avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Iulyan67

Activitate Iulyan67

Care este onorariul unui avocat specializat in dreptul familiei, si care este procedura, de divort ? Pentru cat timp sunt retinute actele originale la judecatorie, si ma refer la Certificatul de Casatorie, pana la pronuntarea hotararii definitive sau dupa stabilirea termenelor de judecata, se mai pot ridica ?
In cazul in care ai avea nevoie de acest act, ce se poate face ?
Daca nu esti de acord cu motivul invocat de sotie pentru divort, cum poate fi atacat acesta si in cat timp ?
Cred ca ar fi mai simplu, exista un consilier juridic, pentru aceasta problema, care sa iti poata raspunde la toate aceste intrebari ?

Tot ceea ce ar trebuii sa stim despre, divortul cu acordul partilor
Discuție Demisia ...
Daca eu nu respect cele 15 zile de lucru cu program normal de 8 ore, ce mi se poate intampla ?
Discuție Demisia...
Buna dimineata !
Vreau sa-mi dau demisia, ce drepturi si ce obligatii am ?
Daca nu mi se aproba demisia cu acordul partilor, sunt obligat sa raman in preaviz de 15 zile ?
Răspuns la discuția Angajare...
Buna dimineata...
Multumesc pentru raspunsuri, cat inseamna indemnizatia aceea, ca si procent, care se va calcula probabil din suma pe care o primesc acum ca si ajutor de somaj ?
Pe ce perioada se acorda aceasta, pana la terminarea perioadei stabilita anterior ca si ajutor de somaj, respectiv 15 luni in cazul meu ?
Discuție Angajare...
Cum este mai bine sa fie contractul de angajare in perioada de somaj, pe termen determinat sau nedeterminat, pentru mine ca si angajat, si care este termenul legal in care vtrebuiesc anuntate autoritatile in drept ca ti-ai gasit un nou loc de munca ?
Multumesc
Discuție Somaj...
Cat timp am la dispozitie pentru a depune actele pentru ajutorul de somaj, si ce acte trebuiesc . Eu locuiesc in Sectorul 2, stiti si adresa unde ar trebuii depuse ? Cum se calculeaza ajutorul de somaj, sau este o suma fixa ?
Multumesc ...
Lucrez in provincie de 8 ani cu contract de munca pe o perioada nedeterminata,am avut o intrerupere de 1 an dupa care am revenit la aceeasi firma dar pe alt post de lucru si cu alta functie, incepand cu data de 03.07.2009 , am primit preaviz de 20 zile, in baza articolului 65 din Codul Muncii. Ce drepturi si obligatii am, avand in vedere ca am domiciliul stabil in Bucuresti, iar locul de munca se afla in Bailesti judetul Dolj ?
Avand in vedere ca domiciliul meu este in Bucuresti , iar in urma concedierii de la actualul loc de munca, am sa-mi caut un alt loc de munca in Bucuresti, am posibilitatea de a cumula cele 80 de ore aferente celor 20 de zile lucratoare prevazute de preaviz, in mai putine zile, pentru a-mi ramane timpul la dispozitie pentru cautarea unui alt loc de munca?Cate salarii compensatorii am dreptul legal sa solicit si sa primesc, conform legii ?In cazul ca imi sunt refuzate solicitarile de catre angajator, ce posibilitate legala de combatere am ?
Si totusi nu pot beneficia legal si de alte drepturi, datorita situatiei mele ?