avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate zsuzsannao

Activitate zsuzsannao

Răspuns la discuția incetare c.i.m
va multumesc pt ajutor :-/
Discuție incetare c.i.m
Buna ziua!
Revin cu intrebarile puse pe forum,rog sa ma ajutati.
E vorba de sotul meu care are contract cu o firma din cluj,filiala medias pct de lucru cugir din 5 oct.2011.In 11 martie dupa o proba de lucru a fost angajat la alta firma,in 12 martie si-a trimis cererea de desfacere-cred ca aici am gresit-cu acordul partilor prin mail,semnat si scanat,nu i s-a aprobat.In 15 martie,nu i s-a virat salariul aferent lunii februarie,la telefon patronul sugerind sa mearga la cugir sa predea utilajul(el nu a preluat nici un utilaj pe hartie doar a lucrat pe ei-mai multe utilaje).In cugir seful de santier a spus ca nu semneaza nimic degeaba ar face acea predare.La sfatul Dvs am trimis la inceputul lunii aprilie demisia prin posta,cu comfirmare de primire,la care am primit raspunsul ca pana ce nu se prezinta la medias pt lichidare nu se desface CIM,adica el mai figureaza la ei ca angajat cu absenta nemotivata din 12.03.2012.In demisia trimisa prin posta a semnat cu data de trimitere dar cerea desfacerea cu data de 12.03.12
Unui alt coleg de al lui caruia i s-a spus acelas lucru,adica sa se deplaseze la medias(din petrosani)i-au aprobat demisia dar pt salariile restante pt febr+martie a fost "sfatuit"de sefi sa mearga la tribunal.Stim cat de incet se misca tribunalul.
Am trimis sesizare prin mail la itm cluj in 19.03.2012 dar n-am primit nici un raspuns,in 18 apr ne-au spus ca a fost stearsa sesizarea.
Se poate ca dupa primirea demisiei prin posta sa mai figureze ca angajat?si sa nu primeasca salariile?
Ce mai putem face?sesizare la ministerul muncii?
Va multumesc pt timpul acordat
va doresc o zi frumoasa


Răspuns la discuția demisie la zi
Din data de 12 nu m-am prezentat la vechiul loc de munca cererea a fost trimisa prin mail dar nu l-au aprobat,deci mi se desface oricum contractul de munca.Dar salariul trebuia sa-l primesc pt luna febr+cel din martie pe care va trebui sa-l cer pe cale juridica?
multumesc mult
Răspuns la discuția demisie la zi
Avand in vedere distanta intre locul de munca(Cugir), si birouri(Medias), demisia pot trimite prin mail?
Discuție demisie la zi
Buna ziua!
In 5 oct 2011 m-am angajat la o firma cu sediul in CJ,actele le-am semnat la Medias,se lucreaza in Cugir,in conditii jalnice.Mi-am gasit alt job in 11 martie(duminica)si am trimis prin mail(pt ca trebuia sa ma prezint la noul loc de munca) luni 12.03 cererea de demisie comf. art 55/b CM.Nu mi-a fost aprobata:de ce nu stau in preaviz.In 15 trebuia sa primesc salariul pt luna februarie dar refuza sa-mi vireze banii pe motiv sa ma duc in Medias pt a inregistra demisia si numai dupa aceea candva o sa ma plateasca.Mentionez ca nici ei nu au respectat contractul in care e mentionat ca se lucreaza de la ora 7 la 16 cu pauza de masa intre 12-13,noi lucrand de la 7 la 18 fara pauze.
Am fost jigniti in permanenta de seful direct,utilajele nu corespund din p.d.v.tehnic si a sigurantei,conditii de cazare sunt improprii.Din aceste cauze mi-am dat demisia la zi,fara a-mi motiva cererea.Trebuie sa ma duc neaparat la Medias(n-am bani),cum ajung in posesia banilor?Sa formulez o sesizare? la care ITM-SSM?Eu deja lucrez la alta firma.
Care este e urmatorul pas?

Buna seara!
Rog sa ma ajutati sa aflu daca pot beneficia de ajutor de somaj.
In 28 martie 2011 m-am angajat din somaj,in 20 decembrie ca dar de craciun am primit notificare de preaviz pana in 18 ianuarie2012.Am 12 luni lucrate in ultimii 24 dar intrebarea mea este daca am dreptul sau nu la ajutor de somaj fiind angajata dein somaj?
Va doresc craciun mai fericit ca al meu!: sorry:
Buna ziua!
din 20.07.2011 am primit dispozitia de desfacere a contractului de munca invocand criza.Din 8 angajati eu singur.,Am coleg care e pensionar si lucreaza,el a ramas,mai sunt angajati pe timp de vacanta 2 elevi.
As dori sa stiu nu mai e valabil contractul colectiv de munca pe plan national care spune ca la concedieri se tine seama de angajatii care sunt si pensionari,adica ei sunt primii la concedieri avand o sursa de venit?
Pe perioada celor 20 zile de preaviz pot lucra 4 ore?
Atelierul unde lucrez din 25.07.11 intra in concediu,atunci cum ramane cu preavizul meu?mentionez ca ne-a fortat in primul trimestru sa luam concediile,deci eu nu mai am zile de conc.de odihna.
Rog sa ma ajutati cu raspunsuri cat se poate de urgent.
Va multumesc,o zi buna!
zsuzsannao@yahoo.com
PS Pot beneficia de salariu compensator comform CCMN?
Buna ziua!
Vineri am sesizat ceva lipsuri si am anuntat sefa de magazin care la randul ei a anuntat Dm-ul.Vrem nu vrem ,maine avem de platit aprox 85 ron/persoana.
Totusi ce urmari neplacute putem avea?
Ne da afara ca sa poata face aceleas lucruri cu altii????
Buna ziua!
Sunt angajata de aproape 2 luni ca vanzatoare, la un magazin alimentar al unei firme mari.In prima mea zi de lucru(3.04.) -magazinul s-a deschis (01.04.)am observat ca la un produs de cosmetice erau numai 2 buc.,crezand ca atat a si fost receptionat .In urma cu cateva zile a venit district managerul (DM)a vazut lipsade 4 buc din acel produs ne-a pus sa-l platim. :(( Asta se intampla si la alte magazine.Legea gestionarului spune ca lipsurile la inventar se platesc din garantia trasa.
Cu ce drept vine DM-ul si ne pune sa batem in casa si sa platim pe loc sau la salar, lipsurile pe care le observam ca sunt si trebuie sa-i raportam?
Unde si cui ne adresam pentru aceste abuzuri?
Tocmai ca nici noi nu intelegem de ce numai chiriasii sunt taxati,la primarie ne-au spus sa cerem in scris comform a ce anume se cere acest fond,dar refuza sa ne dea nr de iregistrare,si nici macar o lamurire.
Noi nu participam la adunarile lor asa ca habar n-avem daca s-a votat sau nu asa ceva.
Oricum multumesc de ajutor,o zi buna:D