avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate oana_oradea

Activitate oana_oradea

Buna seara,
As avea o intrebare :
daca in data de 26.05 s-a emis o factura de servicii(transport) iar in luna urmatoare 05.06 s-a cerut schimbarea datelor beneficiarului de serviciu pt aceeasi factura , e posibil sa nu se mai poata face acest lucru pe motivul ca, contabila a inchis luna?
Va multumesc anticipat.

Discuție Demisie
Buna! Intrebarea mea ar fi daca pot face cerere de revenire din concediul de crestere copil si cerere de demise in aceeasi zi?
Va multumesc
tudorvaleriu a scris:

1. Acordarea indemnizatiei pentru CCC pana la 2 ani nu este conditionata de plata contributiilor la fonduri ci numai de obtinerea de venituri profesionale supuse impozitarii.

Dar la dosarul pentru indemnizatie se cere o adeverinta eliberata de Casa de pensii cu stagiul de cotizare pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului si fara acesta adeverinta nu se accepta dosarul. Este legal?
Buna!
As dori cateva sfaturi daca imi puteti da, referitor la problema mea.
Pentru dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului aveam nevoie de o adeverinta de cotizare de la casa de pensii. Eu am domiciliul in localitatea Oradea iar firma se afla in Rudeni jud. Ilfov. Astfel am depus o cerer la casa de pensii Bihor pentru casa de pensii Ilfov . Cand am primit aceasta adeverinta am constatat ca din perioada totala de cotizare adica 12.2008 pana 12.2009, lipseau lunile 12.2008,01.2009,02.2009, 10.2009. M-am adresat firmei la care sunt angajata pentru a rezolva problema. ei au spus ca depun declaratiile online si eventual vor retrimite declaratiile pentru lunile lipsa. Dupa o luna dupa retrimiterea acestor declaratii nu sa intamplat nimic, astfel dupa insistentele mele s-a deplasat cineva de la personal la Casa de Pensii Ilfov, unde li s-a comunicat ca trebuie sa faca rectificativa. Firma nu vrea sa faca rectificativa pentru ca spun ei ca la ei apare ca au depus declaratie pentru mine. Asa ca problema a ramas nerezolvata si nimeni nu mai vrea sa faca nimic. Intrebarea mea este ce as putea eu sa fac in acest caz, cine este de vina? firma? casa de pensii Ilfov?
Buna!
Intrebarea mea este daca in cazul in care doresc sa intru in concediu de crestere a copilului trebuie sa fac o cerere la firma la care lucrez pentru desfacerea contractului de munca? Asa ceva mi s-a cerut de la firma si sincer mie mi se pare cam dubioasa treaba.
Buna!
Intrebarea mea ar fi daca am beneficiat de 44 de zile de concediu prenatal, diferenta pana la 126 de zile adica 82 de zile le pot lua in postnatal ? Sau am dreptul doar la 63 de zile de postnatal?
Va multumesc.
Buna!
Intrebarea mea ar fi daca am dreptul la plata concediului de odihna neefectuat pe anul 2009 in cazul in care din 2010 intru in concediu de crestere a copilului?
Va multumesc.
Buna!
As avea si eu o problema. Sunt gravida in 3 luni , fapt despre care angajatorul a fost instiintat, si am primit o instiintare din partea angajatorului cum ca incepand cu data X imi voi desfasura activitatea la sediul societatii care se afla in Bucuresti, eu desfasurandu-mi pana acum activitatea din localaitatea in care am domiciliul (Oradea). Intrebarea mea este daca angajatorul are dreptul sa faca aceasta relocare avand in vedere ca sunt gravida? Mentionez ca in situatia de relocare a posturilor se afla si alti trei colegi de ai mei cu domiciuliul in alte localitati decat sediul societatii.
Va multumesc.