avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate nicolle2

Activitate nicolle2

As dori sa stiu daca o sentinta judecatoreasca, castigata de un salariat si platita in luna decembrie 2014, intra in calculul concediului medical pe care angajatul respectiv l-a avut in luna februarie 2015? Baza de calcul a unui concediu medical, dupa cum se stie, e formata din salariile brute avute in ultimele 6 lui, anterioare concediului medical ! Sa adun la brutul din ultimele 6 luni si aceasta suma obtinuta prin sentinta definitiva? Mentionez ca drepturile salariale castigate prin sentinta fac referire la niste sporuri de care salariatul ar fi putut beneficia prin 2009.
Răspuns la discuția Pontaj
concediu medical se plateste DOAR daca are min 22 zile lucrate in cadrul institutiei. Asta in cazul in care este pe cod de boala " 01 "
Daca omul lucreaza in ture....si primeste concediu medical si pe o zi de sambata, ziua in care poate ar fi picat pe schimb..cum se procedeaza.?Teoretic se platesc doar zilele lucratoare dintr-o luna.
da..asta spune codul muncii. Dar vin alte legi care spun ( in cazul institutiilor bugetare ) ca nu se platesc orele peste norma. Ci doar se recupereaza in termen de 60 zile. Dar daca , la lichidare...salariatul solicita in scris , plata orelor suplimentare efectuate si neprimite ca liber, . Se pot plati ?
pai da. Asa e..dar eu daca , de ex, vreau sa fac o adresa catre salariati, prin care sa le aduc la cunostinta ca au obligatia sa aduca modificarea.....cum pot sa le dau articol din norma in care spune doar de diminuare. Cred ca-s cam chitibusara :))
,,,dar deducerea nu poate si majorata? Doar diminuata? ? In 103 citesc de diminuare. Dar poate in timpul lunii, salariatul decide sa introduca la deduceri si alte persoane. In cazul asta deducerea se majoreaza. Ce nu inteleg :(
Răspuns la discuția plata ore sambata si duminica
corect. Multumesc !
Răspuns la discuția plata ore sambata si duminica
probabil ca se confunda cu 48 ore suplimentare , PESTE NORMA!! Subliniez peste norma pentru ca asa am sustinut si eu.Ca e eroare de interpretare legislativa . Sunt 2 chestii diferite: sambata, duminica si ore suplimentare. Pentru sambete, duminici primesti un spor de 100% la salar, indiferent de cate ore ai efectuate ( 36 sau 70 ) + liber, iar pentru munca peste norma , primesti recuperare. Da?

.....si e legal si corect sa introduci in aceste 48 de ore si orele prestate in zilele de repaus saptamanal??
Buna ziua. As dori sa stiu unde se specifica in Codul muncii sau in orice alta lege ca plata orelor de sambata si duminica ( ore aflate in norma ) este limitata la un numar de 48 ore/luna??!! ??
Discuție Plata medici
Buna seara.Lucrez in asistenta sociala si avem angajati si medici. In contractul de munca apare ca lucreaza 7 ore pe zi.Intrebarea mea este: sunt platiti 8 ore pe zi chiar daca lucreaza 7 ore sau se platesc strict 7 ore?
Multumesc