avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Activitate fzkgabi

Activitate fzkgabi

dupa pensionare anticipata se poate lucra cu contract de munca in afara tarii, intr-o alta tara din UE, fara pierderea pensiei din Romania?
Răspuns la discuția mostenire
Apartamentul a fost cumparat de sotul meu inainte de casatorie cu un credit ipotecar, iar creditul a fost achitat dupa 2 ani de casatorie. Casatoria a fost in 1989, Titlul de proprietate este emis in 1991, in care este mentionat ca procesul verbal de predare- primire a fost in 1986. Astfel apartamentul este considerat ca a fost dobandit inainte sau dupa casatorie?
Discuție mostenire
sotul meu a murit recent, iar apartamentul si masina sunt pe numele lui. Avem o fata. Dupa legislatie eu, sotia mostenesc numai un sfert din aceste bunuri, iar fata restul de trei-sferturi? Am inteles corect?
pt. intabularea apartamentului in care stam si detinem titlu de proprietate, ce am cumparat in 1986 de la stat, ni s-a cerut de catre un notar un document numit "Declaratie de atribuire teren" emis de SCCTI, ce costa 312 RON.
Pe site-l [ link extern ] .
Mi se pare dubios si faptul ca biroul SCCTI in orasul nostru (resedinta de judet) se afla in incinta unui hotel mic, particular.
Chiar e nevoie de acest document?
Astepta parerea dvs. multumesc anticipat.
Care este modalitatea de desfacere a contractului de munca al administratorul unui asociatii de locatari , tinand cont ca respectivul venea beat sa incaseze cheltuielile de la locatari, si nu vrea sa depuna in casa , respectiv sa ne restituie o suma incasata. Alta problema ar fi ca respectivul nici nu are autorizatie pt. activitatea de administrator. Contractul lui de munca cu asociatia nu e nul de drept?
La un bal al artistilor al unui teatru in iunie 2014 am cantat o piesa pt. care am primit 100 Ron. Eram inca eleva la liceu, iar din 01.10.2014 sunt studenta la buget la o facultate de stat.
Actualizand la CAS starea de student am constatat ca sunt luata in evidenta CAS ca asigurat-liber profesionist declarat de teatrul respectiv.
As dori sa va intreb ce implicatii poate sa aiba ca am fost in evidenta CAS ca asigurat-liber profesionist , cind de fapt eu eram elev.
Eu nu m-am declarat liber profesionist , cum a putut sa declare teatrul despre mine acest statul? Eu trebuia sa platesc ceva impozit sau CAS dupa cele 100 Ron?
Se poate obtine flotant pe baza de contract de comodat?
lucian huzum a scris:

Conform normelor de aplicare ale art. 42 Cod fiscal, premiile obtinute la concursuri pe obiecte sau discipline de invatamant, meserii, cultural - stiintifice, festivaluri, simpozioane, concursuri tehnico - stiintifice, campionate si concursuri scolare, nu sunt supuse impozitarii sau altor obligatii de plata.
De asemenea, conform art. 213 alin. 1 din legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei, totii copii pana la varsta de 18 ani.




Dupa suma primita pt. cantatul pe scena la un eveniment organizat de ziua unei comune trebuie sa platim impozit? Acest eveniment nefiind un concurs.
Iar dupa ce va implini varsta de 18 ani va trebui sa platim si CAS dupa astfel de venituri, chiar daca ramane eleva sau studenta?
multumesc mult pt. raspuns.
Fiica mea are 17 ani si a fost premiata cu 300RON la un concurs cultural de cantat .
A mai primit 150 Ron si dupa ce a cintat pe scena la un eveniment organizat de ziua unei comune. Dupa aceste sume trebuie sa platim impozit ? Ne-spus cineva ca minora pierde si asigurarea gratuita de sanatate , deoarece a avut venit. Asa este?