti.

Buna ziua,

Am un SC iar de la inceputul anului treaba pe domeniul meu de activitate merge foarte greu si vreau sa o cesionez unei terte persoane, in tot acest timp am acumulat datorii catre bugetul de stat in valaore de 12.000 ron compusa din 2 amenzi si lipsa fondurilor pentru plata doar pe ultimile 3 luni a impozitului forfetar, tva si salarii.
Inafara de acestea firma mai avea un credit luat din 2007 si unul in 2008 dar din care pana in prezent am reusit sa le platim total datorii 30.000 lei , acum cateva zile am primit somatii pentru plata darilor catre stat in caz contrar se specifica ca va fii introdusa procedura de faliment.
Prima intrebare ar fii cum pot afla sau de unde pot afla daca a fost introdusa procedura de faliment?
Pe langa aceasta acum 2 zile o printr-o persoana cunoscuta ma intalnesc cu o terta persoana fizica care este spune el este dispus sa cesioneze el firma din motive stiute numai de el si care pe mine sincer nu ma privesc, atunci eu i-am spus ca am datorii la stat si la banci el zice ca e de acord si asa si ca va da la notariat o declaratie prin care isi asuma el plata datoriilor, sa nu va mai plictisec voi formula intrebarea.
Este posibil asa ceva, care este ordinea documentelor ce documente trebuiesc intocmite si unde pentru acesiona legal acesata firma, este legala cesionarea unei firme cu datorii pentru ca nu vreau sa am probleme?

Va multumesc
Buna ziua,
Am un contractat acum doi ani printr-o firma de leasing un auto, pana anul acesta nu am avut probleme la plata ratelor dar acum am inregistrat restante de 5 luni.
Cei de la leasing au luat legatura cu mine si am inceput sa platesc, am platit 2 facturi intr-o luna insa acum imi pun sula in coaste ca pana la sfarsitul acestei luni sa le platesc 3 facturi daca nu reziliaza contractul si daca nu voi preda masina de buna voie vor veni sa o ia.
Mentionez ca eu mai am de plata un an la leasing din 5, asa le-am spus ca cea ce fac ei este o mare porcarie si ca sunt javre si ca nu le voi da masina de buna voie.
Intrebarea este: Stiu ca de curand a intrat in viguare o lege prin care firmele de leasing au nevoie de o hotarare judecatoaraesca pentru a lua masina.
Este adevarat si cam cat dureaza pana se elibereaza aceasta hotarare?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Inselaciune sau nu?
Marfa a fost data doar pe baza de factura fiscala cu termen de scadenta.
Va multumesc
Răspuns la discuția Inselaciune sau nu?
Da va multumesc, insa nu pot depune si plangere penala pentru inselaciune?