avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 983 soluții astăzi
Forum Activitate lucian1982

Activitate lucian1982

Buna ziua ,

Am o intrebare legata de modalitatile de schimbare a unui permis de conducere portugeaz in permis de conducere romanesc, cu toate categoriile de conducere.
Mentionez ca persoana a avut initial permisul romanesc dupa care stand in Portugalia mai multi ani a fost nevoit sa il faca la ei, acum dupa marea criza , se intoarce acasa si nu are voie sa lucreze ca sofer cu permis strain, trebuie sa il scoata iarasi din Romania. Cum se procedeaza si ce acte ii trebuie din Romania dar si din Portugalia daca stie cineva?

Va multumesc anticipat,
O zi buna.
Buna ziua,

Am o intrebare legata de concediul de maternitate, Sotia mea a iesit din concediul de maternitate dupa o perioada de 2 ani in luna aprilie si a revenit la vechiul loc de munca, de curand am aflat ca este din nou insarcinata, intrebarea noastra este daca va putea beneficia din nou de indemnizatie din partea statului, exista o perioada minima de lucru dupa revenirea din concediu sau nu este cazul.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Incercarile Bancii
Pai eu ma duc la banca si le zic ca as vrea sa fac un credit de xxx , ma
intrebat cat am salar , le am zis xxx, bun nu va incadrati dar daca ai de unde
adu o adeverinta cu salar mai mare. deci???

Eu as vrea sa stiu daca pot sa ma duc mai departe in instanta cu ei , daca impacarea pe cale amiabila nu este posibila, sau sa ma opresc din cauza acestor adeverinte.

Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Incercarile Bancii
Da eu si jumatate din Romania care avem credite cu Ipoteca si care incearca sa isi faca o casa sau sa isi cumpere o casa. Eu am facut o plangere la ANPC in legatura cu actul aditional pe care vor ei sa mil bage pe gat pentru ca nu vor sa respecte OUG 50.2010 si ei incearca sa ma faca sa imi retrag reclamatia. De ce? Pentru ca sunt constienti ca o sa isi ia amenda si pentru ca noi clientii avem dreptate.
Salutare tuturor,

Am primit azi un telefon de la un broker de la o banca care ma ajutat la
obtinerea creditului, foarte suparat ca am depus reclamatie la ANPC, si ma
ameninta ca o sa am probleme in caz de proces din cauza adeverintelor de
salariat(recunosc ca nu era toata suma din adeverinta pe cartea de munca), ma
intreb daca pot sa imi faca ceva din cauza asta sau este doar o incercare
marsava sa ma convinga sa renunt.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Convocare la conciliere directa
Va multumesc pentru raspunsuri.
Buna ziua,

In urma cu ceva vreme am avut un accident auto in care au fost implicate alte 2 masini, sa facut procesul verbal de catre politie, sa dat polita de asigurare, asigurare la Carpatica , proprietarul uneia dintre masini nu a fost de acord cu decizia celor de la asigurari pentru repararea aripii din spate a masinii, el dorea inlocuirea piesei, ca urmare am primit o "Convocare la conciliere directa", de la un cabinet de avocatura, in care sunt invitati la avocat SC Carpatica Asigurari SA Sibiu , SC Carpatica Asigurari SA Suceava si persoana mea.
Propritarul masinii avariate cere ca despagubire o suma de bani pentru reparatiile facute la masina , si o alta suma de bani pentru inchirierea unei masini pe perioada in care masina a fost in service, plus plata eventualelor cheltuieli de judecata.

Intrebarea mea este: Poate sa pretinda ceva de la mine, sau are treaba doar asiguratorul? Ce se poate intampla daca nu se impaca cu cei de la asigurari.
Sa ma duc la intalnirea cu ei sau nu?

Va multumesc.
Am inteles ca daca apartamentul nu a fost pus drept garantie nu se intampla nimic,
dar mama a semnat si ea atunci cand a luat creditul la banca. Creditul nu a fost facut pe numele ei dar cei de la banca au cerut sa semneze sisotia, daca el nu plateste ratele cei de la banca nu vin sa ii ceara mamei mele sa plateasca in locul lui?

Va multumesc.
Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea , tatal meu vitreg care locuieste impreuna cu mama mea si sora mea intr un apartament, a facut mai multe credite la banci, credite de nevoi personale la care a semnat si mama mea, pensionara (la un singur credit), dar nu a fost girat apartamentul la nici unul dintre credite, situatia sa inrautati intre mama mea si tatal meu vitreg, sunt aproape de divort, el nu mai lucreaza este in somaj si a inceput sa nu isi mai plateasca ratele la banca, precizez ca apartamentul este obtinut de mama mea si cumparat de ea inainte de casatorie, si in prezent apartamentul este doar pe numele mamei mele.
Mama vrea sa protejeze apartamentul care va ramane surorii mele, si nu stie cum este mai bine de procedat in cazul in care banca va vrea sa recupereze datoriile, daca este mai bine sa vanda apartamentul surorii mele vitrege sau sa il treaca pe numele meu.

Sper sa ma fi facut inteles, daca nu revin cu alte amanunte.

Va multumesc anticipat.


Deci cei de facut am vreo sansa sau....?