avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate dan_corina

Activitate dan_corina

as vrea sa inchiriez un spatiu la o asociatie de proprietari pt dechiderea unui punct de lucru. Spatiul este de fapt incaperea unde se fac incasarile. Credeti ca se poate sa-mi deschid punct de lucru intr-o asemenea incapere?
Buna ziua,

O persoana cu pensie de handicap a ajuns sa iasa la pensie si pt limita de varsta. Intrebarea este: Insotitorul mai primeste vreun ajutor daca persoana cu handicap iese la pensie pt limita de varsta?
nu pot sa cred ca un dosar poate sta la judecatorie atata timp, mai ales ca este vorba de o asociatie de proprietari, unde risti sa ti se opreasca toate utilitatile pentru neplata cotelor de contributie. am avut cazuri de genul acesta dar au durat mai mult la executor decat in instanta.
din experienta mea, actualizarea se poate face doar la primul termen de judecata. am incercat si eu de nenumarate ori sa depun o alta cerere la urmatoarele termene si intotdeauna mi-a fost respinsa.
Răspuns la discuția restante intretinere
daca sumele sunt asa vechi, trebuie sa faceti ceva cat mai repede pentru ca sumele se prescriu dupa 3 ani. dosarul trebuie sa contina listele de plata pentru toata perioda restanta, procesul verbal cu privire la procentul de penalizare(daca solicitati si penalizarile), un centralizator al listelor de plata si modul ce calcul al penalizarilor.
Sunt firme de recuperare carora le dati listele de plata si de restul se vor ocupa ei.
important este sa va ocupati cat mai repede pana nu intervine prescriptia.
Discuție ROI
Incepand cu data de 03.11.2010. am depus cererea pt inregistrare in registrul operatorilor intracomunitari.Incepand cu ce data pot face tranzactii in spatiul comunitar ?
am depus un dosar in instanta pe pretentii pentru neplata cotelor de intretinere. dupa depunere am aflat ca paratii nostri nu sunt proprietari ci mostenitori. ce trebuie sa fac mai departe pentru ca instanta vrea sa fie proprietari si sa-mi suspende dosarul pana se finalizeaza cu succesiunea, numai ca mostenitorii nu vor sa faca acest lucru. Poate asociatia de proprietari sa deschida o actiune sau ceva ca sa putem sa recuperam restanta?
o asociatie de proprietari a dat in judecata un restantier care sustinea ca el este proprietarul unui imobil. in instanta au avut surpriza k acel debitor nu avea succesiunea facuta. asociatia vrea acum sa deschida o alta actiune si sa faca succesiunea in locul lui pentru a putea fi tras la raspundere pentru restanta la intretinere. as dori si eu un model de actiune de genul acesta. va multumesc !!!
[ link extern ]
eu m-am interesat la colegiul consilierilor juridici dar nu mi-au dat prea multe informatii. am auzit ca se poate infinta o societate de genul acesta, fpat pentru care v-am atasat adresa ccj-ului.