avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Activitate ioanabest

Activitate ioanabest

Parintii mei m-au adoptat cand aveam 3 ani.Dupa moartea tatalui, s-a stabilit prin succesiune mostenirea unei case cu teren, 3/4 eu ca unica fiica, si 1/4 mama adoptiva, cu care nu sunt in relatii amiabile, ba chiar mai mult, dansa s-a cuplat cu fostul meu sot caruia vrea sa-i lase mostenire partea ei de casa, anuland dreptul meu legitim de unic mostenitor.Pot pierde mostenirea dupa ea in favoarea acelui individ numit ex-sotul meu, sau se poate ataca ?Ea incearca mai multe modalitati ed a-i atribui lui casa, contract de comodat, abitatie viagera,testament, nu s-a hotarat cum sa faca dar vrea cu orice pret sa impiedice mostenirea mea dupa ea. Ce sanse am?Va multumesc mult.
Daca traiesc cu un barbat in casa lui, ne gospodarim impreuna, punem banii si cheltuielile in comun, fac menajul si am grija de copilul lui dar nu sunt cununata cu acte, am vreun drept dupa moartea lui, prevede ceva legea in cazul concubinajului sau ma pot trezi aruncata din casa de catre fiul lui atunci?Va multumesc
In urma unui proces s-a emis hotarare judecatoreasca prin care s-a stabilit situatia celor 2 coproprietari ai unui imobil la curte.In speta, eu si mama adoptiva, ambele mostenind imobilul dupa tata/sot in cote de 3/4 eu si 1/4 ea ca sotie supravietuitoare.Instanta a hotarat sa i se atribuie tot imobilul ei ca sa aiba unde locui, si sa-mi dea mie 3/4 din valoarea casei, adica 50.000. euro, in termen de 6 luni. Termenul expira in septembrie iar individa refuza orice plata refuza sa imi raspunda si sa vorbeasca cu mine, nu pot nici macar intra sa-mi iau lucrurile din camera mea.Ce pot face, trebuie sa ajung la executor judecatoresc sau sa fac alta actiune in instanta?Va multumesc.
Sotul meu a mostenit imreuna cu fratele sau o vila de la tatal sau, in care si locuim toti impreuna.Atat fratele lui cat si sotul meu refuza sa ne faca noua, sotiilor, buletinul pe aceasta adresa, deci noi purtam numele sotilor si in buletine domiciliem separat, fiecare pe adresa parintilor, si eu si cumnata mea.Sunt casatorita de 3 ani , iar cumnata mea de 12.Eu nu am copii cu el, el mai are un baiat dintr-o casatorie anterioara si probabil vrea ca acela sa fie unicul mostenitor si care sa ma dea afara din casa dupa moartea lui.Este legal sa stam asa, nu platim amenda?Cei doi barbati sustin ca daca nu avem adresa de buletin aici nu avem nici drept de mostenire dupa moartea lor daca cumva moare sotul inaintea sotiei si amandoi doresc ca noi sa nu avem nici un drept, ba mai mult, dupa moartea lor sa plecam din casa asta fiecare inapoi la parinti.Are vreo legatura mostenirea dupa sot cu domiciliul din buletin?Pot ei impiedica acest drept legal dupa ce iti faci datoria de sotie pentru casa , ai grija de el si de casa si pui tot salariul in casa?Ca sa nu mai zic ca mi se pare imorala aceasta dorinta de a ne lasa pe drumuri, dupa ei potopul, la batrantete, cand cine stie ce varsta vom avea atunci si cat de sanatosi om mai fi.Va multumesc.
ioanabest a scris:

.......Ma ajuta cu ceva executorul judecatoresc pentru recuperarea sultei daca nu se stabileste termen de plata?Pot pune casa in licitatie pentru recuperarea banilor ?
Am uitat sa specific, am solicitat si eu atribuirea imobilului, prin cerere reconventionala, dar nu s-a tinut seama , batrana a facut uz de varsta ei, a facut crize de plans si disperari in fata judecatoarei si se pare ca s-a tinut cont cumva de prostia asta.Batrana a incercat sa lase partea ei fostului meu sot cu care s-a cuplat dinainte de divortul meu( locuiam toti 3 in aceeasi casa dar in ultimii ani de casnicie era cu mine doar pe hartie si mutat la ea in fapt...), a incercat donatie,cesiune,dar nefiind iesiti din indiviziune n-a putut sa-i dea nimic.Daca intre timp moare batrana,ma pot trezi ca ma judec pentru sulta sau casa tatalui meu cu fostul sot???Multumesc.
Va rog dat-mi un sfat intr-o situatie aberanta:am locuit impreuna cu mama mea vitrega, suportant impreuna cheltuielile de intretinere.Ea fiind pensionara,ii lasam banii sa plateasca la incasatorii care veneau acasa.M-am mutat de 2 ani ,logic ca nu i-am mai dat nimic de atunci, dar am platit impozitul anual si asigurarea locuintei.M-a amenintat de curand ca ma da in judecata sa-i dau banii de intretinere pe ultimii 5 ani, nu recunoaste ca ii dadeam banii la mica intelegere, nu exista conflict intre noi atunci.Are nevoie de bani si se chinuie sa scoata de la mine pe orice cale.Facturile la utilitati vin pe numele meu , fiind titulara contractelor.Ce sanse sunt de ambele parti intr-un asemenea proces?Multumesc.
Va rog ajutati-ma cu un sfat in cazul de mai jos: in urma succesiunii dupa tata am mostenit 3/4 dintr-un imobil, iar sotia lui tata ( mama mea vitrega) a mostenit 1/4 din el.A intentat anul trecut proces revendicand toata casa.S-a solutionat in fond,s-au pastrat cotele de la succesiune dar i s-a atribuit casa ei cu obligatia de a-mi achita mie sulta de 3/4 din valoarea casei si terenului aferent ( este casa la curte).Ea a depus la dosar un memoriu in care declara ca nu are bani de sulta si nu poate plati.Iar mie mi-a spus ca nu-mi da nimic, ca oricum o sa se prescrie, ca sulta nu are termen de plata si ma plimba cu vorba pana se prescrie, si ca ea ramane cu casa si eu cu nimic, nici macar cu banii .E posibil sa iau asa tzeapa, nu se poate face nimic legal mai ales ca si-a declarat intentiile de a nu plati????Ma ajuta cu ceva executorul judecatoresc pentru recuperarea sultei daca nu se stabileste termen de plata?Pot pune casa in licitatie pentru recuperarea banilor ? Sigur ca voi face apel pt atribuirea casei mie ,nu ei,nu s-a specificat suma sultei inca.Si Multumesc mult.