avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate Fatima_Miriam

Activitate Fatima_Miriam

Buna seara,

As dori sa imi comunicati va rog cum as putea sa gasesc documentele ratificate de RO dupa aderarea la UE privind drepturile omului?

Multumesc anticipat!
Multumesc frumos pentru raspunsuri . O sa am grija sa respect regulamentul de postare.

O zi frumoasa!
Discuție CEDO
Buna ziua,
se poate sa imi comunicati care este procedura in fata CEDO(procedura ce trebuie urmata pentru o cauza sa fie acceptata la cedo,nu procedura ce o urmeaza curtea europeana in solutionarea cauzelor aflate pe rolul ei) ?

Multumesc anticipat!
Intra si urmatoarele : procesul verbal de constatare, declaratiile partilor implicate si ale martorilor oculari, schita, fotografiile judiciare,?
Buna ziua,

Se poate sa imi spuneti va rog daca in cazul din subiect se aplica aceeasi procedura ca la accidentarea din care au rezultat victime cu rani usoare/grave?
"In cazul in care din accident au rezultat si victime fie numai cu raniri usoare sau vatamari usoare, nu modificati pozitia vehiculului pina la sosirea echipajului de politie pentru a se face masuratorile necesare in astfel de cazuri. Daca victimele sint in stare critica procedati la oprirea altor vehicule si cereti sprijinul acestora pentru transportarea de urgenta la o unitate de prim ajutor in cazul in care nu puteti asigura Dvs. insiva primul ajutor. Notati-va nr. de inmatriculare al vehiculului ce transporta ranitii. Anuntati cel mai apropiat post de Politie despre accident si natura lui prin intermediul altor conducatori auto."

Multumesc anticipat!
Buna ziua,

Puteti sa imi comunicati va rog la ce se refera concret intreabarea din subiect?
Eu personal ma gandesc la procedura in sine pe care trebuie sa o respectam ( ex: sa nu mutam pozitia masinii, sa transportam victimele la spital etc...? )

Multumesc anticipat!
Buna seara,
Va rog sa imi comunicati daca in afara de : "Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu" mai sunt si alte cazuri de nulitate absoluta a unui proces verbal de constatare a contraventiei ?

Multumesc anticipat!
Discuție Cartea de munca
Buna dimineata,
Va rog sa ma ajutati cu o informatie cu privire la cartile de munca. Stiu ca din data de 1.01.2011 au fost inlocuite cu cartile electronice, insa, daca eu, sunt angajata din 2009 si am lucrat cu contract de munca, solicit acum, 2012, cartea de munca, nu ar trebui sa mi se ofere? Cei de la agentia de recrutare prin care lucrez la o companie de telefonie multinationala mi-au comunicat ca eu nu am asa ceva.
Este posibil? Ma afecteaza in vreun fel pe viitor?

Multumesc anticipat!
Fatima Karim
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu???
Multumesc de informatii :) Procesul se judeca la instanta de domiciliu a lui indiferent daca ea isi face buletin de Buzau ? ( buzau fiind municipiul in care locuiesc parintii si unde se muta si ea).

Si inca o intrebare : in situatia in care sotul o da in judecata pentru custodia copilului, procesul se va tine in Brasov, insa, in cazul in care ea solicita mutarea dosarului la buzau pe motiv de rudenie? Mai exact sotul ei are rude ( judecator ) in Brasov. Se permite o astfel de mutare?
Răspuns la discuția Parasire de domiciliu???
Mentionez ca plecarea nu a fost premeditata. Data de plecare este 23.02.2012, adica maine. In conditiile in care nu reuseste sa contacteze un mediator, in ce masura sotul ar putea dupa plecarea lor sa faca o plangere?