avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate yoanici

Activitate yoanici

Buna seara. Sunt curatorul unei persone cu handicap grav [dementa senila] grad 5 si insotitor dar fara contract de munca.Din motive de sanatate nu mai pot face fata stresului si greutatii bolnavei[din cauza stresului am dat tiroida peste cap si am ceva probleme si de coloana].Se poate renunta la curatela care am fost numita de instanta?Cum pot renunta si unde trebuie sa ma adresez? Va multumesc.
Răspuns la discuția concediere nejustificata
Multumesc pt. raspuns.Chiar nu au nici un motiv in afara de cel spus.Dar pot sa solicit banii pe concediu si pe zilele de sarbatoare decretate de stat?eu am lucrat in aceste zile si au sps ca o sa fie recompense banesti ceea ce nu am vazut si cred ca nici nu o sa ii vad,mi-au spus ca imi platesc doar preavizul,daca imi dau demisia.
.
Buna seara,va rog sa imi spuneti si mie ce pot face in cazul in care sunt concediata fara nici un motiv.SUNT ANGAJATA LA UN MAGAZIN TEXTILE DE 7 LUNI,SI ASTAZI M-AU ANUNTAT CA TREBUIE SA IMI DAU DEMISIA ,DOAR PT. CA A VENIT O HARTIE LA SEDIUL SOCIETATII CA AM OPRIRE PE SALARIU LA O DATORIE CATRE ANAF.EU SUNT DE ACORD CA ACESTI BANI SA IMI FIE RETINUTI DIN SALARIU DAR PATRONUL NU ESTE DE ACORD SI DE AICI INTERVINE CONCEDIEREA.CE POT FACE IN ACEST CAZ ?EU NU VREAU SA IMI PIERD SERVICIUL IAR EI NU ACCEPTA SA IMI DEA PREAVIZ PT.CA AU PRETENTIA SA IMI DAU EU DEMISIA.CE POT FACE SI CE DREPTURI AM?SI CE TREBUIE SA IMI PLATEASCA IN CAZ DE CONCEDIERE IN ASTEA 7 LUNI?IN AFARA DE SALARIU SI PREAVIZ.
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Copilul este recunoscut de tata,si da ii poarta numele.Dar in conditiile in care ei nu sunt casatoriti ea avand cetatenie Italiana dobandita dupa nastere,el nu are poate face ceva de acolo din Italia sau trebuie sa vina in tara.Nu are nici un act de sedere acolo,dar cum am mai spus ,certificatul de nastere al fetei a ramas la el.
Răspuns la discuția Incredintare minor catre tata
Buna seara.

As dori si eu un raspuns in legatura cu un caz asemanator .
Unchiul meu are o fetita de 2 ani,el nefiind casatorit cu mama fetei.Locuiesc in Italia si ea a fugit cu fata in Romania,dar ce este ciudat ca nu a luat nici o procura sau acord din partea tatalui,plus ca certificatul de nastere a ramas tot la tata in Italia,am uitat sa specific ca fata a fost nascuta acolo.Oricum fata este in Romania iar mama sa reintors in Italia dar cu totul in alta" parte".Intrebarea este: isi poate lua tatal copilul inapoi tinand cont caq mama nu sa ocupat de el nici inainte si nici dupa aceasta intamplare,el a fost cel care a ingrijit copilul.
Buna seara
Va deranjez din nou,dar as dori un raspuns la nelamurirea mea de mai sus.
Daca a trecut o luna si ceva de la concediere,mai poate fi numita litigiu de munca daca intentez un proces impotriva angajatorului?
Sau daca firma nu mai exista ,pot da administratorul ei?
se va numi tot litigiu m,sau proces civil?
Răspuns la discuția Fluturasi salariu
Eu am lucrat la o firma din 1999 pana in 2007 cand am intrat in CCC,dar nu am vazut niciodata un stat de plata in mana,de semnat am semnat maxim un nr. de 10 ,si acelea cand se anuntau controale mari.
Deci dupa cate se vede nici statele nu sunt obligati sa le de-a,daraminte si bonuri de masa.
Buna seara.
Revin din nou,am primit si raspunsul sesizarii facute la Inspectia Muncii,care din pacate nu imi este de folos cu nimic.
Doar imi spun ceea ce stiam deja,si anume ca SC este dizolvata ,si CM il pot ridica de la ITM.
Dar nu imi spun nimic in legatura cu banii pe CO pe 2006,si nici daca am dreptul la prima de nastere si anume un salaru mediu pe unitate.:(
Cu angajatorul nu pot lua legatura deoarece nu mai este de gasit,iar eu nu stiu daca o sa mai vad acesti bani.
Plus ca D_na de la somaj mi-a spus ca nici CM nu o am inchisa cum trebuie,si anume :
-trebuia sa faca o cerere de ridicare a suspendarii,si apoi sa imi incheie CM.
Cum ar trebui sa procedez ?
Sa merg in instanta si sa solicit :preavizul,salariul compensatoriu,banii co,si prima aceea daca este stipulat in ccm?
Daca firma este dizolvata,mai este litigiu de munca?
Sau incep un proces civil cu administratorul?
Va multumesc de raspuns.
Dar tin sa va reamintesc ca nu am semnat nici o decizie ,ci doar am primit-o prin posta ,si nu una ci 3 decizii de concediere si specificat si preavizul in acea decizie,deoarece nu am vrut sa semnez pana nu imi elibera si adeverinta de somaj.
In conditiile astea mai pot contesta ?si la care decizie sa fac contestatie?banuiesc ca la ultima primita cu data de 20.10 .2009,deci am timp sa fac contestatie pana pe data de 20.11?
De aceea am pus problema cum au zis ca nu mai pot lua banii pe preaviz deoarece sunt inregistrata la somaj cu data de concediere 08.10.2009.
si ca nu pot lua banii din 2 locuri.#-o
Da Domnule Valeriu,stiam si eu ca acesta se efectueaza inainte de concediere,dar angajatorul nu a fost de acord sa ma prezint la munca pe perioada preavizului,iar cand am mers la ITM marti sa ma interesez de CM o aveam inchisa cu data de 08.10.2009,nu am stiut ca imi inchisese deja CM.
Binenteles ca nu a respectat perioada de preaviz care ar fi trebuit sa fie pana pe data de 27.10.2009.
Deci daca nu am incasat banii pe preaviz sau salariul compensatoriu atunci in perioada de preaviz,acum fiind deja concediata nu ii mai pot lua?
Asa am inteles de la cei de la somaj ,ca odata ce nu mi sa acordat perioada de preaviz nu imi mai pot lua banii daca iau indemnizatia de somaj de la data incetarii CM.
Si ca nu pot lua nici salariul compensatoriu daca nu este stipulat in CCM.
Chiar nu mai inteleg nimic #-o.