avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate derderian

Activitate derderian

Am infiintat un punct lucru la care pe declaratie model 2 am declarat 4 activitati. Problema e ca trebuie sa le schimb. Cum procedez? Cu Cerere de depunere si mentionare acte + Declaratie model 3 + predau Certificatul Constatator? Sau care este procedura si care-s actele necesare la ORC?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția SRL asociat spaniol
Va multumesc frumos. Se face vreo diferenta daca cetateanul strain are sau nu are NIF?
Daca doresc sa infiintez o SRL cu doi asociati - unul roman si unul spaniol rezident -exista vreo diferenta fata de infiintarea unui SRL cu doi asociati romani? cum se obtin acele informatii de cazier?
Buna ziua; cum anume se introduc noi activitati pentru un ONG (noi obiecte de activitate ca sa spunem asa)? Ce acte se intocmesc, unde se duc, etc?

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspuns. Stiu ca onorariile variaza. Practic amenda+taxa (in 48H) sunt 370 lei....de-asta intrebam cat cere un avocat, pentru ca suma nu e mare. De aceea doream sa intreb la aceasta suma nu taie instanta din onorariu? Si tot de aceea doream sa incerc sa ma ocup singur de problema, deoarece speta e foarte simpla.
Buna ziua, am primit prin posta amenda+taxa cealalta pentru lipsa rovinietei. Problema e ca eu am cedat leasingul autoturismului inca din anul 2009 iar contraventia e din iunie 2011. Sunand la CNADNR mi-au spus ca lor le pare rau, ca asa au primit baza de date de la Politie si sa contest in instanta.

Intrebari: daca contest acum, unde trebuie sa depun cererea si actele doveditoare?
sau e mai bine sa astept daca or dori vreodata sa execute amenda si sa ma opun atunci?
si 3) pot angaja avocat si cere cheltuieli de judecata? si daca da in ce cuantum sa fie onorariul ca sa se admita? pentru ca e vadit ca nu e vina mea!
Bun, multumesc mult.

Cum fac practic aceste operatiuni? Eu sunt medic, nu avocat. Trebuie intocmita intampinare?
Sau pot sa trimit pur si simplu xeroxurile dupa dovezile de depunere certificate de mine "conform cu originalul" prin recomandata la tribunal, mentionand numarul de dosar?
Ma duc acolo?

Let there be light :D cu multumiri anticipate
Stimati colegi,

Am o societate pentru care am primit citatie pentru dizolvare pentru nedepunere bilant 2007 si 2008. Eu am depus aceste bilanturi in luna februarie la ORC si am dovezile+chitantele. De ce or mai fi depus actiune nu stiu. Termenul de judecata este peste un an. Cum fac sa stopez mai inainte acest proces? Ce sa duc si unde?

Cu multumiri anticipate

D.Derderian
doua intrebari:

1. se admite numirea unui al doilea administrator alaturi de administratorul-asociat unic prin o Decizie a acestui asociat unic?

2. trebuie alt act constitutiv sau se mai poate face act aditional ca sa nu mai rescriu tot actul?

si ma refer aici mai mult la practica ORCTB....

va multumesc anticipat
Daca in necunostinta de cauza ORC If a reusit dizolvarea SRL-ului la TMB pentru nedepuneri bilant (necitand societatea; probabil ca sediul figurand ca expirat-desi societatea era tot acolo-au citat prin afisare la usa instantei) inca din 02.2010 si noi aflam AZI.....de la un client care refuza sa ne mai plateasca sustinand ca "nu mai are cui" verificam pe site la TMB si vedem ca societatea e dizolvata de un an si doua luni, ce putem face sa salvam societatea ?