avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate candyxxxcandy

Activitate candyxxxcandy

Discuție Copil decedat
Pe numele unui tanar s-a cumparat o masina cu credit in banca.Tanarul a decedat.Parintii pot sa devina proprietarii masinii daca platesc ratele mai departe?
Si cum se procedeaza pentru trecerea masinii in proprietatea unuia dintre parinti?
Va multumesc.
Sunt recasatorita de 25 de ani.Sotul are doua fete din prima casatorie pe care nu le-am infiat ca sa nu pierdem pensia de urmas dupa decesul mamei lor.Eu am un baiat din prima casatorie care nu este infiat de sotul meu.Am crescut acesti copii cu multa dragoste dar din diferite motive eu nu am infiat fetele sotul nu a infiat baiatul. Ce solutie putem sa adoptam ca sa le lasam mostenire tot ce avem in mod egal.
Un cadru didactic are dreptul la gradatie de merit conform OMECT 5730/27.10.2008
gradatie pentru patru ani.In timpul acestor ani am avut intrerupt contractul de munca un an de zile conform Legii 128/1997 .In luna iulie 2013 au expirat cei 4 ani si am solicitat sa mi se prelungeasca acordarea gradatiei de merit cu anul in care mi-a fost suspendat contractul de munca.Nu mi s-a dat nici un raspuns concret si as dori sa stiu daca am dreptul sa iau aceasta gradatie pe o perioada de un an,perioada egala cu cea a suspendarii contractului de munca pentru concediu fara plata.
Va multumesc si astept un raspuns sa pot sa solicit unitatii scolare acest drept.
Calculati cat trebuie sa-i dati pentru zilele lucrate si faceti diferenta cu suma corespunzatoare concediului de odihna neefectuat .Cand va lua diferenta de zile de concediu ii achitati suma aferenta pentru aceste zile .Asa inteleg eu prin mentiunea ca indemnizatia nu se restituie.
Daca va referiti la personalul didactic auxiliar sau nedidactic respectati prevederile HG 250/1992 republicata si care are urmatoarea formulare la art.12:
Art. 12
(1) În cazul în care concediul început la o anumită dată este întrerupt, indemnizaţia nu se restituie. În această situaţie se va proceda la regularizarea plăţilor în raport cu indemnizaţia de concediu aferentă zilelor de concediu neefectuat şi cu salariul cuvenit salariatului pentru perioada lucrată după întreruperea concediului, sau cu drepturile cuvenite pe această perioadă, după caz, potrivit legii.
(2) La data programată pentru efectuarea părţii restante a concediului de odihnă se acordă salariatului indemnizaţia de concediu cuvenită pentru această parte, în condiţiile prezentei hotărâri.
Sper sa va fie de folos.
baza de calcul pentru concediul de odihna al cadrelor didactice este OMECTS 5559/2011 .
Răspuns la discuția pensie de invaliditate gradul 2
Multumesc mult.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
- am un salariat caruia i-am platit concediu medical cod 14 pana pe data de 28.06.2012
- a solicitat incetarea contractului de munca pe data de 05.06.2012
-decizia medicala pentru incadrarea in gradul doi de invaliditate este tot cu data de 05.06.2012
Care este art.in baza caruia ii incetez contractul de munca si cu ce data daca nu am primit decizia de pensionare?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns pentru a opera si in REVISAL
Răspuns la discuția drepturi salariale
Va multumesc pentru raspuns.
Suntem un grup de cadre didactice si dorim sa stim daca intr-un conflict pe probleme salariale (Legea 221/2008) putem sa deschidem actiune in instanta si daca este obligatoriu sa avem avocat care sa ne reprezinte sau poate unul din colegii aflati pe lista reclamantilor.Mentionam ca nu suntem membri de sindicat si ei nu ne pot reprezenta.
Va multumim si asteptam un raspuns.