avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate bejenik

Activitate bejenik

buna ziua as avea si eu o problema daca puteti sa ma ajutati va multumesc anticipat, am o casa si am inchiriat-o la o firma,care a trecut gazul si curentul pe numele ei.Problema mea este ca firma respectiva pe langa faptul ca nu mi-a platit mie chiria a facut datorii foarte mari si la curent si la gaz,ambele fiind sistate.Intrebarea mea este,,ce pot eu face ca sa ma racordez innapoi la gaz si la curent?trebuie sa platesc eu datoria?ce pot face ca sa ma rebransez pe numele meu innapoi?
trebuie sa mentionez ca atat enelul cat si eonul au trecut datoria la o firma recuperatoare pe numele firmei respective iar cand am fost sa ma interesez mi s-a cerut sa platesc eu datoriile firmei altfel nu ma rebranseaza.Este legal asa ceva?Ce ma sfatuiti sa fac?
va multumesc
Răspuns la discuția chiriasi
va multumesc pt raspuns dar sincer nu ma edifica prea tare puteti sa ma lamuriti mai babeste,cum se spune?va multumesc,cu respect
Discuție chiriasi
buna ziua as avea si eu o intrebare daca ma poate sfatui cineva,mama mea a decedat in luna august a acestui an si noi avem doua locuite in curte,una in spate in care locuim noi si cea din fata care este data in chirie la firma.Eu inca nu am reusit sa fac succesiunea dupa moartea mamei mele si locuinta inchiriata este pe numele ei,acum cel care are in chirie casa din fata ,mai exact firma nu mai functioneaza de 2-3 luni,dar el zice ca vrea sa faca altceva si pe luna trecuta nu mi-a platit chiria deja suntem in luna a doua si nu mi-a dat nici-un ban,asta pe langa faptul ca i-au fost taiate curentul si gazul pt ca nu aplatit.Eu nu mai am contract cu el din luna iunie dar nu vrea sa plece.eu i-am zis sa vina sa isi ia ce mai are acolo(mare lucru nu) dar nu imi mai raspunde la telefon.Intrebarea mea este,pot eu sa-l scot afara avand in vedere ca locuinta nu este pe numele meu?Si daca da cum?va multumesc
am p.f.a si am datorie la finante de 13000,am primit o recomandata sa ma prezint la finante cu chitanta care confirma plata acestei sume.nu am bani sa platesc ce sa fac?
Discuție succesiune
unde trebuie sa merg pt a iesi din indiviziune,in legatura cu un teren intravilan dupa succesiune?Ce acte imi trebuie,pt ca nu am numai hotararea judecatoreasca?Multumesc
Discuție succesiune
Va multumesc pt raspunsuri si as mai avea o intrebare daca se poate.Cum se face iesirea din indiviziune?Va multumesc
Discuție succesiune
Buna ziua,as avea si eu o intrebare,legat de mostenire dar mai intai sa va spun despre ce este vorba,s-a facut succesiunea prin judecatorie de catre unchiul meu,el in calitate de reclamant,iar eu,sora mea si matusa mea in calitate de parate.Toti voiam casa batraneasca,in care trb sa mentionez ca nu sta nimeni si este intr-o stare de degradare avansata.Hotararea suna cam asa lotul1^reclamantul^primeste...,lotul2 matusa primeste...lotul3 eu cu sora mea primeste...trebuie sa mentionez ca reclamantul(unchiul meu)a primit o parte mai mare si trebuie sa ne plateasca noua SULTA,o suma infima dealtfel.Bun.Acum intrebarea mea este,sau sunt ca de fapt am doua 1 ce se intelege prin sulta asta?2 Daca eu nu sunt de acord sa vand partea mea pe care am primit-o el o poate vinde fara acordul meu?Va multumesc
Discuție mostenire
am si eu o problema va rog daca puteti sa ma ajutati,in urma cu 7 ani a decedat mama,in urma cu un an a decedat si tata,iar unchii mei au deschis succesiunea prin judecatorie,in care eu figurez ca parat.As avea si eu doua intrebari:de ce au deschis succesiunea prin judecatorie si cum pot sa fac ceva sa o aman?Am uitat sa mentionez ca nu sunt in tara si in data de 24.01.10 sunt citata la judecatorie iar eu nu pot ajunge la aceasta data in tara.Va multumesc anticipat
cum pot sa scot un extras cf daca nu am un extras vechi si nu stiu nr de top?ma poate ajuta cineva?unde trb sa merg sau ce pot face?multumesc
Răspuns la discuția cum se imparte casa?
dar avand in vedere ca mama i-a intretinut pe bunici,nu ii revine ei jumatate din casa,urmand ca cealalta jumatate sa se imparta la randul ei intre frati?