avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Activitate virgilmarius73

Activitate virgilmarius73

Sunt angajat la o institutie publica de nivel national si dupa indelungi negocieri a fost finalizat si inregistrat in decembrie noul CCM la nivel national. Problema este ca dupa ce a fost parafat, angajatorul nu pune in practica grila de salarizare . Eu sunt sub grila cu aproximativ 1000 de lei , altii sunt peste grila...iar angajatorul spune ca nu sunt fonduri .... acum dupa ce sa parafat si inregistrat la minister. Am vreo sansa daca intentez un proces individul la tribunal ? Imi trebuie avocat , ma pot reprezenta singur? Ce sanse sunt sa pot fi platit asa cum spune legiuitorul/ conf.legii 284 /2010 si conform grilei negociate intre sindicat si angajator?
Discuție Salariu
Lucrez intr o institutie publica cu autofinantare , in luna aprilie am fost promovat in alta functie dar fara sa mi se dea la salariu nimic , eu avand salariu cel mai mic dintre colegii cu aceeasi functie ,aceleasi studii , aceeasi vechime .Intrebarea este daca conform OUG 20 din 2016 , in care se spune ca inechitatile dintre angajatii cu aceeasi functie si studii ,dar cu salarii diferite trebuiau rezolvate , am vreun castig de cauza in instanta ?
Sunt angajat la o institutie publica cu autofinantare , avem contract colectiv de munca valabil pana la 1 ianuarie 2016 , in acest CCM erau prevazute niste drepturi printre care si un spor de fidelitate , acesta fiind diferit in functie de vechimea fiecarui salariat . In urma controalelor efectuate de institutiile in drept s a constatat ca acest spor este ilegal iar institia angajatoare a contestat in instanta acest raport , se pare ca nu avut succes in acest demers pierzand procesul in prima instanta , dar neexistand inca o hotarare definitiva . Cu toate acestea institutia , a suspendat mai multe drepturi printre care si acel spor de fidelitate , toate acestea fiind prevazute in CCM .. Avem vreo sansa daca contestam in instanta acest demers al angajatorului ? Sa zicem ca am contesta la nivel individual , de grup sau la nivel sindical... va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Diminuare salariu
este hotarare definitiva de vreo 6 luni, dar am inteles ca nu sa primit nici acum motivarea de catre angajator, din surse sindicale , se spune ca ar m ai fi o cale extraordinara de atac , dar nu se poate face fara acea motivare

ca si concluzie, nu am nici o sansa sa contest ca am semnat un adtional la contractul de munca cu o anumita suma iar acum se diminuiaza salariul cu 30 de procente, .....

cei care efectuau controalele la fiecare 2 ani scriau in raportul de control ca sumele sunt ilegale , dar angajatorul nu tinea cont de acestea , pana cand acum sa ajuns la final ...adica o hotarare judecatoreasca definitiva in care trebuie sa ne taie sumele din acest moment , dar si recuperarea sumelor date din 2009 pana in prezent...
Răspuns la discuția Diminuare salariu
judecata a avut loc intre angajator si institutia de control, noi angajatii nu am fost implicati, dar este o diminuare de 30 de procente , este normal?
Sunt angajat al unei institutii publice cu autofinantare , in anul 2009, cand toate sporurile s au desfintat , acestea fiindu -ne introduse in salariu,-printre care spor de fidelitate , spor de vechime si bonuri de masa... acum dupa 6 ani aceste sporuri au fost declarate ilegale dupa un proces in justitie cu institutia abilitata de control , mentionez ca aceste sporuri au fost prevazute in CCM pe ramura, iar acest CCM este inca in vigoare semnat si parafat de institutiile statului.. se m-ai vrea sa se recupereze si sumele date din 2009 pana acum , oricum dupa aceste taieri eu personal o sa am salariu probabil mai mic decat salariu minim pe economie si asata dupa 20 de ani de vechime....Pana acum toata corespondenta a fost dusa prin intermediul sindicatelor , nimic scris, dar asteptam si notificari ceva scris. Ce parere aveti , as avea vreo sansa sa mi se faca dreptate in instanta ?Va multumesc .Marius
virgilmarius73 a scris:

Sunt o persoana cu handicap accentuat si va rog sa-mi spuneti daca in baza legii nr 448- din 2006, privind scutirea de la plata tarifului de utilizare a retelelor de drumuri nationale a persoanelor cu handicap , pot beneficia de aceasta scutire daca masina pe care o conduc este masina familiei , adica sotul meu este trecut ca si proprietar in certificatul de inmatriculare ... Va multumesc anticipat ! Daniela Popa


Sunt o persoana cu handicap accentuat si va rog sa-mi spuneti daca in baza legii nr 448- din 2006, privind scutirea de la plata tarifului de utilizare a retelelor de drumuri nationale a persoanelor cu handicap , pot beneficia de aceasta scutire daca masina pe care o conduc este masina familiei , adica sotul meu este trecut ca si proprietar in certificatul de inmatriculare ... Va multumesc anticipat ! Daniela Popa
---pentru acele recalculari care se fac numai atunci cand dai in judecata ....statul , altfel cei in drept sa faca aceste recalculari ,spun ca nu ai dreptul. va multumesc !
De cati ani de grupa a 2 a este nevoie pentru recalcularea pensiei? Mentionez ca tatal meu are la gr a 2 a - 24 de ani si 3 luni .